مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: برداشت گل محمدی در سطح ۱۰۰ هکتار اراضی زیر کشت این محصول در خنداب آغاز شد.

گل محمدی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، رضاحسین اسماعیلی، جمعه ۹ خرداد افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۰ تن گل محمدی از سطح زیر کشت این محصول در شهرستان خنداب برداشت شود.

وی عمر باغ‌های گل محمدی شهرستان خنداب را ۲ تا سه ساله عنوان کرد و ادامه داد: اوج گل‌دهی این گیاه درچهار تا پنج سالگی است و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۴۰۰ کیلوگرم گل محمدی از هر هکتار سطح زیر کشت آن برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: نبود بازار و صنایع تبدیلی گل محمدی در شهرستان خنداب از جمله مهمترین مشکلات کشاورزان این شهرستان است وراه‌اندازی این صنایع علاوه بر تاثیر مثبت بر بازار فروش، در اشتغال زایی و افزایش درآمد اقتصادی برای کشاورزان شهرستان نیز نقش حیاتی  دارد.

اسماعیلی از خسارت ۱۰ تا ۱۵ درصدی سرمازدگی و تگرگ در محصولات باغی شهرستان خنداب خبرداد و گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ انگور و ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ‌های میوه‌های دانه‌دار در این شهرستان وجود دارد که چهار مرحله سرمازدگی و بارش تگرگ ۳۲۰ میلیارد ریال خسارت به این باغات وارد کرد.

این مسئول ادامه داد:  بارندگی‌ مناسب امسال شهرستان خنداب موجب جوانه‌زدن جانبی درختان باغ‌ها شد که خسارت‌های وارده به محصولات باغی را تا حدودی جبران کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب داربستی کردن باغ‌های انگور را از برنامه‌های اولویت‌دار جهاد کشاورزی این شهرستان عنوان کرد و گفت: ۸۰ هکتار متقاضی داربستی کردن باغ‌های این شهرستان برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

اسماعیلی یادآور شد: ۱۰ هزار هکتار از اراضی زراعی شهرستان خنداب زیر کشت گندم آبی و دیم و سه هزار هکتار زیر کشت جو قرار داشته و پیش‌بینی می شود ۲۰ هزار تن محصول گندم و ۱۲ هزار تن جو امسال از سطح این اراضی برداشت شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن محصول گندم امسال به‌صورت تضمینی از کشاورزان شهرستان خنداب خریداری و در سیلوهای این شهرستان ذخیره ‌ازی شود.

کد خبر 515931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار