رئیس انجمن نجوم و ستاره‌شناسی استان سمنان گفت: ثبت تپه‌های مریخی دامغان در ناسا به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق شبیه تپه‌های کره مریخ روی زمین از مهم‌ترین دستاوردهای ملی است.

تپه‌های مریخی دامغان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمود خوشنویسان امروز یکشنبه ۲۱ تیر افزود: ثبت تپه‌های مریخی دامغان در ناسا به عنوان پارک گردشگری فضایی ظرفیتی ملی برای رونق گردشگری علمی به سود کشور است.

تپه‌های مریخی شهرستان دامغان در چند نقطه قرار دارد که اصلی‌ترین آن‌ها در دهستان تویه رودبار در مسیر روستای نمکه در ۵۷ کیلومتری شمال دامغان و دیگری در نزدیکی روستای رشم در ۱۳۰ کیلومتری جنوب دامغان قرار گرفته است.

رئیس انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان اضافه کرد: تپه‌های مریخی دامغان در کنار دره ستارگان قشم، گندم بریانک کرمان و منطقه‌ای در کاشان، به عنوان چهار پارک گردشگری فضایی در ناسا ثبت شد.

وی گفت: با ثبت این مجموعه در ناسا، بودجه‌ای به این مجموعه تعلق می‌گیرد و باید با سرعت بخشیدن به ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن زمینه ورود گردشگر به تپه‌های مریخی، همت و توجه مسئولان برای رونق گردشگری در این منطقه تقویت شود.

خوشنویسان با اشاره به جذابیت ثبت جهانی تپه‌های مریخی دامغان، افزود: ثبت ناسا ویژگی بسیار مهمی است که سیل عظیم گردشگر به ویژه گردشگران علمی دنیا را به این منطقه می‌کشاند.

وی تصریح کرد: در طول سال‌های جاری، این مکان کشف و شناسایی شد و با تلاش عوامل انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان و مسئولان، اکنون شاهد ثبت این مجموعه بی نظیر در سامانه ناسا هستیم. در دنیای امروز، گردشگری علمی در حال افزایش است که این مکان نیز، ظرفیتی بالقوه برای جذب گردشگران علمی و طبیعت دوست است.

خوشنویسان به ضرورت تامین زیرساخت های لازم برای این مجموعه اشاره کرد و گفت: با ثبت تپه‌های مریخی دامغان در ناسا، انگیزه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برای استفاده از این نعمت خدادادی باید ایجاد شود.

وی افزود: دولت با کمک بخش خصوصی با نگاه ویژه به این مجموعه، باید زیرساخت های لازم را برای ورود گردشگران به این مجموعه فراهم کند.

رئیس انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان، تپه های مریخی را سرمایه ای عظیم برای کشور دانست و گفت: استفاده از این ظرفیت، می تواند موجب کارآفرینی، جذب گردشگر، رشد شهر و کشور و ایجاد اشتغال شود.

تپه‌های مریخی یکی از پدیده‌های زمین‌شناختی بسیار جذاب و زیبا در شهر تاریخی دامغان است که به عنوان یکی از شبیه‌ترین مکان های کره زمین به سیاره مریخ شناخته می شود.

در شهرستان دامغان تاکنون ۱۲۴ اثر ثبت‌ملی شده است و حدود ۲ هزار مکان تاریخی در این شهرستان وجود دارد.

کد خبر 530187

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha