یک متخصص روانپزشکی درباره دلایل بروز اختلالات دو قطبی یا خلقی و روش‌های درمان آن توضیحاتی داد.

اختلال دوقطبي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،محمدرضا خدایی، متخصص روانپزشکی، درباره اختلالات دو قطبی گفت: اختلال دو قطبی یا شیدایی، نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است.

او با بیان اینکه افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند، گفت: این بیماری با علائمی مانند تجربه خلق بالا و شادی بیش از حد، اعتماد به نفس بیش از حد یا خودبزرگ بینی، کم خوابی، تحریک پذیری و عصبانیت، حساس شدن، اختلال در تمرکز یا توجه، پرحرفی بیش از معمول یا احساس فشار در صورت صحبت نکردن بروز می‌کند.

آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد

خدایی ادامه داد: شروع بیماری معمولاً با دوره‌ای از افسردگی است و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز می‌شود.

  • علت‌های زمینه‌ای اختلالات دو قطبی

خدایی درباره علل بروز اختلال دو قطبی گفت: وراثت یا اختلالات ژنتیکی ، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات اقتصادی، استرس، از دست دادن فردی در زندگی، وارد شدن فشارهای روحی ناگهانی و ... از علل‌ بروز این بیماری است. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوائل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند. البته مردان و زنان هر دو به ‌یک اندازه در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

این متخصص روانپزشکی تصریح کرد: اکثر مبتلایان به این بیماری تمایل به مصرف مواد مخدر و استعمال سیگار دارند. البته برای درمان این اختلال از ترکیب دارو درمانی و روان درمانی که بهترین راه برای مهار این بیماری است، استفاده می‌شود.

خدایی در پایان یادآوری کرد: در صورت استفاده از روش‌های درمانی حتما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند زیرا در صورت تشدید بیماری، ممکن است در بیمارستان بستری شوند. در این زمان علاوه بر دارو درمانی از شوک درمانی یا درمان‌های الکترونیکی کمک گرفته می‌شود. گاهی اوقات پزشکان برای بهبود بیماران دو قطبی به تزریق دارو اقدام می‌کنند. در موارد خفیف و ابتدایی درمان این بیماران به صورت مصرف خوراکی انجام خواهد شد.

کد خبر 522353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار