هجوم مسافران طی ۴۸ ساعت گذشته به مازندران باوجود هشدار پی‌درپی مسئولان و قرار داشتن این استان در وضعیت قرمز و زرد کرونایی، آخرین خط‌کشی‌های طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را در این خطه از شمال کشور پاک‌کرده و سبب نگرانی همگانی از اوج‌گیری دوباره بیماری شده است.

مازندران دریا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  ایرنا، مازندران اکنون ماه‌هاست که همراه با استان‌های دیگر کشور و سایر مناطق جهان درگیر ویروس مرگبار کرونا است و تاکنون صدها نفر در این استان براثر ویروس کرونا جان سپردند. حتی در چند ماه اخیر در برخی مواقع آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان مازندران از دیگر استان‌های کشور بیشتر بوده است و گاهی تا ۳۰ درصد بیماران جدید بستری را شامل می‌شد.

مازندران در هفته‌های نخست شیوع بیماری کرونا با بحران‌های اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و حتی اجتماعی دست‌وپنجه نرم کرد و در این جنگ نامریی برخی از مردم استان بشدت آسیب دیدند و برخی نیز عزیزانشان را از دست دادند، اما اجرای طرح فاصله‌گذاری‌اجتماعی که از هشتم فروردین امسال آغازشده بود، توانست در عرض ۲ هفته آمار مبتلایان را تا حد چشم‌گیری کاهش دهد. همین کاهش سریع آمار، اجرای اولیه طرح فاصله‌گذاری‌اجتماعی را با کاهش محدودیت‌ها روبه‌رو کرد و ابتدا تردد درون استانی و سپس منجر به آزادسازی تردد بین استانی شد.

باوجود تأکیدات و هشدارهای مکرر متولیان بهداشتی نسبت به عدم مسافرت، اما گویا برداشتن محدودیت بین استانی مجوزی برای ازسرگیری مسافرت‌ها حتی در شرایط کرونایی شده است. گواه این مسئله سفر حدود ۲ میلیون مسافر از سراسر کشور به مازندران در ۱۰ روز اولیه خرداد است، درحالی‌که این استان همین‌الان نیز بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل حدود ۳۰۰ بیمار مشکوک مبتلابه ویروس کرونا بر تخت‌های بیمارستانی بستری هستند.

طبق مشاهدات طی روزهای اخیر به‌ویژه ۴۸ ساعت گذشته، کمترین نشانه‌ از فاصله‌گذاری اجتماعی در میان مسافرانی که به مازندران سفر کردند مشاهده شد و حتی پروتکل‌های اولیه فاصله‌گذاری‌اجتماعی نیز در بین مسافران نادیده گرفته می‌شود.

حضور پرتعداد و بدون فاصله در سواحل، عدم استفاده از تجهیزات بهداشتی همچون ماسک و دستکش، فروشگاه‌های شلوغ، دوره‌امی در طبیعت و مناطق جنگلی و همچنین تردد در اماکن عمومی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی گواه بی‌توجهی به اصول و فروع فاصله‌گذاری اجتماعی در مازندران است.

غافلگیری جاده‌ها

حجم مسافرت‌ها به استان مازندران در ماه خرداد باوجود همه هشدارها مرز نگرانی‌ها را رد کرده است. در روزهای اخیر جاده‌های مازندران مملو از جمعیت مسافران شده است به‌طوری‌که روز چهارشنبه ۱۴ خرداد هجوم مسافران از جاده کندوان به مازندران نه‌تنها پلیس‌راه را غافلگیر کرد بلکه سبب قفل ترافیک این محور برای چند ساعت شد.

رئیس پلیس‌راه مازندران حجم مسافرت به مازندران را بسیار زیاد و غیرقابل‌تصور توصیف کرد و گفت: جمعیت گسترده‌ای در روزهای اخیر وارد مازندران شدند که تقریباً همگی مسافر هستند.

سرهنگ علیرضا قدمی بیان کرد: این میزان جمعیت مشکلاتی برای تردد در محورهای مواصلاتی استان ایجاد کردند، بیشترین حجم ورودی استان مربوط به ۲ جاده هراز و کندوان است که به پایتخت کشور متصل می‌شوند.

وی ترافیک سنگین خودرویی در جاده‌های هراز و کندوان را تبعات مسافرت گسترده به مازندران عنوان کرد و اظهار کرد: در روزهای آینده در صورت تداوم ترافیک سنگین جاده‌های استان با محدودیت مواجه خواهند شد.

رئیس پلیس‌راه مازندران بیشتری حجم مسافرت‌ها در هفته‌های اخیر را مربوط به تعطیلات عنوان کرد و گفت: مثل‌اینکه مردم استان‌های دیگر تعطیلات را یک فرصت برای تفریح و گشت‌وگذار می‌بینند و نسبت به ویروس کرونا بی‌تفاوت هستند.

نگرانی از اوج‌گیری کرونا

هجوم مسافران به مازندران برای گشت‌وگذار در حالی است که آمارها از وخیم شدن حال استان از بیماری کرونا حکایت دارد. برای مثال طبق گزارش‌ها بستری بیماران کرونایی باحال نامساعد در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل به‌عنوان دروازه ورودی کرونا به مازندران طی یک هفته اخیر روند افزایشی به خود گرفت.

 بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل، در حال حاضر ۶۲ بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های تابعه این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد ۲۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند که بیشتر از هفته‌های پیش است.

فرماندار بابل هم پیش از تعطیلات اخیر هشدار داده بود: هرچند کرونا در بابل از حالت بحرانی ماهه‌ای اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری خارج‌شده است، اما آمارها نشان می‌دهد این شهر در مرحله هشدار قرار دارد و به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند پذیرای مسافران و گردشگران از شهرهای دیگر باشد.

همچنین در آماری دیگر از شهرستان رامسر رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان شنبه گذشته و پس از پایان تعطیلات عید فطر از قرمز شدن وضعیت کرونایی این شهرستان به دنبال تعطیلات چندروزه خبر داد و گفت که مسافرت‌های غیرضروری و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، روند ابتلا به ویروس کرونا را در این شهرستان افزایشی کرده است.

البته شرایط در دیگر شهرستان‌های مازندران نیز به همین شکل است درحالی‌که آمار رسمی از آن‌ها وجود ندارد.

همان‌طور که گفته شد این‌طور که به نظر می‌رسد طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به‌عنوان راه‌حل زندگی بااحتیاط در شرایط کرونایی، این روزها در استان مازندران در هیاهوی مسافرت‌ها رنگ‌باخته است، طرحی که خود به‌عنوان راهکاری برای مقابله با کرونا و گسست زنجیره انتقال این ویروس ارائه شد، اما اکنون نیازمند راهکاری برای اجرا آن از سوی مردم به‌خصوص مسافران است.

علاوه بر این اگرچه دانشگاه علوم پزشکی مازندران به‌عنوان دبیر ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا راهکار عملی برای خروج از وضعیت زرد و قرمز این ویروس را با توجه به برداشتن اکثر مهدویت‌ها ازجمله سفر و اشتغال از سوی ستاد ملی رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم سفر غیر ضرور می‌داند، ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاهش محدودیت‌ها باعث شده تا رفتاهای مردم در اجتماع در مقایسه با ماهه‌ای گذشته نسبت به ویروس کرونا تا حدودی عادی‌سازی شده است.

انقضای تاریخ‌مصرف هشدارهای «سفر نکنید»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران و دیگر مسئولان ارشد استان در هفته‌های اخیر بارها گفتند که اگرچه روند ابتلا به ویروس کرونا در استان مازندران با همکاری مردم و تلاش درمانگران روند نزولی به خود گرفت و استان نسبت به ماهه‌ای اولیه شیوع این ویروس از وضعیت بهتری برخوردار است، ولی همچنان آمادگی برای میزبانی از مسافران وجود ندارد.

رئیس ستاد مقابله با ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران چندی پیش اعلام کرد مسافران در صورت امکان از سفر غیر ضرور به استان مازندران به دلیل وضعیت ویروس کرونا که تمام شهرستان‌های ما را به زنگ زرد و قرمز درآورده، امتناع کنند و درصورتی‌که به‌ناچار قصد سفر به این استان رادارند، باید فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و حفاظت فردی را رعایت کنند.

البته در هشدارهای مسئولان نیز جای تأمل بسیار است زیرا اینکه می‌گویند در صورت امکان از سفر غیرضروری خودداری شود، این پرسش را مطرح می‌کند که چه ضرورتی وجود داشته که در عرض ۱۰ روز نخست خرداد ۲ میلیون مسافر به مازندران سفر کنند یا بر اساس کدام ضرورت سبب شده هجوم مسافران برای سفر به مازندران از جاده چالوس در تعطیلات اخیر به حدی برسد که سبب قفل چندساعته ترافیک در این محور شده و حتی پلیس‌راه را هم غافلگیر کند؟

کد خبر 517945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

دیدگاه خوانندگان