ارزش سهام عدالت ۵۳۲هزار تومانی به ۱۶‌میلیون‌و ۲۱۳ هزار تومان رسید.

سهامع دالت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، سامانه استعلام لحظه‌ای ارزش سهام عدالت به‌روز شد و ارزش سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲هزارتومانی، به ۱۶‌میلیون‌و ۲۱۳ هزار تومان رسید.

در پی صدور دستور آزادسازی سهام عدالت، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با راه‌اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت، اقدام به ارائه جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت مشمولان به ‌تفکیک شرکت‌های بورسی و ارائه تعداد و ارزش هر سهم آنها کرد. این سامانه بار دیگر در پایان معاملات روز گذشته به‌روزرسانی شده است و مشمولان می‌توانند با مراجعه به این سامانه، از آخرین ارزش سهام عدالت خود که براساس قیمت‌های پایانی روز گذشته تهیه شده است، آگاهی یابند.

لازم به ذکر است تنها کسانی که روش مالکیت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند جزئیات سهام خود را در سامانه استعلام مشاهده کنند. براساس این گزارش، کسانی که ارزش اولیه سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان بود، در پایان معاملات روز دوشنبه ۱۶ تیر، ارزش سهام عدالتشان به ۱۶‌میلیون‌و ۲۱۳‌هزارو ۳۷ تومان رسیده است. این رقم در روز کاری ۱۵ تیر، ۱۵میلیون‌و۵۴۳هزارو ۱۲۱ تومان گزارش شده بود که بر این اساس، سود ۶۷۰هزارتومانی در یک روز کاری عاید مشمولان سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲هزارتومانی شده است.

 • پول فروش سهام عدالت کجاست؟

درحالی فروشندگان سهام عدالت از فروش ۳۰ درصد سهام خود طی هفته‌های آینده و عدم واریز وجوه توسط بانک‌ها گله می کنند که بانک‌ها می‌گویند فرایند فروش سهام و واریز وجوه طبیعی است.
 براساس تصمیم شورای‌عالی بورس، از روز شنبه (دهم خرداد) امکان فروش سهام عدالت برای دارندگان این سهام فراهم شد.

سهامداران عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند از روز شنبه (۱۰ خرداد) با مراجعه به بانک مرتبط به شماره شبای خود، در صورت تمایل نسبت به ثبت سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام خود اقدام کرده و می کنند و باقی دارایی سهام عدالت تا یک سال آینده آزادسازی و قابل معامله خواهد شد.

تاکنون حدود یک میلیون نفر ۳۰ درصد از سهام عدالت خود را فروخته اند. بر اساس گفته حسین فهمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت تا پایان خرداد حدود۲۰میلیون نفر از حدود ۴۷ میلیون نفر مشمول سهام عدالت که در قید حیات هستند، روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند و از این میان حدود یک میلیون نفر تاکنون سهام عدالت خود را فروختند.

بر اساس این گزارش کسانی که ارزش اولیه سهام عدالت آن‌ها ۵۳۲ هزار تومان است در پایان معاملات روز دوشنبه ۱۶ تیر ارزش سهام عدالتشان به ۱۶ میلیون و ۲۱۳ هزار و ۳۷ تومان رسیده است. این رقم در روز کاری ۱۵ تیر ۱۵ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۱۲۱ تومان گزارش شده بود که بر این اساس سود ۶۷۰ هزار تومانی طی یک روز کاری عاید مشمولان سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲هزار تومانی شده است.

طبق اعلام، سخنگوی سهام عدالت، مبلغ دریافتی مشمولان سهام عدالت افرادی که برگه سهام آنها ۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی است، از محل فروش ۳۰ درصد سهام، حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

نکته مهمی که در واگذاری و فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت، مشمولان وجود دارد و موجب سردرگمی این افراد شده عدم واریز پول فروش سهام عدالت بعد از از گذشت یک ماه است.

افرادی که بیش از یک ماه گذشته نسبت به فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت‌شان اقدام کرده اند این روزها سردرگم بین بانک‌ها و کارگزاری ها هستند و نمی دانند باید از کجا پیگیر پول سهام‌شان باشند.

بانک‌ها می‌گویند که آنها فقط وکالت فروش را برعهده گرفته‌اند و بقیه فرآیند در بورس و کارگزاری‌ها دنبال می‌شود و کارگزاری‎ها می‌گویند ما پول سهام عدالت را حداکثر ۲ روز بعد از فروش به حساب بانک‌ها می‌ریزیم و خبر نداریم! حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت هم پاسخ مشابه بانک‌ها و کارگزاری را به رسانه‌ها می‌دهد. پاسخی که از نظر فروشندگان سهام عدالت گره چندانی از کار بسته آنها باز نمی‌کند.

بانکها مدعی هستند که درخواست فروش سهام عدالت به سرعت و ظرف همان روز به کارگزاری‌های بانکی ارسال می شوند و به محض دریافت پول سهام از کارگزاری‌ها آن را در لحظه به حساب مشتریان‌شان می‌ریزند.

این درحالی است که بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز پولی به حساب برخی از فروشندگان سهام عدالت واریز نشده و بانک‌ها هم پاسخ درستی به آنها نمی دهند و در خوش بینانه ترین حالت وعده واریز پول در هفته‌های آتی را می دهند.

اما این تمام مشکل نیست، درحالی هنوز پول فروش سهام عدالت این افراد به حساب‌شان واریز نشده که ارزش روز سهام عدالت چند برابر شده و با این حساب فروشندگان سهام عدالت نه تنها ضرر کرده اند بلکه حتی پول فروش سهام عدالت‌شان با قیمت کمتر از امروز را هم دریافت نکرده اند و از هر سو مشمول ضرر و زیان شده اند.

برخی بانک‌ها در روزهای اول، پول سهام عدالت را کامل واریز می‌کردند. اما اکنون کمتر بانکی کل پول را یکجا واریز می‌کند. به نظر می‌رسد این مسئله دو دلیل عمده دارد. اول اینکه اعتراضات و انتقادات مردم و رسانه‌ها بانک‌ها را وادار کرده که حداقل یک دوم تا یک سوم پول سهام عدالت را برای مردم واریز کنند، چه سهام را فروخته باشند و چه نه.

گمانه دیگری هم وجود دارد. اینکه بانک‌ها یا ۳۰ درصد سهام مردم را زود فروخته‌اند و پول را به موقع واریز نکرده‌اند و حالا مجبورند پول را بر اساس ارزش روز سهام عدالت به حساب مردم واریز کنند و چون منابع آنها کم است، واریزی‌ها را چند مرحله‌ای کرده‌اند.

یا اینکه بانک‌ها هنوز بخشی از سهام عدالت مردم را نفروخته‌اند و آن را نگه داشته‌اند که ارزش آن بالاتر برود. اما چون مردم به تاخیر در واریزی‌ها اعتراض کرده‌اند، درآمد حاصل از فروش سهام‌ قبلی را بین مردم منتظر تقسیم کرده‌اند و هر فردی درصدی از پول را دریافت کرده است.

البته مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران درباره علت تفاوت واریزی مبلغ ناشی از فروش سهام عدالت برای برخی دارندگان این سهام گفته: سهام عدالت، سبدی از سهم های مختلف است، بنابراین کارگزار ممکن است در یک مرحله تعدادی از این سهام را بفروشد و تعدادی را نزد خود نگه دارد تا قیمت آن افزایش یابد، بنابراین تنها مبلغ سهام فروخته شده به حساب افراد واریز می شود.

بانک‌ها در پاسخ به سهامداران درباره تفاوت قیمتی فروش سهام عدالت می گویند: مبالغ واریزی به ارزش پرتفوی هر فرد، روز فروش سهام و وضعیت بازار سرمایه بستگی دارد و به همین علت شاهد تفاوت مبلغ واریزی به ازای فروش سهام در افراد هستیم.

در هر صورت مردم انتظار دارند بعد از ۴۰ روز انتظار کل پول را یکجا دریافت کنند. یا حداقل برای واریز مرحله دوم و سوم پول خود، یکماه دیگر هم منتظر نمانند.

البته پیگیری خبرنگار تسنیم از بانک‌های مختلف تقریباً یک پاسخ مشترک بین بانک‌ها داشته و آن این است که مشمولانی که اقدام به ثبت فروش سهام خود کرده اند، اما هنوز وجوه آنها به حسابشان واریز نشده است، باید در نظر داشته باشند که اطلاعات ثبت فروش به صورت روزانه به شرکت کارگزاری بانک ارسال، سهام در بازار سرمایه فروخته شده و در نهایت وجوه به حساب مشتریان واریز می شود.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران در همین ارتباط با اشاره به این که ثبت درخواست فروش سهام عدالت به معنی فروش قطعی آن نیست، اعلام کرده: فرایند فروش ممکن است کمی زمان بر باشد، اما کارگزاری پس از فروش قطعی، مبالغ دریافتی را طی روال قانونی به حساب صاحب سهام واریز خواهد کرد.

 حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در توضیح اعتراضات افراد معترض نسبت به پرداختی‌های فروش سهام عدالت، گفته: اگر پرداخت پول مبنی بر فروش سهام عدالت افراد بیش از ۱۰ روز طول کشیده است به احتمال زیاد یا تاریخ شماره شبای این افراد نامعتبر بوده یا اطلاعات وارد شده ناقص است.

وی ادامه داد: بهتر است آن دسته از مشمولانی که فروش سهام عدالت آنها بیش از ۱۰ روز گذشته به شعباتی که سفارش فروش داشتند مراجعه و شماره شبای خود را کنترل کنند تا از صحت اطلاعات وارد شده مطمئن شوند.

فهیمی با بیان اینکه افرادی که کمتر از ۱۰ روز است اقدام به ثبت سفارش فروش کردند، ممکن است سهام آنها تاکنون در بانک‌ها به فروش نرفته باشد، خاطرنشان کرد: سفارش فروش در مجموع بانک‌ها تجمیع و به کارگزاری منتقل می‌شود، بعد از آن کارگزاری‌ها براساس صلاحیت سهامداران، شرایط موجود در بازار و هماهنگی با ناظر بازار آن را به فروش می‌رساند به همین دلیل ممکن است این اقدام با تاخیر مواجه شده باشد و مراحل فروش به طول بینجامد.

به گفته وی، افرادی که کمتر از ۱۰ روز است اقدام به فروش سهام خود کرده‌اند بهتر است صبوری کنند تا سهام آنها به فروش برود تا مبلغ اصل از فروش سهام عدالت به حساب آنها واریز شود.

اما برخلاف این توضیحات، افرادی هستند که مشکلی در شماره شبا ندارند ولی هنوز موفق به دریافت پول فروش سهام عدالتشان بعد از گذشت ۴۰ روز نشده اند.

تعدادی از بانک‌ها بعد از پیگیری های خبرنگار تسنیم، توپ حل مشکل را به زمین سپرده گذاری مرکزی می اندازند و می گویند ریشه مشکل در جای دیگری است و ما مسئولیتی نداریم!

کد خبر 528958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 35
 • ناشناس IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  62 2
  باسلام.آقایون مسئولین محترم لطفا پول سی درصد سهام عدالت قشر ضعیف جامعه را بدهید
 • حمید IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  48 3
  ۳۰ روز در بانک پارسیان وکالت فروش دادم هنوز هیچ مبلغی واریز نشده لطفا پیگیری کنید
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  27 3
  بانک رفاه تا الان هیچ واریزی نداشته
  • نادر IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
   5 3
   سلام. 12 خرداد ماه در یکی از شعب بانک پارسیان در استان گیلان وکالت دادم. امروز در تاریخ 18 تیرماه ، ساعت 5 بعد از ظهر مبلغ 2،800،000 واریز شد. ارزش سهام هم 492 بود. حالا نمیدونم کم یا زیاده، فقط خواستم اطلاع داده باشم.
 • محمد IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  30 1
  آقا یک عده سهام باارزش خود را به شما وکالت دادن واحتیاج مبرم به پولش داشتن حالا شما هر روز یک چیزی بگوید . حالا پول پیش هر کسی است یا از آن بهره ای ببرد ویا نبرد دلیلی ندارد که بایکوت شود .واریزی به شبا کار 1ساعت بیشتر نیست. زودتر واریز کنید ممنون بعداز 41روز
 • ابراهیم IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  35 5
  من و همسرم ۶ خرداد در بانک ملی ثبت فروش سی درصد سهام عدالت کردیم کد پیگیری هم دریافت کردیم اما تا این لحظه ۱۸ تیر برای هیچ کداممان ریالی واریز نکردند شماره حساب هامون هم فعال است کد شبا هم صحیح است شماره تلفن هم به نام خودمونه. لطفا پیگیری کنید.
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  30 1
  سلام ، لطف کنید سامانه سهام عدالت رو درست کنید الان چند روزه اصلاح شماره تلفن زدیم قرار بوده نهایت 48 ساعته پیامک بیاد و شماره تلفن اصلاح بشه اما یک هفته شده و خبری نیست.
 • شاهین IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  21 3
  سلام چند بانک توانستن پول سهام رو از فروش واریز کنن کنن خوب هم دادن. بانک تجارت وکارگزاری تجارت، پول را یکجا واریز کنید ما مشکل مالی داریم نه اینکه هر 10روز 1ملیون واریز می کنید لطفاً تسویه وپول فروش را واریز کنید با امروز شد 41روز
 • mahdi264 IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  24 2
  هدفتون از خبر چیه
 • سوسن IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  22 1
  سلام من20خرداد درخواست فروش دادم تاامروزکه18 تیر هست هیچی به حسابم نیومده من از طریق بانک صادرات درخواست دادم .کاری کنید
 • بهنام NL ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  29 0
  چهل پنج روز فروختم شاید هم بیشتر بانک میرم جوابگو نیست بانک سپه خواهشا احتیاج داریم برسی کنید
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  19 4
  براي سهام یگ ميليون تومنی ۴۶۰۰ بعداز ۳۷روز ریختن بحساب
 • ناشناس IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  11 2
  سلام من 25روز پیش روش مستقیم انتخاب کردم که سی درصدم بفروشم به بانک اما هنوز تایید نشده همه ی خانواده پولشون گرفتند به غیر از من لطفا رسیدگی کنید
 • محمد IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  13 1
  دمتون گرم،من ۱۳ خرداد فروختم سهاممون همه چیز درست،شبا،کده ملی،ش تلفن،حتی میتونم استعلام بگیرم،کده بورسی گرفتم،میزنه فروش شما ثبت نشده
 • فرهاد IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  9 5
  کسی تا الان از بانک تجارت براش پولی واریز شده ؟
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  19 13
  بانک صادرات چرا پول فروش رو نمیریزه . بعد توی چندتا از سایتها زده ک بانک صادرات پوله فروشه سهامهارو واریز کرده . این چه وضعیه اخه بعده این همه مدت ۴۲ روز یا شایدم بیشتر شده چرا رسیدگی نمیکنن اخه ملت گرفتارن

دیدگاه خوانندگان