مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
۰ نفر

دشت ورامین که بر اساس آثار کشف شده در مناطق مختلف تاریخی، قدمتی بیش از ۷هزار سال دارد، از داشتن موزه بی‌بهره است و بسیاری از آثار تاریخی کشف‌شده در انبارهای میراث فرهنگی نگهداری می‌شود.

موزه‌

به گزارش همشهری انلاین به نقل از ایرنا، در این نوشتار به بهانه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی  و با توجه به ارزش زیاد آثار تاریخی مکشوفه از مناطق مختلف شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا؛ با نگاهی گذرا بر برخی حفاری‌های انجام شده، برلزوم ایجاد موزه ‌تاکید شده‌است.

از حفاری‌هایی که در سه منطقه تپه شغالی، تپه سفالین شهرستان پیشوا و تپه فردیس شهرستان قرچک انجام شده، آثار نفیس و فوق‌العاده ‌ارزشمندی به‌دست آمده که به‌دلیل نبود مکان مناسب در انبارهای میراث فرهنگی انباشته و به فراموشی سپرده شده‌اند.

محوطه ‌باستانی تپه‌سفالین شهر پیشوا، زمینی وسیع به صورت تپه ماهورهای پراکنده است که به‌طور کامل از سفالینه‌های خاکستری و آجری رنگ منقوش هزاره دوم و آغازین سده‌های هزاره اول قبل از میلاد پوشیده شده است.

در کاوش‌های انجام شده از عمق ‪ ۳۸۵سانتی‌متری تپه‌شغالی شهر پیشوا، پس از یک لایه سیلابی، بر روی خاک بکر، آثار و بقایای سفال‌های مربوط به اواخر هزاره‌های پنجم و ششم قبل از میلاد به‌دست آمده است.

ابزار سنگی و اشیای سفالی در این مکان به میزان قابل توجهی وجود داشته که‌ روی آنها نقوش متنوع گیاهی و حیوانی متعلق به ‌دوره قدیم به‌جدید از مرحله ساده تا پیچیده نقش بسته و تکامل یافته است.

شهرستان ورامین نیز علاوه‌بر آثار و میراث فرهنگی مادی، دارای آثار گرانبهای معنوی نظیر شخصیت‌های مختلف علمی است که تاکنون برای بسیاری از مردم و به‌خصوص اهالی شهرستان ناشناخته باقی‌مانده که در صورت معرفی نکردن به مردم، به فراموشی سپرده خواهند شد.

سال ۹۸ بود که در حفاری‌های انجام شده در امامزاده یحیی(ع) ورامین، چند کوزه سفاله مربوط به دوره اشکانیان کشف شد.

هرچند به همت شهرداری ورامین، موزه‌ای با عنوان مردم شناسی در پارک ۱۵ خرداد این شهرستان دایر شد و گوشه‌ای از زندگی اجتماعی مردم ورامین را در معرض عموم قرار داد، ولی این موزه نیز پس از چند سال کار، به‌طور کامل تعطیل شد.

سال ۹۸ بود که موزه برپا شده در برج آرامگاهی علاءالدوله ورامین نیز توسط شهرداری جمع آوری شد تا اندک اشیای نگهداری در این مکان نیز از دسترس مردم خارج شود.

در دوره چهارم شورای اسلامی شهر ورامین، زمینی ۳ هزار متری برای احداث موزه در نظر گرفته شد، ولی پس از گذشت سال‌ها، این مهم هیچ گاه محقق نشد و تکلیف زمین در نظر گرفته شده نیز معلوم نیست.

آثار کشف شده در ورامین در موزه‌های تهران نگهداری می‌شود

رئیس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ورامین گفت: این شهرستان با وجود شمار زیادی ابنیه تاریخی ناشناخته، به تلاش مسئولان میراث فرهنگی برای شناسایی این آثار نیاز دارد.

ژیلا خدادادی اضافه کرد: شهرستان ورامین علاوه بر آثارتاریخی، زمینه‌ساز تحولات عظیمی در تاریخ معاصر نظیر قیام ‪ ۱۵خرداد بوده که باید همگان از آن آگاه باشند.

وی بیان کرد: احداث موزه استاندارد مورد تایید وزارت میراث فرهنگی، مهم‌ترین نیاز دشت ورامین است تا آثار کشف شده در مناطق مختلف این بخش از استان تهران که بخشی از آن در موزه‌های تهران و بخشی دیگر در انبارهای میراث فرهنگی نگهداری می‌شود، در معرض دید مردم شهرستان قرار گیرد تا آنان با سابقه طولانی و درخشان خود آگاه شوند.

موزه مردم شناسی ورامین فعالیت خود را آغاز کرده است

با این حال شهردار ورامین از آغاز به کار موزه مردم شناسی و حیات وحش شهرستان ورامین خبر داد.

حسین دهقان گفت: موزه مردم‌شناسی شهرداری ورامین تنها موزه مردم‌شناسی و حیات‌وحش جنوب شرق استان تهران است که زمینه مناسبی برای آشنایی گردشگران با آثار تاریخی شهرستان ورامین فراهم می‌کند و در آن بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی کاربردی در زندگی روزانه مردم از قبیل لوازم زندگی، ابزار و ادوات کشاورزی، انواع البسه های عشایری و روستایی منطقه نگهداری می‌شود.

وی گفت: این موزه از اهمیت بسیار زیادی برای حفظ و حراست از مواریث فرهنگی دشت کهن و تاریخی ورامین برخوردار است.

دهقان تصریح کرد: علاوه بر موزه مردم‌شناسی، این مکان به عنوان موزه حیات وحش شهرستان نیز محسوب شده و در آن گوشه‌ای از حیات‌وحش و محیط زیست شهرستان به نمایش گذاشته شده است.

شهردار ورامین افزود: در موزه حیات وحش ورامین گونه‌هایی از موجودات تاکسیدرمی شده که در محیط زیست این شهرستان سکونت دارند نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است.

شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک با یک ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب شرق تهران واقع شده‌اند.

کد خبر 513005

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار