وزیر بهداشت با بیان اینکه در ساخت واکسن مدل‌های حیوانی را پاس کرده‌ایم گفت: در آینده بسیار نزدیک برای کارآزمایی بالینی این واکسن وارد عمل خواهیم شد.

نمكي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر سعید نمکی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فارمکس در هتل المپیک تهران گفت: این خبر خوش را به مردم عزیز کشور بدهم که در زمینه ساخت واکسن کرونا گامهای مؤثری برداشته‌ایم و امروز با استفاده از تجربیات جهانی دانشمندان کشور ما به‌سرعت گام برمی‌دارند؛ امروز در ساخت واکسن اکثراً  مدل‌های حیوانی را پاس کرده‌ایم و ان‌شاءالله در آینده بسیار نزدیک برای کارآزمایی بالینی این واکسن وارد عمل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: کووید۱۹ گرچه برای دنیا بلا بود اما درس‌های بزرگی نیز به دنیا آموخت؛ نخستین درس این بود که ما در عین ادعای آگاهی بسیار ناآگاهیم و یک اتفاق می‌تواند اقتصاد، فرهنگ و زیربناهای کشورها را تحت تاثیر قرار دهد؛ درس دوم این بود که برخی کشورها علیرغم اعلام بضاعت و قابلیت‌ها، آن‌گونه که می‌گویند قدرتمند و دارای بضاعت نیستند و کشورهایی مانند جمهوری اسلامی در اوج تحریم و با دست‌های بسته می‌توانند در این اقیانوس شنا کنند.  

نمکی اضافه کرد: با حمایت تولیدکنندگان داخلی در کمتر از ۶۰ روز از واردکننده به تولیدکننده و سپس به صادرکننده اقلام مبارزه با کوووید۱۹ تبدیل شدیم؛ نکته دیگری که کرونا به جهان آموخت این بود که برای غلبه بر کووید۱۹ همه دنیا باید در کنار هم قرار بگیرند تابتوانند با ساخت دارو و کشف پدیده‌هایی که می‌توانند در پیشگیری از بیماری موثر باشند بر این بیماری فائق آیند.  

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خوشحالم که امروز جمهوری اسلامی را در صنعت دارویی کشور در تکوین زنجیره تولید می‌بینم و در سال جهش تولید جمهوری اسلامی ایران را در اوج تنگناهای ناشی از تحریم، در طراز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و درآینده نزدیک صادرکننده مواد اولیه دارویی می‌بینم.  

کد خبر 527362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • معتمد IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
    1 0
    ما باید افتخار کنیم که از نسل رازی و ابن سینا و ...... هستیم ؛ درود بر این دانشمندان ایرانی ؛ واقعا باید سر تعظیم مقابل این عزیزان فرود آورد ؛ باید به جهان نشان دهیم که هنوز هنر نزد ایرانی است و بس !!

دیدگاه خوانندگان