مصطفی رحماندوست یکی از داوران نهایی پویش نامه‌ای به سردار آسمانی گفت: امروز یکی از آفت‌های علاقه‌مندان به کتاب، بویژه در گروه سنی کودک و نوجوان، فاصله گرفتن از عمیق خوانی است.

مصطفی رحماندوست

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، مصطفی رحماندوست، شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان با اشاره به وضعیت و سرانه مطالعه در میان کودکان گفت: متاسفانه سطح مطالعه بسیار پایین است و یکی از ایرادات و ضعف‌های ما این است که از زمان‌های خالی برای مطالعه استفاده نمی‌کنیم.

وی با بیان این مطلب که امروز با معضلی به نام استفاده بیش از اندازه از موبایل رو به رو هستیم، گفت: متاسفانه نوجوانان و جوانان در همه جا از جمله مهمانی‌ها یا حتی در اتوبوس سرشان فقط در گوشی است، اما در جوامع پیشرفته، در بسیاری از این موقعیت‌ها کتاب جایگزین گوشی‌های موبایل است.

شاعر ترانه‌های نوازش با تاکید بر این نکته که در جوامعی که به لحاظ مطالعه سرآمد هستند، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در همه جا و هر فرصت کتاب می‌خوانند، ادامه داد: البته ما هم نمونه‌های بسیار بارز و چشمگیری در این شیوه مطالعه داریم؛ به عنوان مثال استاد احمد آرام زبان فرانسه را در اتوبوس یاد گرفت.

رحماندوست با اشاره به معضل دیگر در حوزه مطالعه گفت: متاسفانه امروز سطحی خوانی در میان اهل مطالعه مد شده و عمیق خوانی فقط ویژه گروه خاص شده است؛ این نکته را هم اضافه کنم که در نگارش رمان و شعر هم سطحی نویسی رواج یافته است.

وی اضافه کرد: البته باید این نکته را هم بگویم که سرانه کتاب نسبت به کودکی ما بسیار بهتر شده است. به طوری که بر اساس میانگین به هر کودک با سواد سالانه دو جلد کتاب کودکانه جدید می رسد.

شاعر مجموعه «قصه‌های پنج انگشت» با اشاره به ترجمه‌های بسیار در حوزه کودک و نوجوان نیز گفت: مترجمان ما بهترین آثار خارجی را ترجمه می‌کنند و مقایسه کارهای متوسط ما با کارهای درجه یک خارجی کار درستی نیست. ما هم کتاب‌های بسیار خوبی داریم که در این حوزه نوشته شده است.

رحماندوست افزود: باید به صورت کلان برنامه ریزی کرد که ادبیات ملی و بومی خودمان گسترش پیدا کند که این البته وظیفه حوزه هنری کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری است.

وی یکی از ضعف‌های حوزه هنری را بی برنامگی در انتشار آثار دانست و گفت: گاهی چند سال طول می کشد که یک اثر در حوزه هنری منتشر شود. این ایراد بزرگی است که قطعاً با رفع آن و حمایت‌های این نهاد انقلابی می توان شاهد اثرگذاری بالاتر آن بود.

کد خبر 521543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار