نفخ شکم که بعضی اوقات با درد هم همراه است، ریشه در مشکلات گوارشی و تغذیه دارد. مثلا از دلایل آن می‌توان به مصرف مواد غذایی نامناسب برای بدن، پرخوری، تجمع بیش از حد گاز در دستگاه گوارش یا وجود مشکلاتی مرتبط با عضلات دستگاه گوارش اشاره کرد. درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی می‌تواند به داشتن بدنی سالم و نشاط بیشتر کمک کند.

نفخ شکمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری برنا؛ گاهی اوقات با زیاده روی در خوردن یا بدقلقی‌های معده دچار نفخ شکم می‌شویم. این حالت اصلا خوشایند نیست. نفخ شکم که بعضی اوقات با درد هم همراه است، ریشه در مشکلات گوارشی و تغذیه دارد. مثلا از دلایل آن می‌توان به مصرف مواد غذایی نامناسب برای بدن، پرخوری، تجمع بیش از حد گاز در دستگاه گوارش یا وجود مشکلاتی مرتبط با عضلات دستگاه گوارش اشاره کرد. درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی می‌تواند به داشتن بدنی سالم و نشاط بیشتر کمک کند.

نفخ شکمی؛ دلایل ایجاد و روش‌های درمان

  • گام نخست: ورزش‌های هوازی

یکی از روش‌های کاهش نفخ شکم، انجام ورزش‌های هوازی ساده‌ای مانند: پیاده روی و دویدن آرام، دوچرخه سواری و… است. این ورزش‌ها باعث خروج و دفع گاز از دستگاه گوارش می‌شوند و نمی‌گذارند که تجمع باد و نفخ شکم به حالتی دردناک بدل شود. ضمن اینکه به بهبود عملکرد دستگاه گوارش هم کمک می‌کنند. پس بهتر است حدود 30 دقیقه را برای انجام حرکات خفیف تا متوسط در طول روز کنار بگذارید.

  • گام دوم: تمرینات یوگا

حرکت گربه-گاو

بسیاری از تمرینات ورزش یوگا در کاهش نفخ شکم و بهبود هاضمه مؤثر هستند. در این ورزش با ایجاد فشردگی و کشیدگی در ناحیه روده به تحرک بیشتر آن کمک می‌شود. برای انجام این ورزش باید:

چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و دست‌ها را کاملا زیر شانه‌ها و پاها را زیر لگن قرار بدهید. ستون فقرات و گردن هم باید در حالتی خنثی باشند.

در این تمرین ورزشی، مرکز بدن در انجام حرکت کاملا درگیر می‌شود. باید دست و پاها را روی زمین قرار بدهید و با بیرون دادن ناحیه ستون فقرات به سمت سقف، اجازه بدهید تا کمرتان، حالت گِرد پیدا کند و در حین حرکت، سر هم رو به زمین و در راستای ستون فقرات قرار داشته باشد. بدن را در این حالت به مدت 10 ثانیه نگه دارید.

برای درگیر کردن عضلات شکم، سعی کنید شکم را به سمت زمین متمایل کنید و کمر را بر خلاف حالت قبلی به سمت زمین به داخل بکشید و با آن حالت منحنی ایجاد کنید. گردن را خنثی نگه دارید، شانه‌ها را در حین حرکت ناحیه شکم، با هم هماهنگ تکان بدهید و این حرکت را به مدت 10 ثانیه انجام بدهید.

این حرکت را سه بار و به مدت یک دقیقه تکرار کنید.

کد خبر 528366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار