وزیر خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای ایران‌هراسانه خود اعتراف کرد به این وسیله توانسته‌اند تسلیحات زیادی را به کشورهای حوزه خلیج فارس بفروشند.

پمپئو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مایک پمپئو در نشست خبری مجازی با خبرنگاران خارجی این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که «آیا با شورای همکاری خلیج فارس درباره برنامه موشکی ایران و تمدید ممنوعیت تسلیحاتی که در مهرماه منقضی می‌شود، صحبت کرده‌اید؟ آیا برنامه‌ای برای افزایش توانایی‌های دفاعی آنها دارید؟»

وی افزود: ما نگران گسترش موشکی در منطقه به ویژه از سوی جمهوری اسلامی ایران هستیم. آنها در حال کار بر روی برنامه موشکی هستند که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: به این دلیل فکر می‌کنیم اتحاد جهانی برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران که تنها به عدد انگشتان یک دست به انقضای آن مانده است، بسیار مهم است. فکر می‌کنیم برای منطقه و ایجاد ثبات در خاورمیانه به طرز غم‌انگیزی خطرناک خواهد بود.

پمپئو اضافه کرد: ما با شرکای خلیج فارس همکاری می‌کنیم نه فقط برای یاری آمریکا در تلاش تمدید ممنوعیت تسلیحاتی که برای آنها بسیار بسیار مهم است، بلکه ما یک توافقنامه عالی برای کمک فراهم کرده‌ایم.

وی با یادآوری انواع تسلیحاتی که آمریکا به آنها فروخته است، اظهار کرد: آنچه که علنی شده است و چیزهایی که می‌توانیم به صورت علنی و خصوصی برای کمک به امنیت آنها در مواجهه با توانایی فزاینده ایران در پرتاب موشک در سراسر منطقه فراهم کنیم.

وزیر خارجه آمریکا گفت: در نهایت ظرفیت‌های موشکی مستقر خواهیم کرد که به اندازه کافی سترگ هستند که در برابر موشک‌ در سراسر منطقه دفاع کنند اما حملات هوایی آنها حتی فراتر از همسایگانشان، رخ خواهد داد.

پمپئو با اشاره به پرتاب ماهواره ایرانی افزود: آنها مطمئنا ادعا می‌کنند که این برای هدف غیرنظامی و قراردادن ماهواره‌های تجاری است. فکر می‌کنم دنیا باهوش‌تر از این است. من فکر می‌کنم جهان این برنامه را به شدت وابسته به تمایل آنها به داشتن سیستم‌های موشکی با برد بسیار طولانی‌تر می‌داند که می‌توانند از آنها برای گروگان گرفتن جهان استفاده کنند.

دولت ترامپ ماه‌هاست می‌کوشد تا ممنوعیت تسلیحاتی که در مهرماه امسال به موجب برجام پس از ۱۳ سال برچیده می‌شود را تمدید کند.

تاکنون روسیه و چین به شدت با آن مخالفت کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران هم به صراحت اعلام کرده است هرگونه حرکت در این مسیر به معنای پایان برجام خواهد بود.

کد خبر 529457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  پمپئو یک دروغگوی پلید و سیاهکار است. منشاءهمه مشکلا جهانی آمریکای اسیر در دست صهیونیست هائی مثل پمپئوست.
 • وطن پرست DE ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  اینها یعنی دشمنان ، میخواهند موجودیت نظام کشور جمهری اسلامی ایران را زیر سوال ببرند و خیال نکنند که موفق میشوند چون هنوز ما ایرانیها را نشناخته اند.
 • ج IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  درباره قدرت ایران و سلطه ای که دنبالش هست راست میگه ولی اگه میخواهیم تو جنگل دنیا تیکه پاره نشیم باید قوی باشیم ساختن بمب اتم و حتی بدتر از اون از واجبات باید باشه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار