نماینده پیشین مجلس گفت: تجربه بدی از دوران احمدی‌نژاد وجود دارد، در این دوره با وجود آنکه دولت و مجلس از جریان اصولگرا بودند، برخی رفتارهای فراقانونی دولت و سکوت مجلس منجر به نهادینه شدن یکسری رفتارهایی شد که هنوز هم، آثار وضعی آن برقرار است.

علی تاجرنیا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، «علی تاجرنیا»، نماینده مجلس ششم شورای اسلامی و عضو سابق جبهه مشارکت، در رابطه با آسیب‌های تبدیل نمایندگان مجلس یازدهم به وکیل‌الدوله به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: مهمترین نکته در رابطه با پیش برد امور بحث این است که هر نهاد و مجموعه‌ای به وظیفه خود به درستی عمل کند. یک دست بودن مجلس و دولت، می‌تواند هم فرصت باشد و هم تهدید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: فرصت از این جهت باشد که تنش‌ها میان مجلس و دولت کم و باعث شود که چون یک جریان سیاسی باید پاسخگو باشد، همراهی‌هایی بین مجلس و دولت عاملی باشد که در جهت حل مشکلاتی نظیر مسائل مربوط به معیشت مردم حرکت کنند.

تاجرنیا با اشاره به آثار باقی مانده از سیاست‌های نادرست احمدی‌نژاد تصریح کرد: تجربه بدی از دوران احمدی‌نژاد وجود دارد، در این دوره با وجود آنکه دولت و مجلس از جریان اصول‌گرا بودند، برخی رفتارهای فراقانونی دولت و سکوت مجلس، منجر به نهادینه شدن یکسری رفتارهایی شد که هنوز هم آثار وضعی آن برقرار است.

این نماینده مجلس ششم ادامه داد: تجربه نشان داده وقتی یک جریان سیاسی از کشور حذف می‌شود به نوعی بخشی از مردم احساس می‌کنند که در حوزه قدرت، نهادها و ارکان قدرت جای پایی ندارند و همین امر می‎تواند تهدیدی برای فضا و جامعه باشد. ضمن آنکه انتخابات مجلس یازدهم نشان داد نمایندگان راه یافته به مجلس الزاما معدل خواست مردم نیستند چرا که  این مجلس در یک انتخابات حداقلی که بخش عمده‎ای از مردم در آن شرکت نکردند، تحت نظارت استصوابی شکل گرفته است. لذا آنطور که باید نمی‌توانیم، ترکیب این مجلس را معدل واقعی افکار عمومی جامعه بدانیم. که در نهایت این موارد می‌تواند، ایجاد آسیب کند.

تاجرنیا در مورد احتمال روی کار آمدن دولت همسو با مجلس اظهار کرد: تحولات سیاسی در کشور ما به گونه‌ای است که احتمال هر گونه تغییر را ایجاد می‌کند و نمی‌توان با اطمینان گفت که در ۱۴۰۰ شاهد روی کار آمدن دولت همسو با مجلس هستیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص امکان تکرار تجربه انتخابات مجلس یازدهم و حذف جریانات سیاسی در انتخابات ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: حذف کردن چهره‌های شاخص در انتخابات ریاست جمهوری کار آسانی نیست چون رقابت در سطح ملی برگزار می‌شود. دوره‌های گذشته هم نشان داده است که حتی اگر، یک مجموعه‌ای هم حذف شود از جریانات دیگر افرادی پیدا خواهند شد و رقابتی شکل می‌گیرد که خیلی مطلوب کسانی نیست که به دنبال مدیریت و سازمان‌دهی انتخابات هستند. هر چند در این دوره طبیعتا شرایط به نسبت گذشته دشوارتر است اما موضوع حذف یک جریان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری کار دشوارتری به نسبت انتخابات مجلس، است.

کد خبر 519807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  1 0
  هنوز از دکتر احمدی نژاد ایراد میگیرین. رییس جمهوری که وجودش برا عموم مردم از نون شب واجبتر است.
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
   0 0
   مرحبا به شما!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار