وزیر کشور با بیان اینکه دشمن دنبال ایجاد جنگ داخلی و سپری سازی ایران را داشت، گفت: همین روزها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود.

رحماني فضلي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی ۱۰ خرداد ماه در برنامه نگاه یک درباره زمان اعلام شدن ویروس کرونا گفت: وزیر بهداشت در روز ۳۰ بهمن در دولت گزارش داد که دو مورد کرونا در قم گزارش شده است و ما هم در روز جمعه انتخابات را در پیش‌رو داشتیم. همان روز جلسه‌ای با وزارت بهداشت برگزار کردیم و آنها توصیه‌های از جمله حذف استامپ را مطرح کردند که ما هم آن توصیه‌ها در اجرای انتخابات را رعایت کردیم.

وی با اشاره به حوادثی مثل اعتراضات آبان، تحریم‌ها، شهادت سردار سلیمانی و مشکلات اقتصادی پیش از انتخابات، افزود: انتخابات را در بیش از ۵۰ هزار شعبه برگزار کردیم و هیچ‌گونه مشکل امنیتی نداشتیم و براساس اطلس امنیتی که تهیه کرده بودیم،عمل کردیم. در اجرای انتخابات یک میلیون نفر شرکت داشتند.

وزیر کشور ادامه داد: بعد از برگزاری انتخابات، ۲۷۹ نفر به مجلس راه یافتند و ۱۱ نماینده باقی مانده در دور دوم که در شهریور برگزار می‌شود، انتخاب می‌شوند. تکلیف جایگزین منتخب تهران و آستانه اشرفیه که فوت کرده‌اند، در انتخابات میاندوره‌ای مجلس در سال ۱۴۰۰ مشخص می‌شود.

رحمانی فضلی همچنین با انتقاد از نواقص قانون انتخابات خاطرنشان کرد: در هر دوره مجلس به قانون انتخابات اصلاحیه خورده است ولی نگاه ما در وزارت کشور این است که باید برای همه انتخابات قانون جامعی داشته باشیم. در سال ۱۴۰۰ باید چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را با چهار قانون برگزار کنیم که کار مشکلی است.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت به موقع لایحه جامع انتخابات را به مجلس دهم داد ولی مجلس فرصت نکرد آن را بررسی کند زیرا طرح اصلاح قانون در مجلس بر این لایحه اولویت یافت ولی جز چند بند، سایر بندهای این طرح تصویب نشد. با این حال ما در وزارت کشور بر لایحه جامع مصر هستیم و از مجلس خواستیم آن را در دستور کار قرار دهد. قانون فعلی اشکالاتی دارد و باید این نواقص برطرف شود. باید در مسیر اجرای انتخابات به احزاب  نقش بدهیم.

وزیر کشور درباره لزوم اجرای انتخابات الکترونیکی گفت: انتخابات ۲۵ فرایند دارد که ۲۳ مورد الکترونیکی است و فقط اخذ و شمارش آرا الکترونیکی نیست. در این انتخابات، احراز هویت کاملا الکترونیکی برگزار شد بنابراین تکرار در رای‌گیری یا استفاده از شناسنامه افراد فوت شده نداریم.

وی با اشاره به اینکه در اخذ و شمارش آرا شورای نگهبان دغدغه امنیت دارد، افزود: ما  شمارش الکترونیکی به صورت محدود در انتخابات‌های گذشته اجرا کرده ایم و حتی پیشنهاد ما این است که شورای نگهبان نرم افزار را بسازد و ما نظارت کنیم یا نرم افزار را با هم  بسازیم. ما کاملا  آماده اجرای انتخابات تمام الکترونیکی هستیم.

وزیر کشور درباره دلیل تحریم خود به وسیله آمریکا خاطرنشان کرد: آمریکا دشمن ما است و دخالت‌هایش از روز اول انقلاب اسلامی شروع شده و آخرین مورد هم خروج از برجام بود. ما از دشمن نباید توقع حمایت داشته باشیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه آنها طرح سوری‌سازی ایران داشتند، تصریح کرد: در آبان ۹۸ تمام رسانه‌های آمریکا و مخالف ایران از جمله سلطنت‌طلبان، مناققین و داعش آموزش مسلحانه می‌دادند. می‌گویند رحمانی اینترنت را در اعتراض‌ها قطع کرد. وقتی از طریق اینترنت آموزش نظامی می‌دهند، باید اینترنت قطع شود. آنها می‌خواستند در ایران جنگ داخلی راه بیندازند. از چند ماه قبل آبان، آموزش نظامی را آغاز کرده بودند و حتی ورود سلاح قاچاق در مرزها بیشتر شده بود ولی ما این اقدامات را رصد کرده بودیم. گران شدن بنزین بهانه برای ایجاد آشوب در ایران شد. اگر بنزین دلیل ناآرامی‌ها بود، سطح نا آرامی‌ها خیلی گسترده‌تر می‌شد.

وی ادامه داد: در اعتراضات آبان هیچ مقابله مسلحانه‌ای با مردم نشد و به خویشتن داری و مراعات توصیه می‌شد و اسناد آن هم موجود است. ولی وقتی به پاسگاه حمله می‌کنند، باید با آنها مقابله شود زیرا اگر نیروی انتظامی دفاع نکند، مردم قربانی می‌شوند. امنیت کشور برای ما ارزش دارد و در چارچوب قانون باید از امنیت کشور دفاع شود. اگر تخلفی هم در این زمینه شده، رسیدگی شده است. رهبری هم به دبیرخانه شورای امنیت ملی دستور بررسی حوادث آبان را داده‌اند. نیروهای مسلح هم گزارش‌های مختلفی در این زمینه ارائه کرده‌اند. من هم چندین گزارش ارایه کرده‌ام.

رحمانی فضلی گفت: همین روزها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود. حوادث غمباری رخ داد و حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آنها شهید شدند. الان ترامپ می‌گوید با سگ شکاری به مقابله با معترضان می‌رود ولی می‌گویند چون رحمانی دستور قطع اینترنت را داده است، تحریم می‌شود.

کد خبر 516439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • سعید US ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  3 1
  تا الان تعداد دقیق کشته شدگان را نگفتید چطوری 20 % انها با سلاح غیر کشته شدند
 • داوود DK ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  چرا ؟
 • ناهید US ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  3 1
  واقعا ازاین همه هوش سرشاروزیرکشور مانده ام چه بگویم. پس مردم ملطقا ناراحت گرانی بنزین نبودند درواقع ضدانقلاب بود که ناراحت گرانی بنزین بود یعنی ضدانقلابیون ازگران شدن بنزین درابان 98 خبرداشتند وچون وزیرمحترم کشور ازاین موضوع اگاهی کامل داشتتند با همفکری سران سه قوه تصمیم میگرنددقیقا درروز عملیات ضدانقلابیون بنزین راگران نمایند نه چنددرصد بلکه 3برابر.الحق که اقای وزیر کشور به موقع دست ضدانقلابیون راخوانده وتوانستند باشجاعت وصف ناپذیری ....تا مردم با خوشحالی بتوانندبنزین را لیتری 3000تومان خریداری نمایند من مطمعن هستم اگراینشتین زنده بود بدون شک جای خودرا باجای ایشان عوض میکرد
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  2 1
  خیلی زود نیست برای بررسی یک سالدیگه هم صبر می کردید.
 • صفری IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  3 2
  با آب تمام اقیانوس ها هم نمیتونید پاک کنید! همین الان نزدیک به 40 شهر آمریکا رو معترضان به آتش کشیدن و حتی یک کشته هم ندادن.
 • US ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  2 1
  گزارش عفو بین الملل تعداد کشته ها را ۲۰۴ نفر اعلام کرد. اینکه بیست درصد آنها نیروهای امنیتی و افرادی که برای تماشا آمده بودند باشند٬ محاسبه ی چندان غلطی نیست. به علاوه اعتراض با تخریب اموال عمومی تفاوت بسیاری دارد. در همین آمریکا هم اگر کسی به دلیل اعتراض اجتماعی شیشه ی بانک را بشکند یا ماشین آتش بزند٬ هم با عکس العمل بسیار جدی قانون و هم با محکومیت به پرداخت جریمه ی بسیار سنگین روبرو خواهد بود. بعلاوه اعتراضات در آمریکا توسط گروه های ضد حکومتی تقویت نمی شود٬ اما در ایران عکس این مورد است و گروه های ضد حکومتی که خود در خارج از کشور جا خوش کرده اند و حاضر نیستند یک مو از سر خود و فرزندانشان کم شود٬ از هر موقعیتی استفاده می کنند تا مردم داخل اقدام به شورش کنند. (به عبارتی: شما جان خود را فدا کنید تا شاید ما بتوانیم به مقام و موقعیتی برسیم).
 • محمود خانلاری IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 2
  سلام. چرا در مورد مسایلی که به امنیت و حق حیات یک ملت مربوط است اینقدر هیجانی و تحریک شده صحبت می کنید. دوست گرامی صفری عزیز شورش ها در آمریکا برای کشته شدن بی محابا و وقیحانه یک رنگین پوست توسط پلیس آمریکا بود. اگر تجاوز به اموال و اعتراضات در آنجا هم رنگ شورش نظامی به خود بگیرد آنوقت باید منتظر کشته های بسیار باشند. علاوه بر این این هم شقاوت و تجاوز کاری این قداره کش ها را می بینید و اینگونه خائنانه حرف می زنید. قطعا جواب حمله نظامی به پاسگاه پلیس، بسیج و مراکز کشور با هدایت دشمنان خارجی، سخت و تند خواهد بود.