سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
۰ نفر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فریمان از شناسایی یک باغ ایرانی مربوط به دوره پهلوی اول در این شهرستان خبر داد.

باغ ایرانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حسن گیاهی عنوان کرد: این باغ که در فروردین‌ماه سال ۹۹ شناسایی شد، پس از بررسی به عمل آمده از تمامی شاخص‌های باغ ایرانی برخوردار بوده و همه مسائل فلسفی، فنی و باغ‌آرایی ایرانی در آن رعایت شده و حریم دارد.

وی افزود: از مشخصات این باغ تاریخی آسیاب‌ قدیمی است که از زیباترین آثار تاریخی شهرستان واقع در منطقه گردشگری بندفریمان است. این اثر فرهنگی طبیعی از چارچوب مفهومی و زیبایی شناسانه در طراحی و ساخت برخوردار بوده و همزمان با دیگر باغ ایرانی فریمان(باغ ملی) در دوره پهلوی اول بنیان گذاشته شده است.

گیاهی اظهار کرد: باغ آسیاب با دو راه متقاطع به چهار بخش تقسیم می‌شود که درختان سر به فلک کشیده کاج در طرفین هر مسیر منظره زیبایی به آن بخشیده‌اند، از چهار مسیر اصلی باغ، یک راه با پلکان سنگی به در ورودی اصلی، یک راه با پل‌سنگی به کوه، یک راه به باغات و راه دیگر با پلکان به حوضچه‌سنگی تصفیه آب آسیاب ختم می‌شود.

 وی گفت: این باغ تاریخی که در دامنه کوه‌های بند ساخته شده در ابتدای ورودی خود آسیاب قدیمی را میزبانی می‌کند که همزمان با باغ ساخته شده و با اتکا به نیروی آب کار می‌کرده است.

این کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری مطرح کرد: آب قبل از ورود به آسیاب در حوضچه سنگی زیبایی که برایش تعبیه شده، تصفیه می‌شده؛ همچنین سنگ‌های تراشیده بزرگ و یک دست به کار رفته در ساخت پلکان‌ها، حوضچه تصفیه آب، جوی‌های آب و پل به سبک سنگ‌های به کار رفته در تخت جمشید ساخته شده‌اند.

وی ادامه داد: اگرچه این آسیاب قدیمی در زمان حیات خود که مرتبط با دهه ۲۰ شمسی می‌شود، انواع مختلف آرد تولید می‌کرده و حتی قسمتی از آن نیز صادر می‌شده، اما در شهریور ۱۳۲۰ زمان جنگ دوم جهانی و شروع هرج و مرج، این باغ نیز دچار آسیب شد و آسیاب آن آتش گرفت.

گیاهی اظهار کرد: تا حد زیادی فضای سبز، باغ و آسیاب این باغ تاریخی که از هویت و شخصیت فرهنگی- طبیعی برخوردار است، باقی مانده که می‌طلبد از سوی مالک(کارخانه قند) مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: مرمت و بازپیرایی باغ آسیاب می‌تواند ضمن حفظ آثار تاریخی، فضای بسیار دل‌چسبی را برای گردشگران فراهم کرده و باعث اشتغال و کسب‌درآمد برای سرمایه‌گذار باشد. همچنین اقدامات ثبت ملی این اثر تاریخی طبیعی از سوی اداره میراث فرهنگی در جریان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فریمان افزود: این باغ تاریخی حدود دو هکتار وسعت دارد که در منطقه گردشگری سد فریمان و در دامنه کوه واقع شده است.

وی بیان کرد: با توجه به این‌که در فریمان اقامتگاه بوم‌گردی نداریم، تلاش می‌شود؛ مجوزهای لازم را برای راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی در این مکان اخذ کنیم، همچنین همزمان توسط مالک و مشاور طرح مرمتی آن در دست تهیه است.

گیاهی گفت: این باغ که به صورت طبقاتی بوده و توپوگرافی خاصی دارد، قطعا به زودی به یکی از زیباترین مناطق گردشگری خراسان رضوی تبدیل می‌شود. بدون شک این باغ ایرانی، فریمان را در شاخص‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان ارتقاء خواهد داد.

وی تصریح کرد: با شناسایی این مکان بسیار زیبا یک باغ دیگر نیز به باغ‌های ایرانی افزوده شد، امیدواریم به زودی این مکان به درستی معرفی شود و قدر آن را بدانیم. این باغ تاکنون هویت خود را به خوبی حفظ کرده و دست نخورده باقی مانده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فریمان، خراسان رضوی بیان کرد: اصله این باغ تا شهر فریمان بین ۸ تا ۱۰ کیلومتر و مسیر آن آسفالت است، بدون شک اجازه نخواهیم داد در این مکان تاریخی هیچ‌گونه ساخت‌وساز غیر مجازی انجام شود.

وی عنوان کرد: اگر چه در شهرستان یک باغ ایرانی دیگر به نام باغ ملی فریمان داریم، اما به دلیل ساخت‌وسازهای غیر مجاز بسیاری که در این مکان انجام شده ضربه زیادی به آن زده شده به طوری که تاکنون بیش از ۵۰ درصد هویت خود را از دست داده است.

گیاهی گفت: در سد فریمان زیرساخت‌های لازم را نداریم، اگر چه این سد سرشار از آب است، اما آب شرب و گاز نداریم، البته بر اساس آنچه اعلام شده مشکل آب‌شرب آن به زودی رفع می‌شود.

کد خبر 517422

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha