شرکت اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان (WWDC) امسالش نخستین پیش‌پرده «بنیاد»، سریال جدید اپل تی‌وی را که از رشته رمان‌های «بنیاد» نوشته آیزاک آسیموف اقتباس شده است، به نمایش درآورد.

foundation

به گزازش همشهری آنلاین به نقل از «آرس‌تکنیکا» فیلمبرداری این سریال جدید که جرد هریس و لی پیس در آن نقش‌آفرینی می‌کنند، قبلا شروع شده بود تا اینکه همه‌گیری جهانی کرونا باعث توقف تولید آن در ماه مارس شد.

ای پیش‌پرده نخستین صحنه‌ها را از این سریال بسیار مورد انتظار را و نیز بخش‌های از پشت صحنه آن را نشان می‌دهد.

رشته رمان‌های «بنیاد» آسیموف به صورت هشت داستان کوتاه در «مجله داستان‌های شگفت‌انگیز» (Astounding Magazine) در فاصله‌ سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۰ شروع شد و تا حدی از کتاب «ظهور و سقوط امپراتوری رم» ادوارد گیبسون الهام گرفته بود.

چهار داستان اول این مجموعه داستان‌ها گرداوری شدند و با یک داستان مقدماتی جدید در سال ۱۹۵۱ به صورت کتاب «بنیاد» منتشر شدند. دو داستان بعدی به صورت کتاب «بنیاد و امپراتوری» (۱۹۵۲) درآمدند و دو داستان پایانی به صورت کتاب «دومین بنیاد» در سال ۱۹۵۳ منتشر شدند.

ناشران آسیموف نهایتا او را قانع کرند که دنباله‌ای بر این رشته داستان‌ها بنویسد: لبه بنیاد (۱۹۸۲) و «بنیاد و زمین» (۱۹۸۶). دو دنباله دیگر با نام‌های «سرآغاز بنیاد» (۱۹۸۸) و «مقدمه بنیاد» (۱۹۹۳) منتشر شدند. این کتاب آخر پس از مرگ آسیموف که در سال ۱۹۹۲ رخ داد، منتشر شد.

سه‌گانه اصلی «بنیاد» بر ریاضیدانی به نام هری سلدون متمرکز است که رویکردی ریاضی به جامعه‌شناسی ایجاد کرده است که آن را «روان‌تاریخ» می‌نامد و به او امکان پیش‌بینی آینده جمعیت‌های بزگ مانند «امپراتوری کهکشانی» را می‌دهد که همه ساکنان «راه شیری» را شامل می‌شود.

متاسفانه نظریه سلدون سقوط قریب‌الوقوع امپراتوری را در ۵۰۰ سال آینده پیش‌بینی می‌کند- که در مهعیارهای کهکشانی زمان نزدیکی شمرده می‌شود. این سقوط به یک «دوران تاریک» خواهد انجامید که ۳۰۰۰۰ سال طول می‌کشد و پس از آن امپراتوری دومی ظهور خواهد  کرد.

این پیش‌بینی اعضای «کمیته ایمنی عمومی» را که حکمران اصلی امپراتوری است، خوش نمی‌آید و سلدون به همراه شاگرد ریاضی‌دان درخشانش به نام گال به اتهام خیانت محاکمه می‌شود.

سلدون در دفاعیه‌اش می‌گوید که نمی‌تواند مانع این سقوط شود، راهی برای محدود کردن این دوران تاریک به فقط ۱۰۰۰ سال وجود دارد. او پیشنهاد ایجاد «بنیاد» را می‌دهد، گروهی از هوشمندترین افراد امپراتوری که وظیفه حفظ همه دانش بشری را در «دائره‌المعارف کهکشانی» را به عهده می‌گیرند. کمیته به جای اعدام کردن سلدون را به همراه اعضای این «بنیاد جدید» را به سیاره دوردستی به نام «ترمینوس» تبعید کند تا آنها در آنجا گردآوری این دائره‌المعارف را شروع کنند. بیشتر کتاب اول در سه‌گانه بنیاد برقرار مستعمره در ترمینوس و توطئه‌های سیاسی گوناگون که تاریخ اولیه آن را شکل می‌دهند، دنبال می‌کند و بعد آشکار  می‌شود که سلدون بدون اطلاع کمیته «بنیاد» دومی را در آن سوی کهکشان ایجاد کرده است.

نیولاین سینما برای نخستین بار در سال ۱۹۹۸ تلاش کرد اقتباسی سینمایی از این سه‌گانه بسازد و ۱.۵ میلیون دلار هم خرج آن کرد، اما بعد آن را کنارگذاشت و تولید سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» را شروع کرد. کلمبیا پیکچرز در سال ۲۰۰۹ قصد داشت کار مشابهی انجام دهد و رولند امریش برای کارگردانی انتخاب شد، اما این طرح هم به جایی نرسید. HBO در سال ۲۰۱۴ حقوق اقتباس از این رمان‌ها را خرید و جاناتان نولان را به کا رگرفت تا آنها را به صورت سریالی تلویزیونی بسازد، اما این طرح هم به جایی نرسید.

در نهایت اپل سفارش ساخت سریالی ۱۰ قسمتی را به سرپرستی دیوید گویر داد.

هنوز معلوم نیست که سریال‌ تا چه حدی به رمان‌ها وفادار خواهد بود، اما حضور رابین آسیموف، دختر رمان‌نویس به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی نشانه خوبی است.

جرد هریس نقش سلدون را بازی می‌کند و لی پیس در نقش امپرتور کهکشان ظاهر می‌شود.

در این پیش‌پرده می‌بینیم که سلدون به گال می‌گوید که هر دوی آنها روز بعد دستگیری  و به اتهام خیانت محاکمه خواهند شد. جرم آنها به کار بردن «روان‌تاریخ» برای پیش‌بینی آینده است- پیش‌بینی آینده‌ای بسیار بد برای امپراتوری کهکشانی. سلدون می‌گوید: «این امپراتوری سقوط خواهد کرد. نظم عمومی به هم خواهد ریخت. وقایع پرشتاب به سوی ما می‌شتابند.» و ما می‌شنویم که گال می‌گوید: «شاید بتوانیم تاریکی را کوتاه‌تر کنیم.»

در مجموع این پیش‌پرده قضیه اصلی را بیان می‌کند و شات‌ها چشم‌نوازی از صحنه‌هایی را  نشان می‌دهد که پیش از تعطیلی کار فیلمبرداری شده‌اند.

«بنیاد» در سال ۲۰۲۱ در اپل تی‌وی به نماشی درخواهد آمد.

کد خبر 524953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار