رئیس اداره بهزیستی مشهد گفت: در چهار ماه شیوع کرونا ۱۹۳۲ مورد کودک‌آزاری گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۷ برابر افزایش داشته و در این مدت همسرآزاری ۱۵ برابر، سالمندآزاری ۵ برابر و معلول‌آزاری ۱۶ برابر شده است.

همسر آزاری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محسن مروی اظهار کرد: تعداد تماس‌های شهروندان با خط اورژانس اجتماعی بهزیستی در حوزه آسیب‌های اجتماعی در ایام شیوع کرونا در مشهد، از اسفند ۹۸ تا پایان خرداد ۹۹، ۳۲ هزار و ۱۴۱ مورد بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۰ برابر افزایش داشته است.

رئیس اداره بهزیستی مشهد در خصوص علت افزایش تماس‌ها با اورژانس اجتماعی در این مدت، گفت: پاسخگویی ۱۹ مرکز فعال اورژانس اجتماعی استان در این مدت به عهده مرکز مشهد، استان خراسان رضوی بوده است همچنین پیامک‌های وزارت بهداشت در این حوزه به ۱۲۳ گزارش‌شده است.

مروی افزود: در ۴ ماهه ایام شیوع کرونا، ۱۹۳۲ مورد کودک‌آزاری گزارش‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷/۷ برابر افزایش داشته است. همچنین در این مدت همسر آزاری ۱۵ برابر، سالمند آزاری ۵ برابر و معلول آزاری ۱۶ برابر افزایش داشته است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد گفت: در این مدت افکار و اقدام به خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد کاهش داشته است.

افزایش ۲۵ برابری اختلافات حاد خانوادگی

وی در خصوص آمار بالای اختلافات حاد خانوادگی، بیان کرد: در این مدت تعداد ۵۲۴۰ مورد اختلافات حاد خانوادگی گزارش‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ برابر افزایش داشته است. آمار کودکان خیابانی و نیز آمار افراد بد سرپرست و بی‌سرپرست نیز در این مدت افزایش داشته است.

مروی خاطرنشان کرد: خط ۱۲۳ در ۲۴ ساعت شبانه‌روز فعال است و روزانه ۱۵ نفر از کارشناسان روانشناس و مددکار اجتماعی به تماس‌ها پاسخ می‌دهند. پس از برقراری تماس اقداماتی انجام می‌گیرد که اکثر این موارد در مشاوره تلفنی قابل‌حل است و در خصوص لزوم برای پیگیری به واحد عملیاتی ارجاع داده می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط کرونایی و به‌منظور کاهش اضطراب مردم با افزایش ظرفیت خط ۱۴۸۰ به‌عنوان خط مشاوره تلفنی در سطح شهر مشهد، از ساعت ۸ تا ۱۲، تعداد ۱۶ مشاور در هر شیفت به ارائه خدمات مشاوره‌ای می‌پردازند که در این مدت روزانه ۳۰ تماس مرتبط با حوزه کرونا برقرارشده است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد گفت: اخیراً برای پیشگیری از طلاق، زوج‌های متقاضی طلاق پیش از مراجعه سیستم قضایی باید به سامانه تصمیم بهزیستی به‌منظور مشاوره و پیشگیری از طلاق، مراجعه کنند، در سال گذشته تعداد ۱۵ هزار و ۵۲۳ زوج متقاضی طلاق به این سامانه مراجعه کردند که بیش از ۱۴ درصد از این تقاضاها منجر به سازش شده است و بقیه برای پیگیری طلاق به پیشخوان قضایی مراجعه کردند. در چهار ماه اخیر با توجه به تعطیلی فروردین بیش از ۷ درصد از تقاضاهای طلاق منجر به سازش شده است.

وی عنوان کرد: اعتیاد، خیانت و عدم مسئولیت‌پذیری و نیز کمبود مهارت‌های سازگارانه از علت‌های عمده طلاق است.

مروی با تأکید بر اینکه پس از برقراری ارتباط با ۱۲۳ در صورت نیاز به مداخله و حضور کارشناس در محل، اورژانس سیار به محل اعزام می‌شود، عنوان کرد: در این مرحله در صورت لزوم اقدامات لازم مانند جدا کردن فرزند، همسر انجام می‌شود و آسیب دیدگان به خانه امن بهزیستی منتقل می‌گردند. در این مدت ۶۱۲ مورد مأموریت اورژانس سیار انجام‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه مسائل اجتماعی، مسائل تک‌بعدی نبوده بلکه درهم‌تنیده و مجموعه عوامل هستند، افزود: از عوامل مهم آسیب‌های اجتماعی مسائل اقتصادی است. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از عوامل افزایش بروز همسر آزاری در ایام شیوع کرونا میزان حضور بیش‌ازحد خانواده‌ها در کنار یکدیگر بوده است و به نظر می‌رسد متأسفانه مدت گفتگوهای دوطرفه در روز نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد. عدم مهارت و توانایی در کنترل فرزندان، همچنین دلایل فرهنگی و تربیتی از علل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌ها است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد اظهار کرد: اولویت اول سازمان بهزیستی، کنترل آسیب‌های اجتماعی است. ما معتقدیم برای مشهد یک مورد کودک‌آزاری و همسر آزاری هم زیاد است و این یک کار بین‌بخشی است که باید همه دستگاه‌ها در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند.

وی موضوع آموزش را یکی از راهبردها در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و ادامه داد: در سطح شهر مشهد سالانه به ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر مهارت‌های زندگی آموزش داده می‌شود اما این تعداد برای جمعیت سه میلیون و ۷۰۰ هزارنفری قطعاً کافی نیست.

مروی با اشاره به همکاری بهزیستی با شهرداری در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: در این خصوص در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری هستیم تا امسال میزان آموزش‌ها را به ۸ برابر افزایش دهیم و به سطح ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در محلات برسانیم.

وی افزود: همچنین در این تفاهم‌نامه برای زنان سرپرست خانوار طرح پایلوتی در سطح شهر مشهد ایجاد می‌شود که در آن به یک‌صد نفر آموزش‌های موردنیاز زن سرپرست خانوار مانند تربیت فرزند تک والد داده می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد در ادامه گفت: در حوزه کودکان خیابانی که اکثر آنان اتباع خارجی هستند در مرکز ساماندهی کودکان خیابانی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به‌صورت عملیاتی انجام می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرستان مشهد، وی خاطرنشان کرد: همچنین باید برای تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار که در معرض آسیب هستند، کمک کنیم زیرا با آمار بالای طلاق در مشهد سالانه به آمار زنان سرپرست خانوار افزوده می‌شود و تنها بهزیستی نمی‌تواند در این حوزه کار کند و دیگر دستگاه‌ها و بانک‌ها باید مسئولیت خود را در قبال جامعه انجام دهند و در این حوزه بهزیستی باید به سمت مطالبه گری حرکت کند.

کد خبر 529421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار