فرمانده انتظامی البرز بیان کرد: استان البرز در موضوع نزاع و درگیری رتبه اول را دارد که چهار برابر نرخ کشوری است، پلیس و دستگاه قضائی در برخورد با نزاع‌های دسته‌جمعی جدی است.

نزاع خیابانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، سردار عباسعلی محمدیان گفت: باوجوداینکه استان البرز نسبت به استان‌های دیگر همچون تهران و مشهد و... داری جمعیت کمتری است، اما در بحث نزاع و درگیری رتبه اول را دارد.

فرمانده انتظامی البرز افزود: در کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۵۴ نزاع و درگیری رخ می‌دهد که این عدد در استان البرز به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۶۷۹ نزاع است.

وی گفت: استان البرز در کشور به لحاظ نزاع و درگیری رتبه اول را دارد، در استان البرز پلیس در روز میانگین ۳۰۰ نزاع را ثبت می‌کند.

سردار محمدیان با اشاره به کاهش تعداد نزاع‌های دسته‌جمعی و برخورد جدی پلیس با این جرائم، تصریح کرد: باوجوداینکه در سه‌ماهه ابتدایی سال به دلیل شیوع ویروس کرونا تردد در سطح شهر کمتر بود اما نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش سه‌درصدی میزان نزاع و درگیری‌ها در استان البرز بوده‌ایم.

وی اظهار کرد: ازلحاظ جغرافیایی ۷۰ درصد نزاع‌های انجام‌شده در شهرستان کرج، ۱۷ درصد ساوجبلاغ، چهار درصد فردیس و ۹ درصد در سایر شهرستان‌ها بوده است.

فرمانده انتظامی استان البرز با اشاره به برخورد جدی پلیس و دستگاه قضائی با نزاع‌های دسته‌جمعی ادامه داد: به دلیل اینکه نزاع‌های دسته‌جمعی از پیش طراحی‌شده‌اند و برای آن‌ها برنامه‌ریزی از سوی طرفین انجام می‌شود، پلیس و دستگاه قضا با جدیت و بدون اغماض با آن‌ها برخورد می‌کند.

این مقام انتظامی افزود: در بحث نزاع‌های فردی در استان البرز، ۴۸ درصد آن به ایجاد مزاحمت، ۲۵ درصد اختلافات مالی و ملکی و ۲۷ درصد اختلافات خانوادگی اختصاص دارد.

وی بیان کرد: بیشتر نزاع‌های انجام‌شده بر روی مزاحمت و موضوعات کوچک رخ می‌دهد، باید نهادها و سازمان‌های فرهنگی از پایه و اساس موضوعاتی مانند فرهنگ آپارتمان‌نشینی وزندگی شهری را به شهروندان آموزش دهند.

سردار محمدیان با اشاره به لحظه‌ای و کوتاه بودن زمان‌های نزاع بیان کرد: حضور پلیس در نقاط شهر محدود است و این دلایل باعث شده تا پلیس با توجه به زیرساخت‌های موجود نتواند در وقت مناسب در نزاع‌های انجام‌شده دخالت کند.

فرمانده انتظامی استان البرز ادامه داد: بیشتر نزاع‌های انجام‌شده در استان البرز از ساعت ۱۳ الی ۲۱ است که این نشان می‌دهد آستانه تحمل شهروندان در ساعات خستگی و افزایش مشکلات کاری پایین می‌آید و می‌توان این موضوع را با آموزش‌های روانشناسی در استان کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: نزاع‌های انجام‌شده ۳۳ درصد به گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ و ۴۲ درصد به ۳۱ تا ۴۰ سال اختصاص دارد، در نزاع‌های انجام‌شده ۷۷ درصد افراد شرکت‌کننده مدارک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم دارند.

سردار محمدیان ادامه داد: بیشتر نزاع‌های انجام‌شده در حاشیه شهرها انجام می‌شود، بالا بودن تعداد نقاط حاشیه‌نشین در استان البرز یکی از دلایل افزایش نزاع‌های انجام‌شده در استان است.

فرمانده انتظامی استان البرز اظهار کرد: تعداد این نزاع‌ها در استان با انجام اقدامات روانشناسی توسط نهاد و سازمان‌های دیگر قابل‌کنترل است، سهم پلیس از ایجاد امنیت استقرار در نقاط شهری نیست و ما به‌عنوان پلیس طرح موضوع می‌کنیم و سازمان‌ها وادارات باید بر روی آن‌ها کار کنند.

سردار محمدیان با اعلام آمادگی برای عملیاتی کردن طرح‌هایی که در پایان‌نامه دانشجویان ارائه می‌شود افزود: مسئولان مربوطه باید در بحث فرهنگ‌سازی و بالا بردن آستانه تحمل مردم اقدامات جدی صورت دهند تا این وضعیت کنترل شود.

فرمانده انتظامی استان البرز در پایان با اشاره به نقش اعتیاد در تعداد نزاع و درگیری‌های انجام‌شده خاطرنشان کرد: در استان البرز اردوگاه بازپروری معتادان متجاهر وجود ندارد و اگر زیرساخت‌های لازم در استان فراهم شود ما آمادگی داریم که در ۴۸ ساعت، معتادان متجاهر و در ۱۵ روز همه فروشندگان خرد مواد مخدر را دستگیر کنیم.

کد خبر 521591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار