معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه مرحله سوم غربالگری کرونا در این استان در حال اجراست گفت: در این مرحله تاکنون ۲۹ هزار بیمار زمینه‌ای از جمله مادران باردار غربالگری شده‌اند.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر جمیل صادقی‌فر شنبه ۱۴ تیر اظهار کرد: یک مرحله کامل غربالگری در استان انجام شد و نتیجه آن نیز شناسایی بخش زیادی از بیماران بود و قبل از مراجعه به بیمارستان این افراد در مراکز ۲۴ساعته و ۱۶ساعته مراقبت‌ها را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه غربالگری گروه‌های خاص نیز در حال انجام است افزود: روزانه ۳۰۰ تست کرونا در این استان انجام می‌گیرد و افرادی که دارای علائم خفیف هستند و نیازی به بستری ندارند با توصیه پزشک در خانه قرنطینه می‌شوند.

دکتر صادقی‌فر یادآور شد: هیچ کمبود امکاناتی در زمینه انجام تست و غربالگری وجود ندارد، اما تعداد افرادی که از آنها نمونه‌گیری می‌شود محدود شده است.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان مراکز ۱۶ و ۲۴ساعته دانشگاه علوم پزشکی فعال شدند و در درمانگاه شماره ۳ ایلام نیز به مدت ۴ روز نمونه‌گیری و غربالگری از بیماران کرونایی و افردای که در تماس با بیماران بودند صورت گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: همچنین از ابتدای شیوع کرونا در استان تاکنون بیش از ۵۰ تن مواد غذایی فاسدشدنی توسط دانشگاه علوم پزشکی ضبط شده است که امروز ۲۴ تن آن معدوم می‌شود.

دکتر صادقی‌فر اظهار کرد: برای مدیریت و کنترل این بیماری حلقه‌های مختلفی باید دست به دست هم دهند تا مانند یک زنجیر قدرتمند بتوانند جلو بیماری را بگیرند که تنها بخشی از این حلقه‌ها در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است.

وی افزود: بهداشت، درمان، بخش لجستیکی، غذا و دارو، اصناف، رسانه‌ها و مردم هر کدام یک حلقه مهم هستند و نقش هیچ‌ کدام را نمی‌توان نادیده گرفت، اما بالاترین مسئولیت بر عهده خود افراد و متولیان آن حوزه است.

صادقی‌فر تصریح کرد: نقش دانشگاه علوم پزشکی نیز نظارتی است و در برهه‌های مختلف بخش زیادی از اصناف را پلمب یا به بخش قضایی معرفی کرده است. هرچند نقص‌هایی وجود دارد، اما باید با اطلاع‌رسانی مستمر و قوی رسانه‌ها این نقص به دست متولیان آن حوزه برسد.

وی تاکید کرد: باید همه دست به دست هم بدهند و با یک همت مضاعف برای سلامت خود و دیگران اقدام عملی صورت گیرد که این وضعیت کنترل و به روزهای خوب برگردیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه در صورت مشاهده رفتار غیربهداشتی دانشگاه علوم پزشکی پیگیر خواهد بود گفت: عدم تجمع  خیلی بهتر است، اما برخی جاها مانند ستاد استانی کرونا ناچار به تجمع هستیم، اما چنین تجمعاتی با رعایت فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک و دستکش صورت می‌گیرد.

دکتر صادقی‌فر تجمع در نانوایی‌ها را نگران‌کننده اعلام کرد و افزود: باید به صف نانوایی‌ها توجه بیشتری شود و برای حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از انتشار بیشتر کرونا فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی هم از سوی مردم و هم از سوی نانوایی‌ها رعایت شود.

وی در خصوص شفافیت آمار مبتلایان کرونا نیز گفت: هیچ دانشگاهی در کشور در مورد ارائه آمار به صراحت و شفافیت ایلام نیست و عدم اعلام آمار تصمیم در سطح ستاد ملی و برای همه استان‌هاست.

دکتر صادقی‌فر یادآور شد: آمار بستری‌ها، فوتی‌ها و چندرقمی شدن مبتلایان به صورت هفتگی در ستاد استانی ارائه می‌شود و تنها عدد مبتلایان بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا اعلام نشد که روزهای آینده آمار مانند گذشته اعلام می‌شود.

استان ایلام از روز گذشته بر اساس اعلام وزارت بهداشت در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است.

کد خبر 527904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

دیدگاه خوانندگان