مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
۰ نفر

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه از وقوع ۱۲۵ حریق در باغ‌ها و مراتع این شهرستان در سال جاری خبر داد.

آتش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا برزگر در جلسه هماهنگی و آموزشی که با حضور دهیاران و شوراهای روستاهای بخش مرکزی ساوه و مدیران ادارات جهادکشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی و امورعشایری برگزار شد، اظهار کرد: افزایش بارش‌های بهاری منجر به تقویت پوشش گیاهی در مراتع، شده است که با خشک شدن پوشش گیاهی میزان وقع حریق افزایش یافته است. در مجموع  از ابتدای سال جاری تا دهم خردادماه در ساوه ۲۵۹ مورد آتش سوزی و حادثه رخ داده است که ۱۶۶ مورد آن آتش سوزی و ۹۳ مورد آن حوادث مختلف بوده و برای مهار این تعداد حریق و حادثه، ۳۷۵ نفر ساعت آتش‌نشان اعزام شده است.

وی افزود: از مجموع حوادث آتش سوزی یاد شده ۱۲۵ مورد حریق در باغ‌ها و مراتع ساوه رخ داده است که از این تعداد حریق در فضای سبز ۱۹ مورد، خاروخاشاک ۲۰ مورد، مزرعه، خرمن، علفزار ۳۰ مورد و آتش سوزی باغات نیز ۵۶ مورد بوده است.

این مسئول در ادامه نسبت به افزایش نگران‌کننده آمار حریق در مراتع، باغ‌ها و مزارع این شهرستان هشدار داد و افزود: افزایش دما در آستانه فصل گرم با در نظر گرفتن پربارشی یکسال گذشته و در پی آن پوشش زیاد گیاهان خشک در طبیعت، همچنین برخی غفلت‌ها بیم افتادن آتش به جان منابع طبیعی و باغ‌ها و مزارع  این شهرستان را افزایش داده است.

برزگر ادامه داد: به واسطه بارش‌های زیاد امسال گونه‌های مختلف گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان با تراکم چندین برابر بیشتر از سال های گذشته رشد کرده و با گذشت زمان و رفتن به سمت تابستان و گرمای هوا، این پوشش گیاهی بسیار متراکم در حال خشک شدن است و همین کافی است تا کوچکترین جرقه‌ای به آتشی عالم گیر تبدیل شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه افزود: کوچکترین سهل انگاری در این شرایط اعم از روشن کردن آتش در دل طبیعت و یا رها کردن شیشه و بطری آب معدنی در عرصه‌های منابع طبیعی و باغ ها و اراضی کشاورزی می‌تواند به خسارتی عظیم در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست تبدیل شود.

در ادامه این جلسه راهکارهای مختلف جهت همکاری و هماهنگی برای پیشگیری از حریق در مراتع، مزارع و باغ‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

در این کلاس در خصوص مثلث حریق، دلایل آتش‌سوزی باغ‌ها و مزارع، دلایل عمده آتش‌سوزی‌ها، علل آتش‌سوزی‌های طبیعی، راه کارهای کاهش وقوع آتش سوزی، نحوه اطفا حریق و همچنین انواع حریق و راه‌های کنترل آن تشریح شد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه با تاکید بر اینکه عامل انسانی ۸۰ درصد وقوع آتش سوزی در مراتع و باغ‌ها را به خود اختصاص داده است، افزود: از کلیه شهروندان درخواست می شود در هنگام تفریح در باغ‌ها و مزارع و محیط‌های باز نکات ایمنی را در روشن کردن آتش رعایت کنند تا شاهد وقوع حریق های متعدد در فصل گرما نباشیم. همچنین از رهاسازی ضایعات، ظروف پلاستیکی و بطری در محیط خودداری کنند چرا که این مواد اشتعال‌زای رها شده در طبیعت حریق را شعله‌ور می کند.

وی از مردم خواست تا در هنگام ترک طبیعت و باغ‌ها خود نسبت به خاموش کردن آتش با آب و یا دفن آن با خاک اقدام کنند و از وقوع آتش پیشگیری کنند.

کد خبر 517565

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها