کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه خوش بینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: برجام دستاورد اقتصادی نداشت.

عباس سلیمی نمین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، عباس سلیمی نمین، کارشناس مسائل سیاسی در سالگرد امضای برجام درباره نقاط ضعف و قوت این توافقنامه اظهار داشت: برجام مستقلاً یک موضوع است و نوع نگاه دولت فعلی موضوع دیگری است که می تواند مورد بحث قرار بگیرد، یعنی می شد ما هم مذاکره کنیم و هم همه مسائل کشور را به بحث مذاکره پیوند نزنیم.

وی افزود: نگاه نظام این بود که مذاکره صورت گیرد و قراردادی منعقد شود که منجر به لغو تحریم ها شود تا فشار از روی مردم برداشته شود. بر این اساس به دولت یک ماموریت داده شد و دولت هم به این منظور هیئتی را برای مذاکره تشکیل داد.

وی همچنین گفت: اولین ضعف این هیئت مذاکره کننده حضور برخی عناصر سیاسی مثل برادر رییس جمهور در آن بود که باعث شد موضوع کمتر به سمت بحث کارشناسی پیش برود. البته این از اختیارات رییس هیئت مذاکره خارج بود و آقای ظریف در این حوزه مسلوب الاراده بود.

سلیمی نمین تاکید کرد: این مسئله و برخی موارد دیگر باعث شد که هیئت مذاکره کننده به جای حرکت به سمت دستیابی به نتیجه خوب به این بسنده کند که هر چه زودتر مذاکره تمام شود و صرفاً یک معاهده امضا شود که این رویکرد در چنین مذاکراتی به شدت مضر است.

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: به هر حال حضور برادر رییس جمهور در مذاکرات باعث شد که تیم مذاکره کننده وادار شود هر آنچه طرف مقابل گفت بپذیرد تا ماجرا هر چه زودتر به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اینکه خوش بینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: آقایان فکر می کردند که مذاکره کنندگان آمریکایی در هر سطحی توافق کنند هیئت حاکمه آمریکا به آن پایبند خواهد بود، در حالی که با التفات به تاریخ باید درک می کردند که چنین فضایی در بین مقامات عالی سیاسی آمریکا حاکم نیست.

سلیمی نمین با تاکید بر اینکه برجام دستاورد اقتصادی نداشت، تصریح کرد: برجام درس عبرت برای کسانی شد که با نگاه دولت در موضوع تنش زدایی به وسیله مذاکره با آمریکا موافقت داشتند و در واقع نظام فرصتی ایجاد کرد تا کسانی که با خوش باوری خیال می کردند توافق با آمریکا راه گشا خواهد بود، متوجه شوند که چنین چیزی با واقعیت مطابقت ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: دستاورد دیگر برجام این بود که دنیا فهمید جمهوری اسلامی اهل مذاکره است و این آمریکا است که اهل وفای به عهد نیست.

کد خبر 530954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Nm IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  16 2
  بند بازی های سیاس تا کی تا کجا
  • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
   2 4
   مردم از بعضی افاضات اين اقایان حالت تهوع میگیرند
 • خوشنام IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  14 0
  کسی که 140میلیارد وام صفر درصد از بانک بدون ضامن وحتی یه کپی شناسنامه گرفته و در بانکی دیگر برای دریافت سود14میلیارد تومانی ماهانه و...چرا بایستس راست راست بگردد
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  6 0
  مگر برادر رئیس جمهور چه مسئولیتی داشت که دراین مذاگره مهم حضور داشت?!!
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 0
  همینکه دنیا قفهمید ایران اهل مذاکره است برای ما بس است واین آمریکا بود که بعداز خروج ازبرجام ودیگر معاهدات بین المللی ثابت کرد به هیچ عهدو پیمانی وفادار نبست فقط یه فکر غارت وچپاول دیگرملتهاست به هرقیمتی که شده. این دستاور مهمی برای برجام است که اکنون آمریکا اعتبار وقدرت سابقش را با چند قطع نامه به شورای امنیت داده است نتوانسته اجماع جهانی را مخصصان برعلیه ایران ایجادمورد نظرمخالفان برجام .
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  2 3
  آقای سلیمی نمین حرف وانتقاد بعد از یک عمل انجام شده خیلی آسان هست اگر برجام نبود توحالا هم وجود نداشتی اگر قبول ندارید چرا مقامات بالا برجام را بهم نمی زنند ؟ خب همین امروز برجام را تمام شده اعلام کنند تا مملکت آرام شود وهمچی به قول اوصولگرایان درست شود وکشور مثل گل وبلبل شود
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  6 5
  پس چرا دیدگاه های مردم رو نمی گدارید می ترسید
 • طاهر IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  7 1
  از کی تا بحال این سلیمی نمین شده کارشناس سیاسی این آقا همدست قالیباف است

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار