معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از مبارزه با آفت سن غلات در سطح ۸۶ هزار هکتاراز مزارع غلات استان در سال زراعی جاری خبرداد.  

سم پاشی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اکبر کرامتی، امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی مدیران جهادکشاورزی جنوب استان آذربایجان‌غربی که در سالن جلسات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مهاباد برگزار شد، اظهارکرد: بارندگی‌های بهاره، رگبارهای فصلی و رطوبت بالا در مزارع نیاز به پیشگیری و کنترل بیماری‌های غلات را افزایش می‌دهد، در سال ۹۸ برای حفظ عملکرد و ارتقای کیفیت محصول در حدود ۹۶ هزار هکتار از مزارع غلات استان مبارزه شیمیایی با آفت سن غلات انجام گرفت و این در حالی است که امسال این عملیات فقط در آفت سن مادری در سطح ۸۶ هزار هکتار انجام گرفته و پیش‌بینی می‌کنیم در بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از مزارع غلات نیز مبارزه با آفت سن پوره انجام گیرد.  

کرامتی افزود: در سال زراعی جاری حدود ۳۹۰ هزار هکتار ازاراضی دیم و آبی استان به کشت گندم اختصاص یافته است که ۹۰ هزار هکتار گندم آبی و مابقی گندم دیم است.  

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده درحدود ۷۳۰ هزار تن گندم از مزارع استان در سال زراعی جاری برداشت می‌شود که پیش بینی می‌شود با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در حدود ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در شرایط مطلوب، در حدود ۵۹۰ هزار تن محصول گندم مازاد برمصرف گندمکاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.  

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با مبارزه به موقع با علف‌های هرز، تغذیه مناسب و مبارزه با آفات و انواع بیماری‌های گیاهی می‌توان تولید را افزایش و از هدررفت محصولات زراعی جلوگیری کرد.  

وی اظهار کرد: در مزارعی که در حد نرم مبارزه باشند، گندم‌کاران با راهنمایی کارشناسان اقدام به مبارزه شیمیایی با عوامل خسارت‌زای گیاهی می‌کنند.  

کرامتی افزود: در سال ۹۸ در سطح ۱۸۰ هزار هکتارمبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در مزارع غلات استان انجام گرفت، که در سال زراعی جاری نیز تا کنون در سطح ۲۱۴ هزار هکتار از مزارع استان مبارزه با علف‌های هرز انجام شده است و این عملیات همچنان ادامه داد.  

وی تصریح کرد: مبارزه با بیماری‌های غلات نیز تا کنون در سطح ۵ هزار هکتار از مزارع استان انجام شده و ادامه دارد.  

کد خبر 512964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار