مرزهای ریلی و جاده‌ای بین سه کشور ایران، ترکمنستان و ازبکستان از جمله مرز خراسان رضوی با ترکمنستان که به خاطر شیوع کرونا بسته شده است، ۱۲ خرداد ۹۹ بازگشایی خواهد شد.

ترانزیت کامیونی

به گزارش همشهری‌آنلاین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان به ایرنا گفت: رایزنی‌های مستمر دیپلماتیک و سیاسی به‌طور روزانه برای بازگشایی مرزها با هدف از سرگیری صادرات، ترانزیت و تبادل کالا با ترکمنستان و دیگر کشورهای منطقه در حال انجام است.

غلامعباس ارباب خالص افزود: این مذاکرات در حوزه مبادی مرزی مشترک با کشور ترکمنستان از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه ایران به ویژه طی چند هفته اخیر با کشورهای ترکمنستان و ازبکستان انجام شده است.

وی ادامه داد: در این زمینه روز جمعه دوم خرداد نیز نشست سه‌جانبه روسای راه آهن دولتی سه کشور یاد شده به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گفت: این نشست در چارچوب مذاکرات هفته قبل وزرای راه و شهرسازی سه کشور پیرامون همکاری‌های ترانزیت و بازگشایی مرزهای اینچه‌برون، سرخس و لطف‌آباد انجام شد.

وی اظهار کرد: در نشست روسای راه آهن ایران، ترکمنستان و ازبکستان مقرر شد معابر ریلی این کشورها تا اول ژوئن برابر با ۱۲ خرداد با نصب تونل‌های ضدعفونی در دو طرف مرزها برای کنترل کرونا و با رعایت  استانداردهای مشابه و همسان با یکدیگر، بازگشایی شود.

ارباب خالص ادامه داد: برای رفع محدودیت‌های مرزی و تداوم جریان تجارت و ترانزیت و تبادل کالا طی دو هفته گذشته، مذاکرات تلفنی بین روسای جمهوری ایران و ترکمنستان،  وزرای امور خارجه ۲ کشور و سایر مسوولان مربوطه نیز انجام شد.

جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.
خراسان رضوی از شمال و شمال شرق، مرز مشترک به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر با جمهوری ترکمنستان دارد که در محدوده شهرستان‌های قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد قرار دارد.

کد خبر 514239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی