دانشمندان می‌گویند میزان پایین اکسیژن خون در بیماران مبتلا به ویروس کرونا ممکن است به علت آسیب دیدن سلول‌های قرمز خون باشد که حامل اکسیژن هستند.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویتزز پژوهشگران آمریکایی می‌گویند آسیب ایجاد شده بوسیله ویروس کرونا در غشای سلول‌های قرمز خون که حامل اکسیژن هستند، ممکن است عامل میزان بسیار پایین اکسیژن خون در بسیاری از بیماران کووید-۱۹ باشد.

آنجلو دوآلساندرو از دانشگاه کلرادوی آمریکا می‌گوید ویروس کرونا به طور خاص به یکی از فراوانترین پروتئین‌ها در غشای سلول‌های قرمز خون به نام band 3 حمله می‌کند.

این پروتئین برای پایداری ساختارهای غشایی سلول‌های قرمز خون ضروری است و همچنین بر سوخت‌وساز این سلول‌ها و پایداری واکنش‌های هموگلوبین، رنگدانه‌ای درون این سلول‌ها که اکسیژن را منتقل و بعد آزاد می‌کند، موثر است.

این ویروس با مختل کردن ارتباط میان پروتئین band 3 و هموگلوبین توانایی حمل اکسیژن بوسیله سلول‌های قرمز را مختل می‌کند.

به گفته دوآلساندرو با توجه به این یافته‌ها و از آنجایی که سلول‌های قرمز خون برای ۱۲۰ روز در خون در گردش هستند، می‌توان توضیح داد که چرا ممکن است بهبودی بیماران کووید-۱۹ ماه‌ها طول بکشد. بهبودی کامل هنگامی به دست می‌آید که سلول‌های قرمز جدید بدون آسیب تولید و وارد گردش خون شوند.

یافته‌های این پژوهشگران پیش از بازبینی کارشناسان مستقل برای انتشار در ژورنال‌های علمی در سایت mesRxiv قرار داده شده است.

کد خبر 528001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

دیدگاه خوانندگان