کاخ ریاست جمهوری فرانسه از کناره‌گیری ادوارد فیلیپ از مقام نخست‌وزیری خبر داد و اعلام کرد امانوئل مکرون تا چند ساعت دیگر نخست‌وزیر جدید را معرفی می‌کند.

ادوارد فيليپ نخست‌وزير سابق فرانسه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، رئیس جمهوری فرانسه در دو سال مانده از دوران زمامداری خود می‌خواهد یک دگرگونی اساسی در کابینه به وجود بیاورد و هدف او، بازسازی اقتصاد آسیب‌دیده از بحران کروناست. مکرون در گفتگو با چند روزنامه فرانسوی در روز پنجشنبه از تلاش برای یافتن راهی تازه برای ساختن دوباره فرانسه خبر داده بود و کارشناسان کناره‌گیری فیلیپ را از مقام نخست‌وزیری نخستین گام در این راستا می‌دانند.

هر چند دگرگونی اساسی در دولت فرانسه بی‌ارتباط به نتایج انتخابات محلی اخیر نیست که در آن حزب سبز پیروز شد و حزب مکرون نتوانست در شهرهای بزرگ جایگاهی درخور بیابد. البته کارشناسان پیش از انتخابات یکشنبه گذشته هم لزوم بازسازی کابینه را یادآور شده بودند. فرانسه در بحران کرونا با آسیب‌های جدی و اساسی در حوزه افکار عمومی و اقتصاد مواجه شد و به نظر می‌رسد بازگشت به دوران پیشاکرونا نیازمند ورود به یک مسیر تازه است.

همزمان با اوج گرفتن شیوع بیماری کرونا در ماه‌های مارس و آوریل، کمبود ماسک، تجهیزات پزشکی و امکان آزمایش گسترده کرونا روی مردم باعث شده بود دولت فرانسه به شدت زیر فشار باشد. پیش از آمدن ویروس هم سیاست‌های اقتصادی مکرون بیشتر به سود پولدارها بود و در زمستان گذشته اعتراض‌ها به رویکرد مالی و مالیاتی دولت فرانسه شدت گرفته بود.

نکته جالب اینکه در دوران شیوع کرونا و تلاش‌های دولت فرانسه برای مهار ویروس، فیلیپ محبوب‌تر از گذشته شده بود و مکرون در مقام رئیس جمهوری این کشور مهم اروپایی جایگاه خود را از دست رفته می‌دید.

کد خبر 527638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

دیدگاه خوانندگان