یک گزارش تحقیقی جدید نشان می‌دهند چین اطلاعات حیاتی مربوط به شیوع کرونا هفته‌ها پس اعلام رسمی آن در اول ماه ژانویه پنهان نگهداشت و باعث تاخیر در پاسخ بین‌المللی به این شیوع شد.

Xi Jinping

به گزارش همشهری آنلاین گزارش تحقیقی آسوشیتدپرس که بر اساس اسناد داخلی سازمان جهانی بهداشت و گواهی شاهدان است، نشان می‌دهد مقامات چین نقشه ژنتیکی یا ژنوم ویروس جدید کرونا را تا یک هفته پس از رمزگشایی آن در اختیار جهان قرار ندادند و در اطلاع دادن سرایت انسان به انسان ویروس نیز دو هفته تاخیر کردند.

بر اساس گزارش تحقیقی آسوشیتدپرس، در حالیکه دانشمندان در انستیتوی ویروس‌شناس ووهان در دوم ژانویه توالی ژنتیکی ویروس را مشخص کرده بودند، مقامات چینی تا بیش از یک هفته بعد در ۱۲ ژانویه این اطلاعات را منتشر نکردند.

همچنین تا ۲۰ ژانویه طول کشید تا دولت چین به سازمان جهانی بهداشت و سایر کشورها اطلاع داد که ویروس می‌تواند بین انسان‌ها سرایت کند.

دولت چین فقط یک روز پس از آنکه پژوهشگران آزمایشگاهی در شانگهای به سرپرستی ژانگ یونگ‌ژن این اطلاعات  را منتشر کردند، اطلاع‌رسانی رسمی در این باره را آغاز کرد.

سازمان جهانی بهداشت در آن هنگام دولت چین را به خاطر پاسخ سریعش به شیوع ویروس ستوده بود.

اما مقامات این سازمان در همان زمان به طور خصوصی ابراز نگرانی می‌کردند که چین اطلاعات اساسی در باره ویروس را پنهان نگهداشته است.

اسنادی داخلی سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد این سازمان از به طور مکرر از انتشار نیافتن سریع داده‌ها بوسیله چین ابراز ناراحتی کرده بود و نگران بود که به خاطر پاسخ دیرهنگام به شیوع ویروسی مرگبار مقصر دانسته شود.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس کمیسیون ملی بهداشت، بالاترین مقام بهداشتی چین، مانع از انتشار اطلاعات درباره ویروس جدید کرونا بوسیله آزمایشگاه بدون کسب تایید قبلی از آن شده بود، به این ترتیب اطلاعاتی حیاتی درباره این ویروس در بیشتر ماه ژانویه با تاخیر در اختیار کشورهای دیگر قرار گرفت.

کد خبر 517621

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
    5 0
    لعنت بر چین