معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: ۲۰ شهرستان از ۲۸ شهرستان خوزستان در آخرین بررسی‌های انجام گرفته در وضعیت قرمز انتشار کرونا قرار دارند.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکترمحمدعلوی بیان کرد: موارد ابتلا به کرونا در استان فراوان و بیش از انتظار است، از اوایل اردیبهشت ماه با کاهش محدودیت‌ها روند ابتلا به این بیماری در خوزستان صعودی شده است.

وی افزود: تجمع مردم  قبل از عید فطر و حضور در بازار نیز بر افزایش آمار ابتلا به کرونا تاثیرگذار بوده است. هر چند موارد بیماریابی نیز در استان افزایش یافته و موارد بیشتری بیمار با همت کادردرمان در استان شناسایی شده است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان یادآور شد: شناخت بیماری و علایم آن به فرد بیمار برای درمان کمک می‌کند. در اغلب موارد بیماران کرونایی بدون علامت هستند و یا بیماری با علامت‌های خفیف بروز می‌کند، در اوایل شیوع این بیماری در جهان مهمترین علامت بیماری تب و تنگی نفس بود اما در حال حاضر علایمی همچون سردرد و علایم گوارشی، استفراغ و شکم درد و کاهش حس چشایی و بویایی نیز افزوده شده است.

علوی افزود: در صورتی که اکسیژن بدن فرد بالاتر از ۹۳ درصد باشد نیازی به بستری نیست اما در صورت کمتر بودن از این میزان فرد بیمار باید بستری شود و گرفتن عکس از ریه نیز در تشخیص بیماری بسیار کمک می‌کند، افرادی که در بخش‌های مختلف ریه علامت‌های سفید داشته باشند دچار این بیماری شده‌اند. در مواد شدیدتر تمامی بخش‌های بدن درگیر این ویروس می‌شوند و زندگی فرد در معرض خطر است.

این مسئول ادامه داد: استاندار خوزستان بارها اعلام کردند اگر شرایط بدتر شود دوباره محدودیت‌ها را اعمال خواهیم کرد. انجام تست‌های مربوط به تشخیص کرونا از حساسیت بالایی برخودار هستند و یکی از بهترین راه‌های شناسایی این بیماری گرفتن سی تی اسکن از ریه فرد است که کمترین خطا را دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: برای انجام آزمایش کرونا باید از بخش خصوصی هم استفاده کنیم، برخی آزمایشگاه‌ها اعلام آمادگی کردند اما با تمام این موارد باید مشارکت و همکاری لازم انجام شود.

چالش‌های کرونا

رییس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: ساده انگاری مسئولان ومردم در مقابله با این بیماری یا در نظر گرفتن اینکه این بیماری از بین رفته، یکی از سه چالش مقابله با ویروس کروناست.

وی افزود: دومین مسئله این است که بعضی از مردم تحلیل درستی از وضعیت ندارند چرا که اگر به این وضعیت فکر می‌کردند با این شرایط سخت مواجه نمی‌شدیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: سومین مورد ضعف خودمراقبتی است، اگر مردم درک درستی از بیماری داشته باشند نسبت به این بیماری حساسیت بیشتری خواهند داشت و خود مراقبتی را به درستی انجام می‌دهند.

این مسئول افزود: اگر مردم رفتار خود را عوض کنند بهتر با این ویروس مقابله خواهیم کرد، آموزش دادن مردم، بیماریابی، تست کردن، ردیابی بیماران و فرهنگ‌سازی استفاده از ماسک از جمله مواردی است که در این شرایط بسیار اهمیت دارد.

کد خبر 516532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =