گروهی از مردم ایلام برای آزمایش کرونا به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند، در حالی که آزمایش کرونا از افرادی که علائم آن را ندارند؛ گرفته نمی‌شود.

آزمایش کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، بیش از ۳ ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور می‌گذرد؛ بیماری‌ای که طی ماه‌های اخیر کسب و کارها و فعالیت مراکز آموزشی و ادارات را دستخوش تغییر کرد و اضطراب و ترس ابتلا به این بیماری مشکلات روحی و روانی فراوانی برای بسیاری از افراد به وجود آورد.

هرچند بر اساس گفته مسئولان و همچنین آمار، بسیاری از مبتلایان به این بیماری بهبود یافته‌اند، ترس و نگرانی از این بیماری کم نشده است، به طوری که برخی افراد با مراجعه به آزمایشگاه‌ها سعی دارند با آزمایش کرونا، از ابتلا یا عدم ابتلایشان به این بیماری اطمینان پیدا کنند.

انجام ندادن این آزمایش در آزمایشگاه‌های شهر ایلام این روزها به یک معضل جدید برای مردمی تبدیل شده که قصد انجام گرفتن آزمایش این بیماری را دارند، ولی با مراجعه به آزمایشگاه‌های شهر موفق به انجام آن نمی‌شوند.

موافق نبودن دانشگاه علوم پزشکی با آزمایش کرونا

قبادیان، یکی از افرادی که برای آزمایش کرونا به چند آزمایشگاه شهر مراجعه کرده است گفت: به چند آزمایشگاه رفته‌ام، اما هیچ یک از آنها آزمایش کرونا انجام نمی‌دهد.

وی افزود: برخی آزمایشگاه‌ها عدم موافقت دانشگاه علوم پزشکی با آن را دلیل اصلی انجام نشدن آن عنوان کرده‌اند و جای سوال دارد که چرا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی از این کار مهم ممانعت می‌کنند.

آزمایش؛ تنها برای افراد مشکوک به کرونا

سرابی، یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: ترس برخی افراد از ابتلا به بیماری کرونا به یک معضل تبدیل شده، اما انجام نشدن آزمایش این بیماری در آزمایشگاه‌های خصوصی مزید بر علت شده و سبب عدم کنترل این نگرانی و اضطراب‌ شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون آزمایش کرونا تنها برای بیماران مشکوک انجام می‌شود افزود: لازم است آزمایش کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی نیز انجام شود تا برخی افراد از اضطراب ابتلا به این بیماری خلاص شوند.

نظری، یکی دیگر از شهروندان ایلامی با اشاره به اینکه وقتی به آزمایشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه می‌کنیم این آزمایش را انجام نمی‌دهند گفت: متصدیان این آزمایشگاه به کسانی که علائمی از کرونا ندارند دست رد می‌زنند و آزمایش را انجام نمی‌دهند.

آزمایش کرونا در آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در این باره گفت: در آغاز شیوع این بیماری در استان برای مدتی مجوز آزمایش کرونا برای چند مورد از آزمایشگاه‌های خصوصی صادر شد.

محبوب رستم‌زاد با اشاره به آزمایشگاه کرونا در دانشگاه علوم پزشکی افزود: این آزمایشگاه مجهز است و روزانه چندین آزمایش کرونا در آن انجام می‌شود.

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اظهار کرد: نمونه‌گیری تنها از افراد مشکوک به بیماری کرونا با تجهیزات لازم در این آزمایشگاه انجام می‌شود که رایگان هم هست.

لزوم آزمایش کرونا در سایر آزمایشگاه‌ها

با توجه به انتقال سریع این بیماری از فردی به فرد دیگر بی‌شک انجام گرفتن روزانه چندین آزمایش در این آزمایشگاه می‌تواند سبب انتقال بیماری به دیگر افراد شود. مسلما انجام گرفتن این آزمایش در سایر آزمایشگاه‌ها علاوه بر انتقال بیشتر بیماری، با توجه به آمار بالای افرادی که به آزمایشگاه علوم پزشکی منتقل می‌شوند، جلوگیری می‌کند و افرادی را که از اضطراب ابتلا به این بیماری رنج می‌برند رها می‌سازد.

مشکلات در تهیه کیت تشخیص بیماری

محمدرضا صیدی، مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام، نیز با بیان اینکه مشکل و کمبودی در زمینه آزمایش بیماری کرونا وجود ندارد گفت: آزمایش و تشخیص بیماری کرونا در آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه‌های خصوصی تجهیزات لازم را برای این آزمایش ندارند افزود: مشکلات تهیه کیت تشخیص این بیماری یکی از دلایلی است که سبب شده این آزمایش تنها در آزمایشگاه‌های دولتی کشور انجام شود.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام خاطرنشان کرد: در صورت نیاز ممکن است در برخی مناطق، تعدادی از آزمایشگاه‌های خصوصی برای آزمایش کرونا با دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری کنند.

صیدی با بیان اینکه  آزمایش کرونا به صورت داوطلبانه از افراد گرفته نمی‌شود گفت: آزمایش کرونا با رعایت پروتکل بهداشتی تنها از افرادی که توسط پزشک متخصص واجد شرایط انجام آزمایش هستند گرفته می‌شود.

کد خبر 513398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار