رئیس دادگستری شهرستان خداآفرین، مدیران اجرایی این منطقه را به تامین تجهیزات و امکانات لازم برای پیشگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی جنگل‌ها و مراتع مکلف کرد.

خسارت آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران ۱۰۰ هکتار تخمین زده شد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسن حضرتی روز شنبه ۲۷ اردیبهشت در جلسه پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران افزود: با توجه به تجربه آتش‌سوزی گسترده سال ۹۸و کمبود امکانات در ادارات منابع طبیعی و محیط‌زیست شهرستان، مدیران این ادارات باید نسبت به تامین و تجهیز امکانات لازم و کافی برای اطفای حریق اقدام کنند.

وی اضافه کرد: برای پیشگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی باید محل‌هایی که منبع آتش‌سوزی است، شناسایی و اقدامات لازم برای جلوگیری از آتش‌سوزی انجام شود.

حضرتی با اشاره به معرفی جنگل‌های ارسباران به عنوان ذخیره گاه زیست کره زمین، یادآور شد: باید توجه داشت که عواملی چون کمبود امکانات اطفای حریق به هیچ عنوان توجیه کننده قصور مدیران شهرستانی در مواجهه با آتش‌سوزی‌های احتمالی در شهرستان نیست.

وی خطاب به مدیران منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان خداآفرین گفت: مدیران مسئول ضمن شناسایی مناطق مستعد آتش‌سوزی باید اقدامات لازم برای مقابله با آتش‌سوزی را انجام و نتیجه را به دادگستری گزارش دهند.

حضرتی ادامه داد: ادارات یاد شده مکلف به ارائه گزارش موارد عمدی و غیرعمدی آتش‌سوزی‌های احتمالی به مجموعه دادگستری شهرستان هستند.

آتش در کمین جنگل‌های ارسباران | اقدامات پیشگیرانه در مناطق مستعد آتش‌سوزی

جنگل‌های ارسباران (قره داغ) به عنوان مهم‌ترین پهنه جنگلی شمال‌ غرب کشور که در زیست کره یونسکو نیز ثبت شده است، به دلیل نبود امکانات مناسب اطفای حریق در منطقه با خطر تکرار آتش‌سوزی وسیع سال گذشته مواجه است.

آذربایجان شرقی در مجموع ۱۸۰ هزار هکتار جنگل دارد که جنگل‌های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت بخش اصلی آن را تشکیل می دهد؛ یک پهنه جنگلی با بیش از ۴۰۰ گونه گیاهی و ده‌ها گونه جانوری که به دلیل گرم‌شدن تدریجی کره زمین، هر سال با خطر وقوع آتش سوزی دست و پنجه نرم می‌کند.

جنگل‌های ارسباران با وجود داشتن ظرفیتهای بی مانند زیستی و گردشگری به دلیل واقع شدن در ارتفاع بالا که در مناطق مرتفع به بیش از ۲ هزار متر می‌رسد، هیچگونه پایگاه محلی آتشنشانی دارای امکانات مخصوص اطفای حریق در جنگل ندارد، امری که باعث شد پارسال ۶۳۰ هکتار از این پهنه جنگلی در یک آتش سوزی ساده از بین برود.  

کد خبر 512184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار