فرماندار پاوه از صادرات روزانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ کامیون کالا از مرز شوشمی به اقلیم کردستان عراق خبر داد و گفت: به‌زودی شاهد یک رونق قابل‌توجه در شهرستان پاوه خواهیم بود.

مرز شوشمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پرویز ایده‌پور یکشنبه ۲۸ اردیبهشت اظهار کرد: بازگشایی مرز رسمی شوشمی استان کرمانشاه سبب درآمد ارزی خوب برای کشور، اشتغال مستقیم بیش از ۱۵۰ نیروی کار در مرز، فعالیت تعداد زیادی از تجار و پیله‌وران، به گردش درآمدن بالای سرمایه و رونق کسب‌وکار در این منطقه شده است.

بازارچه شوشمی در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان پاوه (شمال غرب استان کرمانشاه) است که از سمت عراق به استان حلبچه متصل و در مجاورت شهر طویله عراق قرار دارد.

به گفته فرماندار پاوه، هم‌اکنون مصالح ساختمانی و تره‌بار و انواع صیفی‌ جنوب کشور بیشترین کالاهای صادراتی از مرز شوشمی به اقلیم کردستان عراق است.

او با اشاره به توافق جدید مقامات استان کرمانشاه با سران اقلیم کردستان افزود: تا پیش از بازگشایی مجدد مرز شوشمی، فعالیت این مرز به‌صورت یک شیفته بود اما اکنون فعالیت صادراتی آن ۲ شیفته شده و از ساعت ۷.۵ تا ساعت ۲۰ و گاهی ۲۲ ادامه دارد به‌طوری‌که کارکنان دولتی مرز شوشمی روزانه ۱۴ تا ۱۵ ساعت خدمت می‌کنند.

ایده پور گفت: مرز شوشمی یک مرز صادراتی است، دولت جمهوری اسلامی مرز شوشمی پاوه را از ۱۷ مرداد ۹۸ به‌عنوان مرز رسمی معرفی کرده اما اقلیم کردستان هنوز نتوانسته است که دولت مرکزی عراق را برای انجام اقدام مشابه قانع کند؛ بنابراین فقط امکان واردات از ایران را دارد.

فرماندار پاوه بیان کرد، بازگشایی مجدد مرز شوشمی در پاوه و شیخ‌صله در شهرستان ثلاث و باباجانی، سبب توزیع و تعادل صادرات استان به عراق شده زیرا تاکنون مرز سومار در بخش عربی عراق بازگشایی نشده است.

مرزهای شیخ صله و شوشمی که بین استان کرمانشاه و اقلیم کردستان عراق قرار دارند، از ششم اسفندماه ۹۸  به دلیل شیوع بیماری کرونا از طرف عراق بسته‌شده بود.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می‌دهد.

کد خبر 512533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

دیدگاه خوانندگان