مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در مصاحبه با یک رسانه هندی گفته خروج از برجام روز خوشحال‌کننده‌ای برای او در دوران حضورش در دولت آمریکا بوده است.

بولتون ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با یک رسانه هندی بار دیگر از خروج از توافق هسته‌ای برجام به عنوان «روزی خوشحال‌کننده» در دولت «دونالد ترامپ» یاد کرده است. 

بولتون در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی«DD India» از شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از «لحظه‌های خوشحال‌کننده‌ای» نام برده که هنگام خروج او از دولت ترامپ اتفاق افتاده است.

او سپس گفته که در کتابش به نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» به شرح وقایع مربوط به دوران حضورش در دولت پرداخته است. بولتون گفت: «خروج از توافق هسته‌ای روز خوشحال‌کننده‌ای بود.»

بولتون در ادامه گفت: «موفقیت‌هایی وجود داشته که من سعی کرده‌ام آنها را در کتابم شرح بدهم. ولی ما در دنیای بسیار چالش‌انگیزی زندگی می‌کنیم.»

این مقام سابق کاخ سفید حدود ۱۰ روز پیش هم در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز از خروج آمریکا از برجام به عنوان یکی از «شادترین» لحظات کاری خودش یاد کرده بود.

بولتون در آن مصاحبه که روز ۴ تیر انجام شد ادعا کرده سیاست چهارده ماه اول دولت ترامپ در قبال ایران، «تفاوت چندانی» با سیاست «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نداشت.

وی با بیان اینکه در زمان پیوستنش به تیم ترامپ در آوریل ۲۰۱۸، آمریکا هنوز در توافق هسته‌ای ایران بود، تصمیم ترامپ به خروج از برجام را «شادترین لحظه زمان حضور» در دولت ترامپ توصیف کرده و به طنز گفت که بهتر بود همان موقع استعفا می‌داد.

مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه ترامپ از سیاست تند خود علیه ایران عدوت کرده اضافه کرد: «ما فشار عظیمی به ایران وارد کردیم اما در واپسین روزهای فعالیت کاری من، ترامپ هنوز هم به دنبال آن توافق بود، می‌خواست با [ایرانی‌ها] ملاقات کند».

بولتون سپس گفت:‌«سیگنال‌های درهم‌آمیخته ترامپ، باعث شد آن تغییری که [می‌خواهیم] در تهران رخ دهد، بسیار بسیار دشوار شود، اگر نگوییم غیرممکن».

 بولتون در کتابش هم درباره اینکه چرا به نظر او سیاست ترامپ در قبال ایران موفق نبوده توضیح داده و اشاره کرده که پاسخ این سئوال را باید در ویژگی‌های رئیس‌جمهوری جست که می‌خواست خودش را سرسخت نشان دهد، اما روز به روز نظرش را عوض می‌کرد. بولتون نوشته اولویت اصلی ترامپ «رسیدن به توافقی بود که علی‌رغم داشتن نقائص اساسی آن را موفقیتی عظیم جلوه دهد.»

بولتون نوشته وقتی وارد کاخ سفید شده متوجه شده که واقعیت‌ها کاملاً با پندارهای او متفاوت هستند. طبق روایت او ترامپ هنگام خروج  از توافق هسته‌ای مطمئن بوده که ایرانی‌ها برای مذاکره به التماس می‌افتند، حتی اگر مجبور به پذیرش شرایط سخت‌تری در توافق جدید باشند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

کد خبر 528619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  25 2
  تا اخر همش موضوع رو تکرار کن
 • علی IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  35 10
  روز خوشحالی ما هم میرسه.مطمئن هستیم که میرسه.وخیلی هم نزدیکه.
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  48 21
  دنیا باید بداند خون پاک و بنا حق ریخته شده سردار دلها، شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی ( درود خدا واولیائش براو باد) کاخ نامردان روزگار مخصوصاَ رئیس جمهور بی عقل و قمار باز آمریکارا خواهد گرفت وبه نابودی خواهد کشاند. هیچ خون بی گناه و نا بحق ریخته شده در طول تاریخ پایمال نشده و نخواهد شد.
 • غریبالغربا IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  25 39
  ساست ترامپ دیوانه در قبال ایران باعث شد سردمداران ما مجبور شوند علیرغم میل باطنی آنها به طرف چین و روسیه گرایش پیدا کنند . زیرا در دنیای پر از آشوب و تهدیدهای شیطان بزرگ و شیطانکش دولت اشغالگر فلسطین باید قوی می شدیم و برای بقا چاره ای جز این نداشتیم در پایان ملت امریکا بدانند ترامپ خودش عامل روسیه است نوکر روس است و هدفش از فشار اقتصادی به دولتهای مستل مثل ایران سوریه ونزوئلاو هند و.... فقط این است که به روسیه گرایش پیدا کنند و دولت روسیه و پوتین دوباره ابر قدرت سیاسی و اقتصادی شود.
 • محجوب IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  25 13
  خدا لعنت کند بولتون و ترامپ احمق.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  25 8
  این پلید کینه شدیدی نسبت به ایران دارد،کاش دولتمردان بیعرضه ایران ،کمی وضع اقتصاد را سامان میدادند تا این مردک از غصه دق کند
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  28 8
  برسد انروزی که بولتون و ترامپ انتقام خون بیگناهان را بدهند
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  16 3
  فکر نمی کنم موضع گرفتن علیه ایران برای هیچ سناتور، رییس جمهور یا هر مقامی در امریکا تا به حال هزینه ای داشته و این آماج انتقادات که ازش صحبت میشه فقط در حد شعار هست
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  21 7
  لعنت به ذات وحشیتون . بی رگ ادم از کشتن کسی اخه خوشحال میشه
 • M IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  21 7
  بولتون همیشه در رویایی ایران حراسی و شکست ایران می ماند
 • علی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  13 3
  این کتاب میتواند به عنوان یک نقشه باشد که ابتدا به ضد ترامپ ودولت بگوید ومثلا جریان راواقعیت بگوید وبعد به نفعشان بگوید باید هوشیار بود
 • سعید IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  11 11
  همون آیت الله احمدجنتی ماارزش داره به هزارهزارترامپ واون جان بولتون قورباغه
 • ار IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  13 5
  بولتون جون داغ گرفتن کریسمس درتهران رودلش موند
 • US ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  15 6
  بی شرف از آدم کشتن خوشحال شدی
 • AE ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  17 2
  بولتون واسطه منافقین با دولت امریکاست و از منافقین رشوه می گیرد و برای انها کار می کند از چنین جانوری انتطار بیش از این نمی توان داشت۳
 • ناشناس IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  19 8
  چقدر دلم برای بولتون و ترامپ عوضی میسوزه که توی رویا زندگی میکنن فعلا که شما دارین التماس میکنید واسه مذاکره ما اصلا شمارو ادم حساب نمیکنیم چ برسه باهاتون مذاکره کنیم هههه
 • محسن IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  15 4
  خون سردارسلیمانی عزیزما جگرپاره پاره مردم ایران وجهان اسلام پدرتو وپدران نامردتورابه خاک سیاه خواهدنشاند منتطرباش زوال تووکشورت فرارسیده
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  11 6
  مطمئن باشید در آینده تقاص سختی خواهید داد انتقام خون حاج قاسم را خواهیم گرفت شک نکنید
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  11 4
  بولتون تنفر امیز ترین انسانی است که همه می‌شناسند.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار