استاندار ایلام در دیدار با استاندار واسط عراق از افزایش ساعت کاری گمرکات ایران و عراق خبر داد و گفت: در نظر داریم مراودات بین دو کشور و علی‌الخصوص استان‌های ایلام و واسط عراق افزایش یابد.

استاندار ایلام و استاندار واسط عراق

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، قاسم سلیمانی‌دشتکی در دیدار با محمد جمیل‌المیاحی، استاندار واسط عراق از گسترش همکاری‌های بین دو استان خبر داد و گفت: در پی دیدار با آقای مسجدی سفیر ایران در عراق که روز گذشته انجام شد درخواست داشتیم که ملاقات‌هایی با استان‌های هم‌مرز ما با کشور عراق انجام شود که در سریع‌ترین زمان ممکن دعوت کردیم از استاندار واسط که در مهران دیدار داشته باشیم و مباحث بین دو استان را با یکدیگر مطرح کنیم.

وی افزود: درحال حاضر مهم‌ترین مرز ما با کشور عراق با استان واسط است و مسائل و مباحث بسیاری بین این دو استان وجود دارد که باید به سرعت مطرح شده و تعیین تکلیف شوند.  

استاندار ایلام ادامه داد: ما ازلحاظ تردد زوار، مبادلات تجاری، بازارچه چنگوله و بحث مبارزه با کرونا با استاندار واسط عراق و هیات همراه گفت‌وگو داشتیم.

مراودات تجاری به صورت تمام‌وقت انجام شود

سلیمانی‌دشتکی روابط بین دو استان که تحت شعاع بیماری کرونا و مشکلات داخلی کشور عراق است را عنوان و تصریح کرد: کرونا مشکلات زیادی برای تجار ایران و عراق به وجود آورد و مراودات طرفین را تحت شعاع قرار داد با این حال درخواست داشته‌ایم که مراودات تجاری بین دو کشور ایران و عراق از دو روز افزایش یابد و به صورت تمام وقت شود.

وی در ادامه اضافه کرد: خواستار انجام تفاهم‌نامه‌ها و توافقات به عمل آمده قبلی از طرف عراقی شده‌ایم، مقرر شد که ظرف یک ماه آینده هیاتی به سرپرست استاندار واسط عراق برای پیگیری تفاهم‌نامه‌ها و توافقات به عمل آمده به ایلام بیاید.

توسعه مراودات تجاری با کشور عراق

سلیمانی دشتکی افزود: از طرف عراقی درخواست داشته‌ایم که زیرساخت‌های مرزی آن طرف مرز را آماده کند، در تدارک هستیم با سه مرز چنگوله، چیلات و هلاله شمالی مراودات تجاری خود را با کشور عراق توسعه دهیم.

وی در ادامه درخصوص درخواست استاندار واسط عراق مبنی بر نیاز شدید این استان به اکسیژن مایع، گفت: با توجه به تولیداتی که در این زمینه داشتیم توافق کردیم با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نسبت به صادرات این محصول به استان واسط کشور عراق اقدام کنیم و در این زمینه هفته آینده هیاتی از استان واسط برای بررسی موضوع به ایلام سفر می‌کند.  

وی افزود: همچنین واحدهای دانش‌بنیان ما در زمینه دستگاه اکسیژن‌ساز اقدامات خوبی داشته‌اند که مطرح شد در این زمینه هم بازدیدها انجام شود و در صورت تمایل نسبت به صادرات این محصول نیز به کشور عراق اقدام شود.

هیاتی اقتصادی از عراق به ایلام سفر خواهد کرد

محمد جمیل‌المیاحی، استاندار واسط عراق نیز در این نشست ضمن تشکر از تلاش‌ها و پیگیری‌ها در خصوص گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور ایران و عراق، گفت: به دلیل این حسن نیت ما اولین استانی بودیم که قبل از دیگر پایانه‌ها مراودات تجاری را با کشور ایران از طریق مرز مهران فعلا به صورت دو روز در هفته از سر گرفته‌ایم.

وی در ادامه به درخواست استاندار ایلام مبنی بر تشکیل یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم‌نامه‌های بین دو استان پاسخ مثبت داد و عنوان کرد: مشاور اقتصادی خود را به همراه یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم‌نامه‌های گذشته تشکیل خواهیم داد و ظرف یک ماه آینده به استان ایلام سفر خواهند داشت.

 گفتی است در دیدار استانداران ایلام با واسط عراق طرفین ضمت تاکید بر حسن همجواری دو کشور دوست و برادر توافق شد در خصوص تجیهزات مرتبط با کرونا و انتقال تجربیات موفق پزشکی در مقابله با این بیماری تفاهم‌نامه بین دو استان امضا شد.

 در خصوص تامین و انتقال اکسیژن مایع به استان واسط و کشور عراق مقرر شد تا شنبه آینده هیاتی متشکل از اتاق بزرگانی دو استان و بخش خصوصی هماهنگی لازم برای انتقال اکسیژن مایع از استان‌های اصفهان، تهران و خوزستان به عمل آید.

توافق شد در خصوص انتقال تجربیات کرونا تیمی از استان واسط عراق به استان ایلام اعزام و با دانشگاه علوم پزشکی ایلام تبادل تجربه انجام گیرد.

 مقرر شد دو ساعت به ساعات کاری گمرکات ایران و عراق اضافه شود.

کد خبر 525545

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی