خودروهای الکتریکی، هیبریدی و پلاگین هیبریدی در سال‌های اخیر از استقبال بی‌نظیری از سوی شهروندان و مشتریان بازارهای جهانی خودرو برخوردار شده‌اند.

خودرو هیبریدی - خودرو الکتریکی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، شهروندان زیادی در جهان تمایل دارند از خودروهای برقی و دوستدار محیط زیست استفاده کنند اما به دلایل متعددی هنوز به سمت و سوی خرید این وسایل نقلیه جذب نشده‌اند. 

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورهای جهان با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و همچنین حفظ بیشتر محیط زیست و با انتشار برنامه‌های کوتاه و بلندمدت خود اعلام کرده‌اند قصد دارند به حمایت از تولید انبوه خودروهای الکتریکی هیبریدی و پلاگین هیبریدی بپردازند.

در همین راستا دولت‌های مختلف با ارائه تسهیلات و کمک‌های مالی ویژه سعی کرده‌اند مشتریان بازارهای خرید و فروش خودرو را به سمت و سوی وسایل نقلیه پاک و دوستدار محیط زیست ترغیب و تشویق کنند.

شرکت‌های خودروسازی بزرگ نیز با تغییر رویکرد خود به طراحی تولید و عرضه خودروهای الکتریکی و پاک روی آوردند تا بتوانند علاوه بر ایفای نقش در حفظ محیط زیست سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

در سال‌های اخیر که بسیاری از مشتریان به سمت و سوی خرید و استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی و پلاگین هیبریدی روی آورده‌اند، نگاهی به دلایل آن‌ها برای روی آوردن به این وسایل نقلیه خالی از لطف نیست: 

* هزینه سوخت کمتر
*  هزینه نگهداری و تعمیر کمتر
* عدم نیاز به پمپ بنزین و شارژ خودرو از خانه
* حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا
* کاهش پدیده مخرب گرمایش زمین
* نبود آلودگی صوتی
* بهره مندی از فناوری های نوین ، مدرن و پیشرفته
* زیبایی و جذابیت بصری
* کمک به حفظ سلامت بشر و حیوانات
* کمک به اقتصاد غیر نفتی
* رضایت از رانندگی
البته در این میان یکی از بزرگ‌ترین موانعی که بر سر توسعه خودروهای برقی هیبریدی و پلاگین هیبریدی وجود دارد، قیمت بسیار بالای آن‌ها نسبت به رقبای بنزینی و دیزلی خود است که علت آن نیز به خاطر فناوری‌های به کار رفته در آن‌ها همچون باتری‌های مخصوص خودروهای الکتریکی و فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه خودرو، در صورتی که این وسایل نقلیه از قیمت پایین‌تری برخوردار بودند، سهم آن‌ها به سرعت رشد کرده و نیمی از بازارهای جهانی را تحت تسلط خود در می‌آوردند.

کد خبر 516294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار