مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان گفت: تولید برق در نیروگاه‌های استان در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۵ درصد به ۶ هزار و ۴۰۰ گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی رسید.

نیروگاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سعید محسنی روز شنبه ۱۴ تیر افزود: این استان دارای نیروگاه‌های حرارتی و بزرگ اصفهان(اسلام آباد)، شهید منتظری، جنوب اصفهان(چهلستون)، زواره و کاشان و همچنین نیروگاه گازی هساست.

وی درباره نیروگاه‌های شهید منتظری، کاشان و زواره در فصل بهار امسال به ترتیب ۲ هزار و ۸۹۵، ۷۳۰ و ۶۳۷ گیگاوات ساعت تولید برق داشتند، خاطرنشان کرد: این نیروگاه‌ها با افزایش تولید۱۰، ۵۶ و ۲۰ درصدی در این مدت مواجه بودند.

وی اضافه کرد: نیروگاه اصفهان(اسلام آباد) در سه ماه نخست امسال بیش از یکهزار و ۱۲۲ گیگاوات ساعت تولید برق داشت و این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش دارد.

وی گفت: تامین آب برای نیروگاه اصفهان در تابستان بسیار مهم و ضروری است و اگر در تابستان آب به اندازه کافی وجود داشته باشد این نیروگاه می‌تواند متناسب با آن تولید برق انجام دهد در حالی که سایر نیروگاه‌ها که سیستم خنک‌کننده آنها تَر نیست و آب زیادی مصرف نمی‌کنند، وابستگی چندانی به آب ندارند.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان یکی از محدودیت‌های نیروگاه‌ها را تامین سوخت گاز در فصل زمستان اعلام کرد و اظهار داشت: این محدودیت برای همه نیروگاه‌های کشور است که در برخی مواقع مشکل ایجاد می‌کند و ممکن است تعدادی از نیروگاه‌ها مجبور به استفاده از سوخت مایع شوند.

وی افزود: سال‌هاست که سوخت مایع یا همان مازوت در نیروگاه‌های اصفهان استفاده نشده است، نیروگاه‌های گازی مانند جنوب اصفهان، زواره و کاشان در زمستان از گازوییل هم استفاده می‌کنند اما نیروگاه‌های اصفهان و شهید منتظری فقط با سوخت گاز کار می‌کنند.

مصرف سوخت مازوت در ۲ نیروگاه اصفهان و شهید منتظری از هشت سال گذشته با هدف کاهش آلودگی هوا و به دستور دادستان اصفهان، ممنوع و مشعل‌های آن پُلمب شده است.

محسنی تصریح کرد: ۸ درصد انرژی برق مصرفی کشور در استان اصفهان تولید می‌شود اما مصرف ما بیشتر از تولید است یعنی حدود ۱۰ درصد از مصرف انرژی الکتریکی در کشور متعلق به استان اصفهان است.

نیروگاه حرارتی اصفهان به وسعت تقریبی ۷۴ هکتار در حاشیه زاینده‌رود، جنوب غربی شهر اصفهان و ۲ کیلومتری بزرگراه ذوب‌آهن قرار دارد، این نیروگاه با پنج واحد بخاری به قدرت اسمی ۸۳۵ مگاوات به شبکه سراسری کشور متصل است.

نیروگاه شهید منتظری در شمال اصفهان با ظرفیت هزار و ۶۱۶  مگاوات به شکل حرارتی بخاری در شمال اصفهان مستقر است.

استان اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، نزدیک به سه میلیون مشترک برق دارد.

کد خبر 527860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

دیدگاه خوانندگان