کارشناس روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان گفت: آتش‌سوزی در تپه باستانی هگمتانه به علت پوشش گیاهی محوطه بوده و به بافت تاریخی آسیب نزده است.

آتش

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمدامین عقیلی اظهار کرد: آتش‌سوزی در محوطه تپه هگمتانه به علت سطح وسیع پوشش گیاهی در این تپه‌ هرساله اتفاق می‌افتد و قطعاً در روزهای آینده هم شاهد آن خواهیم بود.

کارشناس روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان ادامه داد: آتش‌سوزی ساعت ۱۳: ۰۳ دقیقه روز جمعه ۱۶ خردادماه از سوی میراث فرهنگی همدان اعلام شد و ساعت ۱۳: ۰۵ دقیقه اکیپ اعزامی آتش‌نشانی از ایستگاه مرکزی باباطاهر در محل حاضر شدند و عملیات اطفای حریق تا ساعت ۱۴: ۰۷ ادامه داشت.

عقیلی اضافه کرد: این اتفاق در تپه هگمتانه مشکل شایعی است و در سال‌های گذشته بارها از سوی آتش‌نشانی تذکر داده‌شده که تدبیری برای آن اندیشیده شود.

کارشناس روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان  تصریح کرد: از جمله پیشنهادهای سازمان آتش‌نشانی زدن سم آفت‌کش است که ظاهراً تا حدودی انجام‌شده اما سطح گسترده پوشش گیاهی در سال‌هایی که بارندگی مناسب است، به دلایل انسانی یا گرمای هوا منجر به آتش‌سوزی می‌شود.

عقیلی درباره این‌گونه آتش‌سوزی‌ها که هرساله در تپه باستانی هگمتانه اتفاق می‌افتد، گفت: این آتش‌سوزی‌ها اغلب عامل انسانی دارد یا گرمای هوا و انعکاس آفتاب در شیشه منجر به آن می‌شود.

وی بیان کرد: نتیجه کارشناسی آتش‌سوزی روز قبل هنوز اعلام ‌نشده است، این موضوع می‌تواند هشداری باشد که همیشه آتش‌سوزی زود مهار نمی‌شود و ممکن است آسیب‌هایی در پی داشته باشد.

عقیلی با اشاره به اینکه این موضوع نیازمند تدبیری است که مشکل را برای همیشه حل کند، خاطرنشان کرد: شاید راهکار را باید کارشناسان کشاورزی ارائه دهند که علف هرزی در محوطه رشد نکند چراکه وقتی علف‌های هرز خشک می‌شوند، احتمال آتش‌سوزی وجود دارد.

وی یادآور شد: آتش‌نشان‌ها در آتش‌سوزی‌های تپه هگمتانه که هرساله اتفاق می‌افتد، از جان‌مایه می‌گذارند چراکه همه نقاط دسترسی به خودروی آتش‌نشانی ندارند و اکیپ‌های آتش‌نشانی مجبور هستند بعضی مناطق را با امکانات ابتدایی مهار کنند و به هر علتی اگر یکی از آتش‌سوزی‌ها مهار نشود، به بافت تاریخی آسیب خواهد زد.

کد خبر 518618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار