همتی نوشت: بانک مرکزی با نظارت دقیق بر ترازنامه بانکها، ناترازی بانکها را کاهش و ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

همتي هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: 

۱- از همه صاحبنظران و کارشناسان بابت ارائه نظرات سازنده و مفیدشان جهت نیل به تورم هدف گذاری شده، ممنونم. قطعاً با تداوم نظرات و راهنمایی شان بانک مرکزی را در این مهم یاری خواهند کرد.

۲- همانگونه که جناب آقای رئیس جمهور تأکید کردند؛ انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است. تأمین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و تعمیق بازار بدهی، سیاست درست دولت است. این امر به بانک مرکزی کمک می کند که کنترل رشد نقدینگی را بطور جد دنبال کند.

۳- هدف گذاری، تعیین دستوری تورم نیست. تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی، مانند، نرخ سود، رشد نقدینگی، کسر بودجه دولت و متغیرهایی مانند این است. تورم، به معنی افزایش مداوم قیمت سبد کالاها و خدمات در اقتصاد، را نمی توان بصورت دستوری کاهش و یا افزایش داد. پیش بینی بانک مرکزی برمبنای فرض تداوم متغیرهای مؤثر برتورم بوده است. لذا، تورم را می توان با تغییر متغیرهای کلان سیاست گذاری اقتصادی، مانند نرخ سود سیاست گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسر بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن، کنترل کرد.

۴- هدف گذاری تورمی یک ساز و کار مدرن سیاست گذاری پولی و راهبرد جا افتاده ای در بانکهای مرکزی دنیا در ۳دههٔ گذشته است. مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را انجام بدهیم. به یاری خدا بانک مرکزی مصمم هست روند ۵دههٔ گذشتهٔ رابطه بانک مرکزی و دخل وخرج دولت را بازتعریف کرده و بتدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

۵- بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانکها، ناترازی بانکها را کاهش داده و ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

۶- درشرایط اوج فشار حداکثری تحریم وآثار اقتصادی کرونا انجام اینگونه تحولات ساختاری وهدف گذاری ها، ازسوی خیلی از دوستان، بسیار ریسکی تلقی شده است. در آن روزهای سخت تابستان ۹۷ که این مسؤلیت را پذیرفتم، تمام این مشکلات قابل پیش بینی بود لذا احتمال پیش آمد این نوع ریسکها را درمسیر خدمت به مردم متقبل شدم.

۷- رویکرد فعال و اطلاع رسانی منظم و مداوم به فعالان اقتصادی و در جریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه ها و سیاست ها ی بانک مرکزی است.

کد خبر 516048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • داود IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 0
  ای کاش به اقاای همتی قرص خواب اور قوی داده شود تا چند روزی ایشان استراحت کند . تا در غیاب ایشان تورم از تلاطم بیفتد .... لطفا مصاحبه نفرمایید خیلی به نفع مردمه
 • بنده خدا IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  شما خودت چند روز برو مرخصی همه چی تموم میشه از دو سال پیش تا حالا همه چی روزانه داره میره بالا و هیچکی هم کاری نمیکنه . همش یا تقصیر صادرات غیر قانونی میندازین یا روزی دو تا سلطان اختراع میکنین و تقصیر ها رو میندازین گردن اونها بعد به مردم دلداری میدی ؟ میتونی حرف نزنی ؟
 • صالح SE ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  دولت الکترونیک در سایت هیات دولت حتی یک قسمت تماس با ما وجود ندارد تا مردم نظر بدهند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار