وادیم پالونسکی در پیامی به برگزارکنندگان برنامه‌های یک‌هفته با چخوف گفت: چخوف یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان در ایران است که طی صدسال گذشته بیش از ۲میلیون نسخه از آثارش فروش داشته است.

چخوف

به گزارش همشهری انلاین به نقل از مهر، سلسله‌برنامه‌های یک‌هفته با چخوف امروز یکشنبه اول تیر، آغاز شد و به گفته مسئولان مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزارکننده این‌برنامه‌ها، همکاران روس این‌طرح از میزان استقبال ایرانیان از چخوف و آثارش شگفت‌زده شده‌اند.  

در کنار برنامه‌های سخنرانی و پژوهشی این‌هفته، وادیم ولادیمیرویچ پالونسکی رئیس انستیتو ادبیات جهانی گورکی وابسته به آکادمی علوم روسیه هم به مناسبت هفته چخوف در ایران، پیامی صادر کرده است.

مشروح متن این‌پیام به شرح زیر است:

به مناسبت «یک هفته با چخوف» در ایران

خانم ها و آقایان محترم!

انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی آکادمی علوم روسیه از مجموعه برنامه‌های فرهنگی باعنوان «یک هفته با چخوف» که به‌مناسبت ۱۶۰ مین سالروز تولد این‌نویسنده بزرگ در ایران برگزار می‌شود به‌گرمی استقبال می‌نماید. این‌برنامه را موسسه فرهنگی شهر کتاب ایران با همکاری بنیاد روسکی میر و با حضور و مشارکت نویسندگان و محققانی از ایران و روسیه و نیز اساتید و دانشجویان زبان روسی ایرانی برگزار می‌نماید.

شایان ذکر است که این‌ابتکار در تداوم همکاری‌های سازنده فرهنگی بین ایران و روسیه است که در چندسال گذشته در اشکال برنامه‌ها و مراسم مختلف متجلی شده است که از جمله آنها می‌توان از کنفرانس‌هایی برای بزرگداشت سعدی و پوشکین، ایوان بونین، لف تالستوی و فرهنگ شرق، برگزاری برنامه یک‌هفته با تالستوی در ایران، برنامه‌های ادبی در دانشگاه‌های مسکو، اتحادیه نویسندگان روسیه، بنیاد ماکسیم گورکی و نیز روزهای فرهنگی روسیه در ایران و برگزاری برنامه شبی با اساطیر شاهنامه که با حضور دیپلمات ها، ادیبان، فلاسفه و روزنامه‌نگاران در مسکو برگزار شد نام برد.

آنتون چخوف یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان خارجی در ایران است که در صد سال گذشته بیش از دومیلیون نسخه از آثار او در ایران منتشر شده است و نمایشنامه‌های او اغلب در این‌کشور بر روی صحنه بوده‌اند. این فراگیری و محبوبیت حاکی از چیست؟ شاید حاکی از این باشد که در آثار چخوف معنویت و مادیت، جاودانگی و روزمرگی از هم جدا نیستند و در اتحادی جدائی‌ناپذیر با هم قرار دارند. چخوف زندگی را در حد کمال خود، در یک‌جریان واحد که در آن امور عادی و متعالی و مسائل مهم و پیش پا افتاده در هم ادغام می شوند، بازآفرینی می‌کند. در سوژه‌های او ویژگی‌های حیاتی به شیوه‌ای شگفت فارغ از همه پیوندهای تاریخی و سیاسی توصیف می‌شوند. به لطف این ویژگی‌هاست که آثار چخوف برای خوانندگانی از فرهنگ‌های مختلف و متعلق به دوران‌های کاملا متفاوت، ملموس و قابل فهم‌اند.

انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی برای برنامه «یک هفته با چخوف» در ایران آروزی موفقیت دارد و اظهار امیدواری می‌کند که همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه فرهنگ سال به سال تداوم و گسترش یابد.

وادیم ولادیمیرویچ پالونسکی

رئیس انستیتو ادبیات جهانی ماکسیم گورکی و عضو ناظر آکادمی ملی علوم روسیه

کد خبر 523981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار