متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: بیماری‌هایی همچون طاعون خیارکی در برخی کشورها بومی منطقه محسوب می‌شوند بنابراین مشاهده موارد آلودگی به طاعون خیارکی یا بیماری‌های عفونی دیگر در برخی مناطق اتفاقی جدید نیست.

طاعون خیارکی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مجید مرجانی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در واکنش به اخباری مبنی بر شیوع طاعون خیارکی در برخی کشورها با بیان این‌که انتشار برخی مطالب بی‌پایه و اساس در شبکه‌های اجتماعی صرفا تنش و استرس را در جامعه افزایش می‌دهد، اظهار کرد: بروز بیماری‌های عفونی از جمله تب کریمه کنگو، آنفلوآنزای خوکی و طاعون خیارکی هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا در برخی از مناطق دنیا و انتشار مطالب غیرعلمی در این زمینه یکی از مواردی است که به نگرانی‌های مردم دامن زده است.

وی ادامه داد: بسیاری از این بیماری‌ها در برخی کشورها بومی همان منطقه هستند و هر سال در یک دوره زمانی شیوع پیدا کرده و سیستم بهداشتی و درمانی را درگیر می‌کند بنابراین مشاهده موارد آلودگی به طاعون خیارکی یا بیماری‌های عفونی دیگر در برخی مناطق اتفاقی جدید نیست.

مرجانی تصریح کرد: کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نیست و در برخی فصول بیماری‌هایی مثل تب کریمه کنگو و لپتوسپیروز که ممکن است علائمی شبیه به کوویدـ۱۹ داشته باشند شایع و مانند هر سال کنترل می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آنفلوآنزا را متفاوت‌تر از سایر بیماری‌های عفونی بومی دانست و افزود: طبق سال‌های گذشته، امسال نیز احتمال شیوع آنفلوآنزا از اوایل پاییز تا اواخر زمستان وجود دارد و این احتمال قابل توجه است و همراهی آن با همه‌گیری کرونا مشکلات بیشتری را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه از غلبه بر این دو معضل به کمک انجام اقدامات پیشگیرانه، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی عموم مردم ابراز امیدواری کرد.

مرجانی ضمن بیان لزوم بی‌توجهی به مطالب غیرعلمی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، گفت: احتیاط و هشدارهایی که به بهبود رفتارهای بهداشتی مردم منجر شود بسیار بجا و منطقی است، اما شایعاتی که از مبادی غیررسمی نشر پیدا می‌کنند نه تنها به ترویج رفتارهای اجتماعی منطقی منجر نمی‌شود، بلکه جامعه را دچار وحشت می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در پایان خطاب به مردم بیان کرد: لطفا به شایعات توجه نکنید و در نظر داشته باشید اطلاعات علمی و بهداشتی موثق از مبادی رسمی از جمله وزارت بهداشت منتشر می‌شود.

کد خبر 531965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار