آماری که رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس از تعداد زیاد قربانیان سفیدپوست در جریان اجرا و اعمال قانون ارائه داد، از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی، کارشناسان و رسانه‌ها به چالش کشیده شد.

تصوير جورج فلويد روي ديوار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، دانلد ترامپ شامگاه سه‌شنبه در پاسخ به سئوال کاترین هریج مجری شبکه سی‌بی‌اس درباره کشته شدن جورج فلوید و دیگر سیاهان در دست مجریان قانون گفت: «وحشتناک بود. وحشتناک. البته سفیدها هم کشته می‌شوند. سفیدها هم. اینکه چرا هنوز کشته می‌شوند سئوالی بسیار سخت است. آمار کشته‌های سفیدپوستان بیشتر است. سفیدها بیشتر می‌میرند.»

اندکی پس از پاسخ‌های ترامپ، شبکه‌های اجتماعی پر شد از کسانی که می‌گفتند ادعاهای رئیس جمهوری آمریکا درباره بیشتر بودن تعداد کشته‌های سفیدپوستان در جریان اعمال قانون نادرست است. پژوهش‌های رسانه‌های مستقل در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ نشان می‌داد آمار سیاهان کشته‌شده در دست نیروهای پلیس دست‌کم دو برابر سفیدهاست. سال ۲۰۱۶ تعداد سیاهان ۱۵ تا ۳۴ ساله که هنگام بازداشت شدن از سوی پلیس کشته می‌شدند، ۹ برابر دیگر شهروندان آمریکایی و آمار مرگ و میر جوانان سیاه چهار برابر سفیدها بود.

روزنامه واشنگتن پست هم سال ۲۰۱۶ یک پژوهش مشابه انجام داد و به این نتیجه رسید که احتمال مرگ آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار با گلوله پلیس ۲.۵ برابر سفیدپوستان است و پژوهش جورنال آمریکایی بهداشت عمومی در سال ۲۰۱۸ نشان داد این آمار دست‌کم ۳.۵ برابر است. با توجه به این آمار و ارقام، مشخص شد آماری که رئیس جمهوری آمریکا از زیادتر بودن قربانیان سفیدپوست نسبت به سیاهان به مجری سی‌بی‌اس گفت، درست نیست و دست‌کم در پنج سال اخیر سیاهان بیشتر کشته شده‌اند.

کد خبر 531165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار