مدیرعامل شرکت مترو تهران از بهره‌برداری از تنها پایانه زیرزمینی قطارهای شهری در کشور با نام پایانه اکباتان در غربی‌ترین نقطه خط ۴ مترو تهران تا نیمه دوم سال جاری خبر داد.

مترو تهران

به گزارش همشهری آنلاین، علی امام با اعلام خبر بهره‌برداری از پایانه اکباتان در نیمه دوم سال جاری خبر داد و گفت: این پایانه در غربی‌ترین نقطه خط ۴ متروی تهران و در محدوده شهرک اکباتان واقع شده است.

امام با اشاره به اینکه مساحت پایانه اکباتان حدود ۷۰ هزار مترمربع است، خاطرنشان کرد: این پایانه اولین و تنها پایانه زیرزمینی قطارهای شهری در کشور است و قابلیت پذیرش ۲۰ رام قطار را دارد.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به اینکه عملیات اجرایی ساخت پایانه اکباتان با ۶۵ درصد پیشرفت در جریان است، افزود: با توجه به اینکه این پایانه در محدوده مسکونی شهرک اکباتان ساخته می‌شود، ساخت آن به صورت زیرزمینی کم‌ترین مزاحمت را برای اهالی منطقه و کمترین آسیب را برای منظر شهری دارد. همچنین سقف آن به گونه‌ای طراحی شده است که پس از اتمام عملیات اجرایی، امکان خاکریزی و ایجاد فضای سبز بر روی پایانه وجود دارد.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) عنوان کرد: در این پایانه ۲۰ خط ریلی تعبیه می‌شود که ۹ خط آن دارای چاله سرویس برای بررسی‌های دوره‌ای و سرویس‌های سبک قطارها است. همچنین از نکات بارز طراحی و اجرای سازه پایانه اکباتان، امکان ایجاد دهانه‌های بزرگ به ابعاد ۳۷ متر با استفاده از اسکلت فلزی، جهت نصب سوزن و امکان ایجاد انشعاب‌های مختلف برای هدایت قطارها به هر یک از ۲۰ خط ریلی تعبیه شده در این پایانه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برآورد هزینه عملیات اجرایی در بخش ساختمانی پایانه اکباتان حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است که در حال حاضر نیمی از این مبلغ هزینه شده است.

کد خبر 512826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =