معاونت بررسی مرکز افتا از کشف آسیب‌پذیری امنیتی در سیستم عامل اندروید خبر داد که به برنامه‌های مخرب امکان سرقت اطلاعات کاربران را می‌دهد.

هک اندروید

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، به تازگی یک آسیب‌پذیری امنیتی حیاتی در سیستم‌عامل اندروید با نام ۲,۰ StrandHogg  فاش شده است که به برنامه‌های مخرب امکان مخفی شدن در قالب قانونی‌ترین برنامه‌ها را می‌دهد و سرقت اطلاعات حساس از طرف کاربران اندرویدی را فراهم می‌کند.

طبق گفته پژوهشگران امنیتی، آسیب‌پذیری ۲,۰ StrandHogg روی تمامی دستگاه‌های دارای نسخه ۹ و پایین‌تر اندروید تأثیر می‌گذارد و می‌تواند توسط مهاجمان بدون دسترسی روت مورد سوءاستفاده قرار گیرد. بعد از سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری حساس که با شناسه ۰۰۹۶ -۲۰۲۰- CVE ردیابی می‌شود، یک عامل مخرب می‌تواند با سوءاستفاده از مجوزهای برنامه به راحتی اطلاعات هویت کاربران گوشی موبایل را سرقت کند.

با بهره‌برداری از نقص ۲,۰StrandHogg ‏، مهاجمان می‌توانند طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مخرب شامل موارد زیر را انجام دهند:

گوش دادن به کاربر از طریق میکروفون دستگاه
عکس گرفتن توسط دوربین دستگاه
خواندن و ارسال پیامک‌ها
انجام یا ضبط مکالمات تلفنی
فیشینگ اطلاعات احراز هویت
دسترسی به تمامی عکس‌ها و فایل‌ها
دسترسی به اطلاعات موقعیت مکانی  GPS
دسترسی به لیست مخاطبان
دسترسی به لاگ‌های گوشی

برنامه‌های مخربی که از این آسیب‌پذیری سوءاستفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی کاربران را با تعویض رابط گرافیکی برنامه‌های معتبر فریب دهند و به طور کامل مخفی بمانند. در یک سناریو حمله اگر قربانی اطلاعات احراز هویت خود را درون این رابط وارد کند، مشخصات بلافاصله برای مهاجم ارسال می‌شود.

اصلاحیه امنیتی مربوط به این آسیب‌پذیری برای نسخه‌های ۸,۰، ۸.۱ و ۹ اندروید در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.

به گفته پژوهشگران امنیتی، کاربران اندروید باید در اسرع وقت دستگاه‌های خود را به آخرین سیستم عامل به‌روزرسانی کنند تا در مقابل حملات با استفاده از ۲,۰ StrandHogg محافظت شوند. خوشبختانه تاکنون هیچ بدافزاری که به طور فعال از این آسیب‌پذیری بهره‌برداری کند مشاهده نشده است.

آسیب‌پذیری ۲,۰ StrandHogg مشابه نسخه قبلی آن است که در زمان انتشار نسخه قبلی توسط تروجان بانکی BankBot مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پژوهشگران امنیتی معتقدند که ۲,۰ StrandHogg نسبت به نسخه قبلی خود طیف وسیع‌تری از کاربران را می‌تواند هدف قرار دهد و همچنین شناسایی آن به مراتب مشکل‌تر است. آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که مهاجمان از هر دو نسخه این آسیب‌پذیری بهره‌برداری خواهند کرد تا گستره هدف خود را تا حد امکان افزایش دهند.

کد خبر 516345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =