کوه سیاه دشتستان واقع در ارتفاعات احمدلر بر اثر وقوع صاعقه دچار آتش‌سوزی وسیعی شده که تا جمعه ۹ خردادماه با وجود تلاش افراد برای مهار آتش باتوجه به گستردگی و کمبود تجهیزات اط جمله خرابی بالگردهایی که با پپیگیری‌های فراوان به محل فرستاده‌شده‌آند؛ این آتش‌سوزی ادامه دارد.

بالگرد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، از ابتدای وقوع حادثه در عصر چهارشنبه ۷ خردادماه نیروهای امدادی از منابع طبیعی، محیط زیست، نیروهای مردمی و همچنین مدیریت بحران سعی کرده‌اند با سازماندهی و استفاده از امکانات محدود درون استانی آتش را نهار کنند اما زبانه‌های آتش چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. وزش باد، شرایط منطقه و گستردگی آتش‌سوزی، بسیار بیشتر از ظرفیت محدود نیروها و تجهیزات درونی است و نیاز به امدادرسانی و استفاده از تجهیزاتی چون بالگرد آبپاش دارد.

غلامرضا منتظری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در روز اول وقوع این حادثه گفت: طبق ارزیابی‌های اولیه وسعت آتش زیاد است و در حال حاضر نیز تعدادی از مردم و نیروها بالا رفته‌اند.

نقص فنی بالگرد اعزامی به منطقه آتش‌سوزی 

مدیرکل بحران استان بوشهر دقایقی عنوان کرد: پس از رایزنی و مکاتبات فراوان بالگرد به منطقه آمد اما به دلیل نقص فنی و بحث سوخت و مشکل بنزین نتوانست کاری انجام دهد، و زمانی که رفع نقص انجام شد نیز شب فرارسیده بود و به فرودگاه بوشهر برگشت!

جهانگیر دهقانی افزود: صبح امروز نیز از ساعت ۶:۳۰ این بالگرد مجددا دچار مشکل شده و همچنان نتوانسته حرکت کند.

زمان بحران نباید منتظر دریافت مجوز و مکاتبه بمانیم

وی توضیح داد: تمام پیگیری‌ها انجام شده و با هلال‌احمر نیز رایزنی انجام شده است. از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کرده‌ایم و هیچ کاری نمانده که بتوانیم و انجام نداده باشیم اما هماهنگی‌ها زمان می‌برد درحالی‌که زمان بحران نباید منتظر دریافت مجوز و مکاتبه بمانیم.

مدیرکل بحران استانداری بوشهر تاکید کرد: در حال رایزنی برای استفاده از ظرفیت‌های استانی هستیم تا هر چیزی که موردنیاز است فراهم کنیم که فرآیند استفاده از ظرفیت‌ها و جذب کمک آسان‌تر شود.

دهقانی درباره حادثه آتش سوزی در نزدیکی کارخانه سیمان برازجان گفت: این آتش سوزی شب گذشته با کمک نیروهای مردمی و آتش‌نشانی مهار شد، ولی هنوز میزان خسارت و علت حادثه مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: آتش سوزی کوه سیاه از سمت بوشکان خاموش شده اما از طرف منطقه درنگ و شاه پسر مرد هنوز ادامه دارد. نیروهای مردمی، منابع طبیعی و محیط زیست مشغول مهار آتش هستند.

فراخوان مردمی برای مهار آتش

طبق اطلاعات مردمی و افراد حاضر در محل تا این لحظه آتش سوزی طبیعت روستای طلحه مهار نشده، و مردم محلی برای مهار آتش نیاز به کمک دارند آنان با ارسال تصاویر و فیلم در فضای مجازی از مردم خواسته‌اند که هرکسی می‌تواند خود را به روستای طلحه برساند!

یکی از افراد حاضر در منطقه در توضیح آخرین وضعیت آتش سوزی کوه سیاه بوشکان در صبح امروز، می‌گوید "آتش به دو طرف کوه سیاه به سمت تنگ زرد و قلعه و کلمه و بوشکان گسترش پیداکرده است و نیروهای مردمی و یگان حفاظت منابع طبیعی و هلال‌احمر در انتظار حضور بالگرد هستند. " البته بالگردی که شاید هرگز به این منطقه نرسد.

کد خبر 515951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار