مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: سال گذشته ۴۸ نفر در استان بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که آمار تلفات ۳۲ نفر بوده ۵۰ درصد بیشتر شده است.

قرص برنج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حمیدرضا نظیفی شنبه ۳۱خرداد با اعلام این خبر افزود: از مجموع تلفات مسمومیت با قرص برنج سال گذشته استان، ۳۱ نفر مرد و ۱۷ نفر زن بودند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده بنابراین هیچ پادزهری در درمان مسمومیت حاد با قرص برنج وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است.

نظیفی تصریح کرد: از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است رخ دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی می باشد، بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.

وی افزود: متاسفانه شاهد افزایش تلفات قرص برنج در استان هستیم که این روند افزایشی بدون شک نیازمند اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه برای جلوگیری از ورود غیرقانونی به کشور و ممنوعیت فروش آن و نیز اطلاع رسانی همه جانبه از سوی نهادهای مرتبط برای آگاه سازی عمومی از مخاطرات این آفت کش است.

کد خبر 523464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

دیدگاه خوانندگان