سخنگوی ائتلاف بین المللی ضد داعش مدعی شد که این ائتلاف در تصمیم گیری درباره ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس نقشی نداشته است.

ترور سردار سلیمانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، سرهنگ «مایلز کگینز» سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در گفتگویی با خبرگزاری عراق درباره ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مدعی شد: تصمیم به ترور ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی از سوی ائتلاف که به شکل نزدیک با فرماندهان امنیتی کار می‌کند و احترام و تفاهم متقابل وجود دارد، نبود. بیشتر شرکای ما در عراق روی این موضوع تاکید دارند که برخی تصمیم‌ها در پایتخت کشورها اتخاذ می‌شود و این تصمیم‌ها با کیفیت شراکت و همکاری روزانه تقارنی ندارد.

وی همچنین ادعا کرد: ائتلاف بین‌المللی با حشد شعبی در عملیات‌های مشترک نظامی شراکتی اساسی دارد و ائتلاف الحشد را با نام حقیقی آن مورد خطاب قرار می‌دهد. حشد شعبی و جزییات آن به عراق مربوط می‌شود و دخلی به ائتلاف بین‌المللی ندارد.

مایلز کگینز همچنین گفت: ائتلاف بین‌المللی قصدی برای ورود به جنگ با هیچ کشور همسایه ندارد و هدف از حضورش مبارزه با داعش است.

درباره گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا تأکید کرد که این مذاکرات جنبه برنامه‌ریزی خواهد داشت و منافع مشترک و همکاری‌های کوتاه‌مدت و درازمدت و میان‌مدت در آن بررسی خواهد شد و به مسائل امنیتی و فرهنگی و اقتصادی و مبادلات تجاری و همچنین تأمین امنیت نیروهای ائتلاف در عراق خواهد پرداخت.

وی اعلام کرد: هیچ هواپیمای ائتلاف بدون اجازه دولت عراق در آسمان این کشور پرواز نمی‌کند. از زمان آغاز به کار دولت «مصطفی الکاظمی»، شاهد افزایش همکاری‌ها میان نیروهای عراقی و ائتلاف بین‌المللی بوده‌ایم.

سخنگوی نیروهای ائتلاف بین‌المللی، درباره حضور نیروهای ائتلاف در عراق گفت: نیروهای ائتلاف اکنون در اماکن کم‌تری در خاک عراق حضور دارند و در تحویل پایگاه‌های خود بیش از ۱۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی را به نیروهای عراقی واگذار کرده‌اند و با کاهش نیاز به نیروهای رزمی ۱۲۰۰ نیروی نظامی ائتلاف ازجمله ۸۰۰ نیروی امریکایی به کشورهای خود بازگردانده شده‌اند.

وی افزود: این ائتلاف نیروهایی ندارد که بتوانند دست به عملیات بازرسی نظامی بزنند و هم اکنون کمتر از ۱۰ هزار نیرو در پایگاه‌های عراق عین الاسد، التاجی، و اربیل حضور دارند.

وی همچنین اعلام کرد که پس از حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد تعدادی از تکنسین‌های هواپیمای اف -۱۶ قراردادهای خود را فسخ کرده و به آمریکا برگشتند اما گفتگوها برای بازگشت آنها ادامه دارد.

کد خبر 520691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار