جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
۰ نفر

رئیس مرکز آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در خورشیدگرفتگی اول تیرماه سال جاری حداکثر ۵۷/۴ درصد خورشید در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه توسط ماه پوشانده می‌شود.

خورشیدگرفتگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد هادی طباطبایی یزدی افزود: بر اساس نقشه‌های نجومی و محاسبات انجام شده، ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه روز یکشنبه اول تیر، ماه با گذر در مدار خود در راستای خورشید قرار می‌گیرد و با لبه خورشید تماس خواهد داشت. آغاز خورشیدگرفتگی قابل مشاهده در استان خراسان رضوی از این ساعت خواهد بود. همچنین در ساعت ۱۱ و ۵۹ دقیق آخرین حضور ماه در مدار هم‌راستای خورشید با زمین رخ خواهد داد و پس از این ساعت ماه از قوس خورشید خارج می‌شود.

وی ادامه داد: حداکثر گرفتگی خورشید در ایران در منطقه چابهار(جنوب شرقی کشور) با ۹۵ درصد گرفتگی خواهد بود و تیم‌های رصدی و نجومی برای مشاهده و ضبط آخرین خورشیدگرفتگی ایران در قرن ۱۴ شمسی به این منطقه سفر خواهند کرد.

رئیس مرکز آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی است و سایه ماه از سمت غرب کشور وارد ایران خواهد شد و به سمت شرق حرکت خواهد کرد. بر همین اساس بین ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر در بیشتر نقاط کشور آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران قابل مشاهده است.

طباطبایی افزود: خورشیدگرفتگی حلقوی نسبت به سایر خورشید گرفتگی‌ها نادر است و بر اساس دوره‌های ساروسی نجوم، تا ۱۴ سال آینده یعنی سال ۲۰۱۳ هیچ خورشیدگرفتگی در کشور ما رخ نخواهد داد، اما  در آن زمان شاهد خورشیدگرفتگی کاملی بر روی کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: به‌صورت متوسط هر یک سال و نیم یک‌بار شاهد خورشیدگرفتگی در نقطه‌ای از زمین خواهیم بود که بر اساس محاسبات نجومی زمان و مکان آن مشخص می‌شود.

رئیس مرکز آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بر حسب اتفاق، این دو خورشیدگرفتگی به‌صورت حلقوی در ایران رخ داد، چون هر ۱۰۰ سال یک بار این حالت پیش می‌آید.

طباطبایی افزود: در خورشیدگرفتگی، مدار حرکتی ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد و سایه ماه بر روی زمین باعث می‌شود تا قسمتی از زمین در تاریکی قرار گیرد.  

این رصدگر نجوم گفت: رصد خورشید گرفتگی بدون تجهیزات مناسب، باعث آسیب شدید نور ماورا بنفش و مادون قرمز خورشید به چشم می شود که این صدمات مستعد ایجاد آب مروارید در چشم افراد می‌شود. این که  برخی افراد علاقه‌مند به دیدن خورشیدگرفتگی از وسایلی مانند سی. ‌دی، فلاپی و عینک جوشکاری استفاده می‌کنند کار درستی نیست، چون برای دین این پدیده نجومی باید از فیلتر مایلار و یا عینک‌های مخصوص خورشیدگرفتگی استفاده کرد.  

طباطبایی یزدی افزود: برای رصد خورشیدگرفتگی با تلسکوپ هم نیاز به استفاده از فیلتر وجود دارد، زیرا کارکرد تلسکوپ مانند ذره‌بین است که نور را جمع می‌کند و به‌همین دلیل امکان صدمه زدن آن به چشم نیز وجود دارد.

کد خبر 523206

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار