برنامه جامع مدیریت سازه‌های آبی تاریخی در خوزستان به عنوان استان پایلوت اجرا شد.

سازه‌هاي آبي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیر گردشگری و مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان در نشست مشترک سازمان آب و برق خوزستان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در خصوص معرفی این پروژه بزرگ اظهار کرد: این پروژه در نوع خود بی‌نظیر و کار بزرگی بوده که در استان خوزستان به عنوان استان پیشرو، این برنامه اجرا شد.

محمدامین ایزدجو افزود: استان خوزستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی از دیرباز محل عبور پرآب‌ترین رودهای کشور بود و در جایی با تاریخ کهن خوزستان سازه‌های آبی متعددی برای مردم احداث شده بودکه باید این سازه‌ها شناسایی، معرفی و در اختیار گردشگران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه استان خوزستان به لجاظ سازه‌های آبی شاید غنی‌ترین استان کشور باشد، ادامه داد: بسیاری از این سازه‌ها شاید احصا نشده بودند که شرکت مشاور سازمان تک تک این سازه‌ها را شناسایی و  مشخصات آن را ثبت کرد.

همچنین در این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان اظهار کرد: در قالب تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو و میراث فرهنگی اقدامات خوبی در استان مشاهده کردیم که یکی از موضوعات آن به صورت خاص حفظ میراث فرهنگی سازه‌های آبی و پیرو آن موضوعات گردشگری بوده است.

سید حکمت موسوی ادامه داد: ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و واگذاری مجموعه‌هایی که در اختیار سازمان آب و برق بوده برای بهره‌مندی بخش خصوصی در حوزه گردشگری از جمله این برنامه بوده است.

وی افزود: در زمینه سازه‌های آبی از هر حیث غنی هستیم اما در گذشته به صورت بسیار محدود از این ظرفیت استفاده کردیم و این بضاعت و توان به‌کار گرفته نشده بود که امیدواریم در این برنامه جامع اقدامات خوبی رخ دهد.

بر اساس برنامه جامع مدیریت سازه‌های آبی تاریخی استان، پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها در شهرستان ایذه ۸ درصد، باغملک ۶ درصد، بهبهان ۱۲ درصد، رامهرمز ۷ درصد، شوشتر ۵ درصد، دزفول ۷درصد، لالی ۴درصد، اندیکا ۷درصد، مسجدسلیمان ۴درصد، گتوند ۳ درصد، اندیمشک ۴ درصد، شوش ۴درصد و هفتگل ۲ درصد بوده است.

پلاژ سد مارون، پلاژ سد آریوبرزن در شهرستان بهبهان، مهمانسرای سد کارون سه، شهرک های گردشگری سد شهید عباسپور و سد مسجدسلیمان، مجموعه اقامتی گردشگری سد کرخه، کوی سوم شعبان دزفول، پلاژ اقامتی تفریحی منیخ و جزیره سد شهید عباسپور نمونه‌ای از اماکن و تاسیسات آبی در خوزستان است.

کد خبر 526967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =