علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره قرارداد راهبردی ایران و چین گفت: این یک قرارداد نیست بلکه نقشه راه است که راهبرد و حوزه ما را در منطقه مشخص می‌کند.

ایران و چین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از صدا و سیما، آقامحمدی افزود: در این راهبرد قراردادی به امضا نرسیده است چون قرارداد در موضوعات مشخص است در قرارداد جزئیات باید مشخص باشد.

آقامحمدی گفت: طرف‌های استراتژیک داخلی این ارتباط و راهبرد را نگاه بلندمدت جمهوری اسلامی دانسته اند اما آمریکا در این رابطه تعبیرات تندی داشته است چون این سند نشان داد که ایران با قدرت اول آینده جهان رابطه برقرار کرده که دوطرف با هم تفاهم کرده اند اگر طرف سومی وارد شد از توافق انجام شده و نقشه راه حفاظت می‌کنند و اجازه مداخله کشور دیگر را نمی‌دهند.

او افزود: با این سند تحریم‌ها از بین می‌رود به همین دلیل است که وزیر خارجه آمریکا بسیار ناراحت است.

عضو تشخیص مصلحت نظام افزود: با بستن این راهبرد و رابطه نقاط کلیدی تحریم‌ها بسته و از میان برداشته می‌شود وقتی چین در این رابطه با ایران وارد شود تحریم تسلیحاتی ایران برای آمریکا بسته می‌شود.

آقا محمدی افزود: آمریکا نمی‌خواهد تحریم‌های ایران رفع شود چون با این سند تحریم‌ها به هم می‌خورد و نقشه راه مشترک ایران و چین بسیاری از برنامه‌های آمریکا را به هم می‌ریزد.

او افزود: قرارداد ۲۵ ساله با چین فقط خرید نفت و گاز نیست؛ خرید نفت و گاز جز کوچک آن است، ایران و چین در تمام حوزه‌های اقتصادی مشارکت خواهند داشت.

مسئله کلیدی این رابطه این است که روابط اقتصادی، دفاعی دو کشور منسجم‌تر خواهد شد بنابراین هماهنگ شدن ایران و چین می‌تواند منطقه را از دست آمریکا خارج کند و در جاهایی که تفاهمات صورت گرفته طرف خارجی نمی‌تواند ورود کند چراکه روابط از سوی دوطرف محافظت می‌شود.

او افزود: ایران با این روابط آمریکا را کنار می‌زند و هیمنه آمریکا در منطقه شکسته خواهد شد و نقشه آمریکا برای منزوی کردن ایران با شکست مواجه خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره واگذاری جزیره کیش نیز گفت: این سند نقشه راه است و این خبر نتیجه افکار پهلوی است و حرفی سبک و سطحی است.

او افزود: هدف آمریکا این است که ایران نتواند از منافع ملی خود در منطقه‌ای که آمریکایی‌ها ناامن کرده اند دفاع کند، حکومت پایداری خود را از دست بدهد و بتوانند تغییر حکومت دهند. آمریکا اکنون بیش از ۴ هزار فرد را مسئول تحریم‌های ایران کرده است. تلاش آمریکا گرفتن منطقه خاورمیانه و محور قرار دادن اسرائیل است به همین دلیل است که همه کشورها را مجبور کرده اسرائیل را به رسمیت بشناسد و منافع فلسطین را بگیرد و کرانه باختری را نیز در اختیار اسرائیل قرار دهد.

آقا محمدی گفت: توافق ایران و چین شکستی را برای آمریکا را رقم خواهد زد که در منطقه بی نظیر خواهد بود.

او افزود: قرارداد راهبردی ۲۵ ساله ایران با چین رابطه پولی ریال با یوان را تقویت خواهد کرد و در عمل تحریم‌های آمریکا بی تأثیر خواهد شد.

آقا محمدی در ادامه گفت: عده‌ای غرب را همه کاره می‌دانند و از بیان اقتدار چین طفره می‌روند و آمریکا را قدرت برتر می‌دانند بنابراین گرایش جمهوری اسلامی ایران به سمت چین و هند و شرق به ضرر آنهاست. عده‌ای هم شرق را غیرقابل اعتماد می‌دانند عده‌ای دیگر نیز دموکراسی را فقط در آمریکا می‌دانند و معتقدند در چین دموکراسی وجود ندارد به همین علت بیشتر به ارزش‌های غربی گرایش دارند.

او افزود: مهم نوع رابطه ایران است و بر اساس منافع و مصالح ملی است که روابط برقرار می‌شود.

آقا محمدی گفت: این سند ۲۵ ساله از ۱۰ سال پیش در دست بود اما اجرای آن به تعویق افتاد چون هماهنگی دستگاه‌ها را به دنبال داشت که باید زودتر از اینها انجام می‌شد.

کد خبر 530340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • NL ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  21 21
  جريان اين پنج هزار نيروي امنيتي كه چين با خانواده هاشون مي خوان بيارن چيه؟
 • محمد IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  39 23
  وادادگی به شرق خطرناکتر از وادادگی به غربه
 • ناشناس IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  47 29
  حداقل می رفتی با امریکا توافق میکردی یه صنعت درست حسابی داره آخه به چه چیز چین دلخوش کردی
 • شهریار IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  62 30
  غرب باما هرگز کنار نخواهد آمد پیوند ما با چین کاری است که دیر انجام شد.
 • ناشناس IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  48 45
  ترامپ و پمپئو چین و ایران را کنار هم قرار دادند. کار قشنگی بود! شراکت چین با ایران، ایران را از انزوای جهانی خارج می‌سازد دولت ترامپ به جای انزوای ایران، خود را منزوی ساخته است ،ترامپ با سیاست فشار حداکثری علیه ایران علاوه بر اینکه موجب رنج انسان‌ها شده است، آمریکا را به انزوا کشانده است.
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  46 67
  پای روسها وچینیها را بیشترازاین به ایران بازنکنید
 • دادلی IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  58 20
  راه حلهای زیادی وجود داره داره تاریخ قاجار تکرار نشه تاریخ گواه بر اتفاقات هست
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  41 17
  وقتی مردم ناراضین نباید کاری انجام شود
 • حافظ IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  55 14
  بایددیدمنافع چه كسي تامین می‌شود. باسیاست های که داشته ایم ایران روبه این روز رسيده .
 • فری US ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  41 8
  پس نه شرقی نه غربی چی میشه
 • حسین IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  63 27
  هر وقت ایران کاری کرد و صدای امریکا و اسرایئل در اومد بدونید کار درستی داره انجام میشه
 • فرامرز IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  38 43
  مادامیکه شرکت‌های بزرگ چینی تحت تحریم آمریکا قرار می‌گیرند چطور تحریم های آمریکا َبی تاثیر خواهد شد؟
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  52 6
  چین که نمیتواند پول نفت ایران را به خاطر تحریم ها بده و میلیاردها دلار ایران در چین بلوکه شده چین چه حسنی برای ما داره!؟
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  41 39
  مررردم راضی نیستن ماباید به کی بگیم و این قرارداد اصلا تاثیری روی اقتصاد نداره اینقدر به مردم دروغ نگین
 • نقاد IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  50 12
  شکست دادن آمریکا از نون شب مردم مهمتره در همه جنگ ها این مردم هستند که ابتدا نابود میشوند
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   48 1
   حرف اول واخر همه را شما گفتید
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  23 15
  دیری نپاید که چین هم به توافقش پشت پا بزنه و اونوقت ایران میمونه چنتا کاغذ بی ارزش و منایعی که به یغما رفت ، بحث چین و آمریکا نیست بحث اینه که ما چه اهرمی برای وادار کردن طرف مقابل به انجام تعهدش داشته باشیم که وقتی نداریم باید بشینیم ته مونده نفت هم از دست نره و دولت بماند و مالیات های مردم
 • آرش IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  33 6
  پس شعارنه شرق نه غربی چی شد
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  26 0
  ما رابطه با هیچ کشوری منع نمی کنیم ولی اینکه امید واهی داشتن به هرکه داشتن حاصلی برایمان نخواهدداشت مگر اینکه خودمان تلاش کنیم و امیدمان هم به خدا باشد آنوقت مشکلات ازپیش رویمان برداشته میشود
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  11 5
  کلیدمشکلات، روی پای خود ایستادن است وبه نیروهای خودی تکیه داشتن وبه خدای قادرمتعال امیدبستن والبته با کشورهای دوست هم رابطه متعارف داشتن است اینکه به کشوری ولو به دوست امید داشته باشیم که مشکلاتمان حل میشوداقدامی بس بی خردانه است زیرا که خدای متعال به ذات اقدس خودش قسم خورده که امید هرکه به غیر خودش باشد را ناامید می‌گرداند ولذاتوصیه پیشرفتها را از دست ندهیم ومتمرکزبشویم به نیروهای خودی والبته با کشورهای دوست هم تعامل دو سویه داشته باشیم
 • میلاد IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  5 17
  کاش این توافق زود تر اجرا بشه
 • علی IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  9 18
  چیکار میکنین واقعا؟ چیکار میکنین
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  20 2
  ایشان فرمودند نفت وگاز جز کوچک این قرارداد است چین درتمام حوزه های اقتصادی شرکت دارد خدا رحم کند فکر کنم چین برای معادن ایران هم نقشه کشیده فهمیده که سر زمین ایران از معادن غنی هست.لابد کارگران معادن هم اخراج وکارگر چینی میاد.
 • سعید IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  43 19
  کدام دمکراسی در چین وجود دارد حمله باتانک به مردم دمکراس میدونید ویا حکومت تک حزبی.اجازه ندادن به تشکیل حزب سیاسی...یا از همه مهمتر زندانی کردن یک استان مسلمان نشین حتما بنظر شما دمکراسیست

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار