مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: مالکانی که تمایل داشته باشند، قراردادهای اجاره شان را ۳ ساله منعقد کنند از مالیات بر خانه‌های خالی و سایر مالیات‌هایی که در بخش مسکن قرار است وضع شوند، معاف خواهند شد.

مسكن هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پروانه اصلانی در خصوص جزییات طرح مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار داشت: هم اکنون پیشنهاد مشخص وزارت راه و شهرسازی این است، افرادی که تا شهریور واحدهایشان را عرضه کنند از مالیاتی که از ابتدای قانون تاکنون باید می‌پرداختند، معاف می‌شوند.  

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: همچنین افرادی که تمایل داشته باشند، قراردادهای اجاره شان را ۳ ساله منعقد کنند از مالیات بر خانه‌های خالی و سایر مالیات‌هایی که در بخش مسکن قرار است وضع شوند، معاف خواهند شد.

اصلانی در ادامه گفت: اگر بسته مالیات بر خانه‌های خالی را مشوق‌ها در کنار برخی قوانین سختگیرانه در نظر بگیریم، قطعا به تعادل در بازار مسکن و بازار اجاره، کمک می‌شود.

وی در خصوص چالش‌های اجرای این قانون با امضاهای طلایی، گفت: فساد در هر کشوری و برای هر قانونی ممکن است اتفاق بیفتد و راه‌های گریز از قانون وجود داشته باشد. ولی اساسا هدف این است که همه موارد این چنینی، شناسایی شوند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: اگر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بتواند، ۵۰ درصد خانه‌های خالی را شناسایی و وارد بازار مسکن کند، رسالتش را انجام داده است و قطعا بتدریج، فرهنگ مالیات در کشور جا می‌افتد.

اصلانی اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان نه از جنبه صرفا ثبت معاملات بلکه از جنبه‌ احصا و شناسایی سکونت افراد، اتفاق بزرگی در کشور است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: این طرح در سال ۷۱ هم مطرح شد. اما در اختیار نبودن آمار و اطلاعات دقیق، از جمله دلایل تاخیر در اجرای هرگونه برنامه‌ای بود.

اصلانی با اشاره به اینکه درباره خانه‌های خالی نگرانی‌ها زیاد نیست، افزود: چون ضمانت‌های اجرایی در این قانون تدارک دیده شده در حال حاضر کسی که بتواند خانه خود را خالی نگه دارد سیستم اجازه نخواهد داد. بنابراین خانه‌های خالی به بازار عرضه خواهد شد.  

اصلانی در ادامه گفت: مجلس در نظر دارد اصلاح نرخ‌ها را به گونه ای انجام دهد که مشکلی ایجاد نشود. بنابراین در این طرح قرار نیست برای سرمایه گذاری در بخش مسکن مالیاتی دریافت شود و فقط از سوداگران بازار مسکن مالیات دریافت می‌شود.  

وی افزود: برای بیش از ۱۰۰ هزار خانه خالی این طرح در نظر گرفته شده است و گرفتن مالیات از خانه‌های خالی موجب عرضه بخشی خانه‌های خالی به بازار مسکن خواهد شد بنابراین با این کار بیش از دو برابر تولید ظرفیت یک کشور وارد بازار خواهد شد.

کد خبر 531504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار