دو واکنش متفاوت از دو عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ یک نفر قدم در مسیر حل مناقشه گذاشته اما دیگری همچنان تمایل به ادامه کشمکش دارد.

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، حسن رحیم‌پورازغدی و عزت‌الله ضرغامی در این یکی، دو سال با حسن روحانی در این شورا به تعارض خورده بودند و حتی کارشان به بگومگوی لفظی هم کشیده شده بود؛ تا جایی که حتی به نظر می‌رسید به‌طور موقت حضور این دو نفر در جلسات شورا ممنوع شده بود.

حالا پس از سخنان اخیر حسن روحانی درباره آشتی و کنارگذاشتن کینه‌ها عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتشار پستی در صفحه توییتر خود به سخنان آقای روحانی واکنش نشان داد.

ضرغامی اخیرا در یک برنامه تلویزیونی درباره آن اختلاف گفته بود: «بگذریم. الان باهم دوست شدیم. میشه آشتی کرد بعضی مواقع آشتی‌ها تحمیلی است. سابقا در دعواهایی که در محله‌ها اتفاق می‌افتاد، یک بزرگ‌تری دست دو طرف را می‌گرفت و می‌گفت «صلوات».

او اخیرا هم در توییتی با اشاره به پیشنهاد رئیس‌جمهور نوشت: «رئیس‌جمهور می‌گوید، بیایید با هم آشتی کنیم و کینه‌ها را از دل برداریم. بر این اساس پیشنهاد می‌کنم، آقای رحیم‌پورازغدی به جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت شوند و رفتار رئیس‌جمهور با منتقدانش در این جلسات اصلاح شود»؛ اما رحیم‌پورازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در توییتر خود نوشت به گفته یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بر عدم حضور در شورا شد البته من از کسی پیروی نمی‌کنم. رئیس ندارم. و کارمند اسلام و انقلابم و لاغیر. قانونا حق چنین کاری را ندارند. این یک دیکتاتوری کامل و بدون توضیح و ادب است».

این در حالی است که او آذرماه گذشته گفته بود: «بنده که علاقه و اراده‌ای در حضور در شورا نداشتم. حتی در جلسه به خود روحانی خطاب کردم که جلسه‌ای که این‌گونه اداره می‌شود و شما رئیس آن هستید، به چه دردی می‌خورد. نه مصوبات اجرا می‌شود و نه می‌توان حرف و نقد کوچکی کنیم».

پورازغدی در جلسه آذرماه شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌جمهور تاخته بود. به نظر می‌رسد که ممنوعیت حضور پورازغدی از همان جلسه دوباره از سر گرفته شد. او درباره آن جلسه گفته بود: «شما می‌گویید بنده توهین کردم، خوب متن و صوت جلسه را منتشر کنید. آقای روحانی در جلسه گفت که من تا صبح پیگیر بودم که همه مردم راضی بودند و با اعتراض بعضی مراجع و نمایندگان اوضاع پیچیده شد و اغتشاش آغاز شد... اصلا ما حرف غلطی می‌زنیم و یا نقد می‌کنیم، شما چرا توهین می‌کنید. با عصبانیت و توهین حرف‌زدن خلاف قانون اساسی است. اگر بنده بدانم حضور بنده مانع است، شورا نمی‌روم چراکه اصلا آنجا کاری ندارم. به دوستان هم گفتم که این چه طرز تشکیل جلسات است که بعد از سه ماه تعطیلی یک جلسه برگزار می‌شود و دوباره یک ماه تعطیل می‌شود. جلسه هم که برگزار می‌شود از یک‌ساعت‌ونیم، 45 دقیقه در مورد بنزین صحبت می‌شود».

ماجرای اختلاف این دو نفر با روحانی قدیمی است. پورازغدی همواره درباره نحوه اداره و تشکیل جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی معترض حسن روحانی بوده است. ضرغامی هم از زمان نخستین نشست تلویزیونی روحانی معروف به گزارش صدروزه بر سر انتخاب مجری با روحانی به اختلاف خورد.

زمستان ۹۷ هم که حسن روحانی در سخنرانی از فیلترینگ اعمال‌شده بر فضای مجازی گلایه و از برخورد با زنان به دلیل حجاب انتقاد کرد، مانند گذشته که این سخنان را برنتابیدند، این‌بار هم سخنان حسن روحانی با واکنش‌هایی تند در فضای رسانه‌ای از سوی جریان رقیب مواجه شد. اما این واکنش‌ها به همین جا ختم نشد و رئیس پیشین صداوسیما در جلسه شورای عالی فضای مجازی رودرروی رئیس‌جمهوری، بابت اظهاراتش به او تاخت. همان زمان گفته شد که رئیس‌جمهوری از ضرغامی خواسته تا جلسه را ترک کند اما در نهایت خودش از محل برگزاری نشست خارج شده است.

البته روایت‌هایی از مشاجره لفظی میان حسن رحیم‌پورازغدی و ضرغامی با رئیس‌جمهوری در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشت. این اخبار غیررسمی، حکایت از آن داشت که ضرغامی و پورازغدی از شرکت در شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی منع شدند؛ خبری که البته بعدا تکذیب شد اما پس از این مشاجرات جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی قریب به شش ماه برگزار نشد و دوباره از سر گرفته شد.

کد خبر 518303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 16
  توی نویسنده سعی کن نون بازوت و بخوری و اگر هم تونستی یه کمی به روزی حلال نزدیکش کنی .
  • GB ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   5 0
   نویسنده نان تفکراتش را می خورد.
 • حجت IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  10 5
  زنده باد مخالف من!!!
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  5 14
  قشنگ معلومه میخوای با یه طوری پیش مردم اون دو نفر رو گناهکار نشون بدی...
 • رحیم IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  13 12
  آشنایی چندانی با جناب آقای ضرغامی ندارم ولی آقای رحیم پور ازغدی انسانی منطقی و با سواد هستند. کاری هم با خط و ربط سیاسی ایشان ندارم. اما جلسه زمانی جلسه می‌شود که افراد هم سنگ با یکدیگر باشند.
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  17 12
  یادمه یه زمانی روحانی میگفت، نبندیم دهان‌ها را، نشکنیم قلمها را(البته موافقانشان را)، نظر سنجی کردن مردم از قضیه افزایش قیمت بنزین راضی اند؟!، (البته مرفهین بی درد بالا شهری)، عجب از این دیدگاه.
 • محسن اسماعیلی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  13 7
  البته اینکه‌‌آقای رحیم پورزغدی کمی تا بیش از کمی خودخواه است و دیگران و نظرات دیگران را برنمی تابد شکی نیست و اگر درجلساتی که بزرگانی از جمله روسای قواه هستند باید ادب را لحاظ کرد وگرنه سنگ رو سنگ بند نمیشود.
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  15 13
  رحیم‌پورازغدی حرراف که بخواهد برای موضوعات عالی و استراتژی فرهنگی کشور تصمیم بگیرد؛ خدا به داد ملت و فرهنگ ایران برسد.
 • گ IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  14 19
  اقای رحیم پور درود.فقط اسلام ناب.
 • حمید IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  16 9
  ملت درانتخابات اخیرپیامشان رابه همه شما دادندشماها دادند
  • GB ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   5 1
   اشباه نشود ملت پیامشان را به شما دادند.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 6
  چه مطالب تهوع اوری
 • م IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  6 4
  امثال ازغدی و قالیباف و علم الهدی و رییسی و کریمی قدوسی و چندتا ... ديگه ....
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  8 4
  وقتی حقیقت به مسلخ می روند ارزشها وارونه می شوند
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  6 3
  درود بر رحیم پور ازغدی
 • احسان IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 5
  وقتی سواد نداشته باشی در برابر متفکری مثل رحیم پور بایدم فحش بدی
 • رجعلی چیت ساز IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  6 4
  این اتفاقات اونم توشورای انقلاب فرهنگی،واقعاً نوبره.
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  4 9
  چرا هرکس در این کشور دولت بخصوص آقای رئیس‌جمهور راتخریب می کند می شود نور چشمی صدا و سیما و نظام و تندروهای انحصار طلب
 • حسبن IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  3 6
  آقای رحیم پورازغدی یک فردروشنفکرانقلابی بسیارمتفکرواستراتژیست فرهنگی وجامع نگراست من ازسی سال پیش زمان دانشجویی درجلسات سخنرانی باایشان اشناشدم هنوزمواضعش ثابت ودلسوزانقلابی است وروشن بین ترشده واقعاَ رای عالی انقلاب فرهنگی ومجازی جای چنین افرادی است واقعا تاسف باره که این افرادحذف میشن چون حرف حق میزنن
 • GB ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  9 1
  چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از عملکرد خود منتشر نمی کند؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار