موزه‌ها با دستور رییس‌جمهور فعالیت خود را از سرگرفته‌اند، فعالیتی که مدیر اداره کل موزه‌ها معتقد است با رعایت پروتکل‌ها در سطح جهانی هم در حال انجام است.

پروتکل کرونایی موزه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، از سوی دیگر، موزه‌داران، اعضای ایکوم ایران و برخی از موزه‌ها در نخستین قدم علاوه بر پروتکل‌هایی که اداره کل موزه‌ها همه‌ تاکید خود را روی آن گذاشته است، اقدام به تهیه‌ پوسترهایی با تصاویری کرده‌اند که انجام دستورالعمل‌های خاص را به مخاطبان موزه‌ای آموزش می‌دهند.

هر چند در این میان لزوم آموزش به موزه‌داران قبل از بازگشایی موزه‌ها طبق گفته‌های معاون میراث فرهنگی، یا لزوم بازگشایی موزه‌ها به صورت پلکانی بنا به درخواست رییس ایکوم ایران از مواردی بودند که در این اتفاق مورد بی‌توجهی قرار گرفتند و به گفته‌ محمدرضا کارگر - مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی - با ابلاغِ شامگاهی وزیر میراث فرهنگی در همان روزِ اعلام ستاد مبلرزه با کرونا، موزه‌ها به مرور فعالیت خود را آغاز کردند.

در این بین برخی از موزه‌ها به دنبال لزومِ تهیه‌ پروتکل‌های اختصاصی برای فضاهای موزه‌ای خاص خود مانند موزه ملی ایران می‌توانند محدودیت‌ها و قوانینِ خاصی برای بازدیدهای موزه‌ای‌شان برنامه‌ریزی کنند.

کارگر در گفت‌وگو با ایسنا با  تاکید بر آغاز فعالیت موزه‌ها، می‌گوید: قبل از این‌که دستور برای فعالیتِ دوباره‌ موزه‌ها بیاید، چند پروتکل برای آن‌ها فرستاده شده بود. یک دستورالعمل از طریق پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث فرهنگی، یک دستورالعملِ تهیه‌شده توسط اداره کل موزه‌ها که بر اساس پروتکل‌های جهانی در رابطه با موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی تنظیم شده است و از سوی دیگر هر موزه نیز باید پروتکلی به صورت اختصاصی و با توجه به شرایط خاصِ موزه‌ خود تنظیم و تدوین کند.

او با اشاره به این‌ نکته که در حال حاضر چیز خاصی برای‌ آموزش به جز دستورالعمل‌های موجود وجود ندارد، ادامه می‌دهد: با این وجود در بحث حفاظتِ شیمیایی، پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث فرهنگی در حال برطرف کردن برخی اشکالات است تا در صورت لزوم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سوالاتِ مرتبط با اجرای پروتکل پاسخ داده شود.

وی اما تاکید می‌کند: در صورتی که ستادِ کرونا در یک استان یا شهر دستور تعطیلی موزه‌ها را بدهد، قطعا انجام می‌شود.

کد خبر 514812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

دیدگاه خوانندگان