مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
۰ نفر

شیوع کرونا باعث نگرانی درباره انتقال آن از طریق لباس‌های آلوده شده است و این سوال مطرح شده است که آیا استفاده از اتوی بخار می‌تواند ویروس را در لباس‌ها از بین ببرد.

اتوی بخار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می‌گویند مطالعات نشان می دهد که ویروس کرونا به حرارت حساس است. اما از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت به عوامل مختلفی از جمله میزان درجه حرارت اعمال شده و مدت زمان قرارگیری آن در معرض حرارت بستگی دارد. مطالعات اخیر نشان داده اند که ویروس کرونا پس از پنج دقیقه قرار گرفتن در معرض حرارت ۷۰ درجه سانتی گراد از بین می رود. البته مدت زمان لازم برای از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت، نسبت عکس با میزان درجه حرارت دارد و هر چقدر دما کمتر شود، زمان بیشتری برای از بین رفتن ویروس لازم خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا هیچ توصیه‌ای مبنی بر استفاده از اتوی بخار به منظور پاکسازی لباس‌ها از ویروس کرونا اعلام نکرده‌اند. از نظر هر دوی این سازمان‌ها بهترین روش جهت پاکسازی لباس ها، حوله ها و دیگر پارچه ها شست و شوی آنها با آب گرم ۹۰ – ۶۰ درجه سانتی گراد و صابون، ضد عفونی یا پاک کننده‌های مناسب و خشک کردن آنها زیر نور آفتاب است. بعد از شستشوی لباس، اتو کردن آن به ویژه با بخار گرم نتیجه بهتری دارد.

توصیه نکردن به استفاده از اتو برای پاکسازی لباس‌ها از ویروس به معنی بی‌اثر بودن آن نیست و ممکن است به این دلیل باشد که دست‌یابی به حرارت، رطوبت و مدت زمان لازم جهت از بین بردن ویروس با اتو در منزل سخت است.

با وجود حساسیت ویروس کرونا نسبت به حرارت، بهتر است برای پاکسازی لباس ها طبق دستورالعمل های اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها  شست و شوی لباس‌ها انجام شود. در حال حاضر، استفاده از آب داغ و صابون بهترین راهکار برای ضدعفونی لباس‌ها است. شست و شو با آب و مواد شوینده کفایت می کند و استفاده از اتو بخار ضرورت ندارد.

کد خبر 517231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار