همشهری آنلاین: مجموع کل صادرات محصولات پتروشیمی کشور از ابتدای سال 87 تا پایان اردیبهشت ماه به یک هزار و 554 هزار تن رسید

به گزارش شانا،بر اساس گزارش های شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران، ارزش کل این میزان صادرات محصولات پتروشیمی یک هزار و 260 میلیون دلار برآورد شده است.

محصولات صادراتی در قالب 24 نوع محصول است که از این میزان در این مدت، بیشترین رکورد محصول صادر شده متعلق به متانول به میزان 300 هزار تن بوده است.

مجموع کل صادرات محصولات پتروشیمی کشور در نخستین ماه سال نوآوری و شکوفایی تا ابتدای اردیبهشت به 751 هزار تن به ارزش 572 میلیون دلار برآورد شد.

پیش بینی می شود در سال 1387 مجموع فروش این شرکت به رقم 5/14 میلیارد دلار افزایش یابد که از این میزان حدود 9 میلیارد دلار به صادرات و 5/5 میلیارد دلار نیز به فروش داخلی اختصاص دارد.

مجموع کل فروش شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا پایان سال 1386 درحدود 3/8 میلیارد دلار بوده است که از میزان 5/5 میلیارد دلار به صادرات و 3 میلیارد دلار نیز به فروش داخلی اختصاص یافت.

میزان صادرات محصولات پتروشیمی در شش ماه نخست سال گذشته ۴ میلیون و ‪ ۱۹‬هزار تن بود که در میان انواع محصولات صادراتی، گاز مایع به میزان یک میلیون و ‪ ۲۱۷‬هزار تن، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

بیشتر محصولات صادراتی پتروشیمی در بخش مواد پایه و شیمیایی شامل متانول، اتیلن، پروپیلن، بوتادین و اتیلن دی کلراید، ال.ای.بی (LAB) و پی.تی.ای (PTA) است.

در بخش محصولات جانبی و سوخت، فرآورده‌هایی چون پروپان، بوتان، بنزین پیرولیز، پنتان پلاس و برش سنگین و در بخش آروماتیک‌ها نیز بنزن، پارازایلین و برش سنگین آروماتیک محصولاتی هستند که در اقلام محصولات صادراتی ایران قرار دارند.

همچنین محصولاتی مانند آمونیاک و نیترات آمونیوم، گوگرد و اسید سولفوریک به عنوان محصولات در زیرگروه کود و مواد وابسته و در بخش پلیمری محصولات پلی اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین، کریستال ملامین، پی.وی.سی (PVC) و پی.یی.تی (PET) در زمره بیشتر محصولات هستند که کشور برای آنها برنامه صادرات دارد.

ایران در تولید محصولاتی مانند اوره و آمونیاک، متانول و اتیلن در سطح جهان نقش عمده‌ای دارد.

در سال گذشته کشورهای ژاپن، امارات متحده عربی، چین، هند، کره جنوبی، ایتالیا، سنگاپور و تایوان بیشترین بازارهای هدف برای صادرات مواد پتروشیمی کشور بوده‌اند.

کد خبر 53180

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز